Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > 18 tydzień ciąży: jak kształtują się narządy dziecka i co odczuwa mama w tym okresie?

18 tydzień ciąży: jak kształtują się narządy dziecka i co odczuwa mama w tym okresie?

18 tydzień ciąży: jak kształtują się narządy dziecka i co odczuwa mama w tym okresie?18 tydzień ciąży to moment, w którym możesz już w pełni cieszyć się swoim stanem. Największe zagrożenie poronienia już minęło, zaś lada moment poczujesz pierwsze ruchy swojego dziecka. Z dnia na dzień płód staje się coraz większy, co przekłada się również na twoje samopoczucie. Sprawdź, jakie zmiany zachodzą organizmie twoim i dziecka oraz jakich dolegliwości możesz się spodziewać.

Jesteś już niemal na półmetku swojego oczekiwania. Twoje dziecko rozwija się coraz bardziej intensywnie, by za ok. 20-22 tygodnie przyjść na świat. Również i ciebie dotykają liczne zmiany, które niekiedy mogą być przyczyną pogorszonego samopoczucia.

18 tydzień ciąży – rozwój twojego dziecka

18 tydzień ciąży to moment, w którym płód osiąga średnią długość 15 cm, zaś waży ok. 200 g – przypomina duże jabłko. Na tym etapie dłonie i stopy są już niemal ukształtowane. Na palcach widnieją już linie papilarne – indywidualne dla każdego człowieka.

Skórę dziecka pokrywa maź płodowa. Stanowi ona dodatkową warstwę zabezpieczającą w razie ewentualnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Jest także barierą termoizolacyjną i oddziela skórę od płynnego środowiska. Skóra płodu nadal jednak pozostaje przezroczysta i bardzo cienka.

Ten etap ciąży to krok milowy dla centralnego układu nerwowego. W tym czasie dochodzi bowiem do mielinizacji zakończeń nerwów – procesu, który polega na pokrywaniu się zakończeń nerwowych osłonkami mielinowymi odpowiadającymi za izolowanie przesyłanych impulsów elektrycznych oraz ochronę komórek nerwowych.

Nadal rozwija się układ pokarmowy. Coraz sprawniej działa już trzustka. Wątroba zaczyna wydzielać sok żółciowy. Na tym etapie także jelita zaczynają coraz intensywniej ćwiczyć – po to, by noworodek był w stanie samodzielnie strawić pierwsze porcje mleka zaraz po przyjściu na świat.

W tym czasie serce płodu jest już rozwinięte – na tyle, że lekarz podczas badania USG jest w stanie stwierdzić lub wykluczyć ewentualne wady wrodzone.

Zmiany w organizmie mamy

18 tydzień ciąży jest okresem, w którym przyszła mama ma znacznie więcej energii, minął już bowiem etap senności i ogólnego zmęczenia. Warto jednak mieć świadomość, że – w związku z intensywnym rozwojem płodu – mogą pojawiać się inne dolegliwości.

CZYTAJ TAKŻE:   Peeling do twarzy w ciąży - jaki wybrać? 

Jako że rosnąca macica podnosi się coraz wyżej i zajmuje coraz więcej miejsca, kobieta zwykle odczuwa nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe, tj. zgagę, odbijanie się, uczucie pieczenia w przełyku. Aby ograniczyć ryzyko tych przypadłości, należy opanować nadmierny apetyt poprzez spożywanie mniejszych porcji w krótszych odstępach czasu.

W tym czasie pojawia się coraz więcej wydzieliny pochwowej. Jest to przypadłość nie tylko powodująca dyskomfort, ale również zwiększająca ryzyko infekcji. Dlatego w tym okresie zaleca się zachowanie szczególnej dbałości o higienę intymną. Jeśli nosisz wkładki, zmieniaj je bardzo często. Pamiętaj również o częstym podmywaniu z użyciem specjalnych kosmetyków.

Ponieważ ten etap ciąży zwykle oznacza rosnący brzuch i przyrost masy ciała, kobieta może zacząć odczuwać dolegliwości ze strony pleców. Wynika to z przeniesienia środka ciężkości, co stanowi spore obciążenie dla kręgosłupa. Należy starać się zachować prawidłową postawę, dużo odpoczywać. Ponadto pomocne będzie pływanie – jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania do korzystania z basenów.

Na tym etapie ciąży wiele kobiet uskarża się na częste zawroty głowy. To stan, który zwykle nie jest powodem do niepokoju – serce w tym okresie pracuje nawet 40-50% intensywniej niż przed ciążą. Ponadto rosnąca macica może uciskać naczynia krwionośne, czego skutkiem jest osłabienie oraz zawroty głowy – szczególnie przy gwałtownej zmianie pozycji.

Czas na pierwsze ruchy dziecka

Chociaż statystycznie pierwsze ruchy dziecka pojawiają się ok. 20 tygodnia ciąży, wiele kobiet odczuwa je nieco wcześniej. Dotyczy to głównie wieloródek, które mają już większą świadomość swojego organizmu i wiedzą, czego oczekiwać.

Pierwsze ruchy dziecka nie mają nic wspólnego z silnymi kopniakami czy falowaniem brzucha, przypominają raczej muskanie, łaskotanie czy nawet bulgotanie. Niekiedy występują jako delikatne puknięcia.

Pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z ginekologiem, jeśli odczuwasz niepokojące objawy lub chcesz dowiedzieć się, jak rozwija się twoje dziecko. Specjalista – po przeprowadzeniu badania – z pewnością rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz

Top