Jesteś tu
Strona domowa > Wychowanie > 10 najczęstszych błędów w wychowywaniu dzieci

10 najczęstszych błędów w wychowywaniu dzieci

Chcesz wychować swoje dziecko na szczęśliwego i znającego swoją wartość człowieka? Kogoś, kto potrafi stawać odważnie czoło różnym problemom. Unikaj więc popełniania typowych błędów wychowawczych, które podcinają młodemu człowiekowi skrzydła.

Przesadna krytyka

Prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka wymaga tego, aby częstotliwość pochwał znacząco przewyższała krytykę. W przeciwnym razie Twoja pociecha nie będzie się czuła bezwarunkowo kochana i akceptowana, a w konsekwencji może się u niej rozwinąć kompleks niższości. Dlatego warto przyjąć zasadę, aby na jedno krytyczne słowo przypadały co najmniej trzy pochwały. Chwal malucha nawet za drobne, codzienne sukcesy.

Szukasz książki o wychowaniu? Sprawdź: https://tantis.pl/pozytywna-dyscyplina-oparta-na-szacunku-p550750.html

Publiczne ośmieszanie

Kolejnym często popełnianym błędem przez rodziców jest ośmieszanie swojego dziecka w towarzystwie innych osób. Wytykają mu wówczas niedoskonałości czy potknięcia, nie mając świadomości, jak destrukcyjny wpływ wywiera to na młodego człowieka. Na skutek ośmieszania, dziecko staje się nieśmiałe, zamyka się w sobie i nie ma odwagi podejmować nowych wyzwań.

Wzbudzanie lęku i poczucia winy

Przykładem może być chociażby straszenie dziecka, że jeśli będzie nadal niegrzeczne, to zostawimy je same w domu lub oddamy innym rodzicom. Mówimy to niby w żartach, ale maluch bierze takie słowa dosłownie. Nawet, jeśli stanie się po ich usłyszeniu posłuszny, to odbędzie się to kosztem jego wewnętrznej traumy. Powszechnym błędem jest również wzbudzanie poczucia winy. Wiele dzieci słyszy np. takie słowa jak „Mama przez ciebie się rozchoruje” czy „Tyle dla ciebie robię, a ty ciągle jesteś niegrzeczny”.

CZYTAJ TAKŻE:   Inteligencja emocjonalna dziecka

Dowiedz się: “Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik…” – https://tantis.pl/kiedy-twoja-zlosc-krzywdzi-dziecko-p377412.html

Porównywanie do innych i nadmierne wymagania

Rodzice mają skłonność zwłaszcza do tego, aby porównywać między sobą rodzeństwo. Mówią wtedy swojej pociesze, że nie jest w czymś tak dobra, jak brat czy siostra. Dziecko słysząc taki komunikat odbiera go w taki sposób, że musi zasłużyć sobie na miłość i ciągle dorównywać innym. Nie czuje się bezwarunkowo kochane i akceptowane. Nieustannie odczuwa wewnętrzną presję, aby być lepszym, niż jest, i sprostać nadmiernym wymaganiom swoich rodziców.

Przeciążenie liczbą zajęć

Błędem jest także zapisywanie swojej pociechy na dziesiątki różnych zajęć dodatkowych – np. lekcje muzyki, tańca, pływania, matematyki, języka obcego itp. W ten sposób często jednak próbujemy rekompensować dzieciom brak swojego czasu dla nich. A tak naprawdę nic nie jest w stanie młodemu człowiekowi zastąpić bliskiej obecności rodzica.

Wyręczanie z obowiązków

Jeśli dziecko ma wyrosnąć na zaradnego, samodzielnego i odpowiedzialnego człowieka, powinno od jak najmłodszych lat podejmować różne obowiązki. Warto zacząć od powierzania mu małych zadań, takich jak np. regularne sprzątanie pokoju czy wynoszenie śmieci.

Szukasz dobrej literatury dotyczącej wychowania dzieci? Odwiedź: https://tantis.pl/

Dodaj komentarz

Top