Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > 4 najczęstsze błędy żywieniowe w dziecięcym jadłospisie

4 najczęstsze błędy żywieniowe w dziecięcym jadłospisie

Każdy rodzic stara się odżywiać swoje dziecko w zdrowy i wartościowy sposób. Komponując dietę swojego dziecka warto wystrzegać się często popełnianych w żywieniu błędów. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiedz się czego się wystrzegać i co poprawić, by dziecko chętnie zjadało wszystkie posiłki.

Błędy w diecie dziecka

1. Zbyt duże porcje – objętość żołądka dziecka nie jest duża. Na ogół mieści się w nim tyle ile wynosi objętość dziecięcej, zaciśniętej pięści. Jest to zdecydowanie mniej niż u dorosłych, dlatego porcje dziecka powinny być dopasowane i dostosowane do jego możliwości. Zbyt duże porcje mogą dziecko zniechęcić do jedzenia. Z drugiej strony mogą przyczyniać się do powstawania nadwagi, a nawet otyłości.

Błędy w diecie dzieci
renegadehealth.com

2. Złe nawyki żywieniowe – warto pamiętać, że nawyki wyrobione w dzieciństwie będzie bardzo trudno zmienić w dorosłym życiu. Dotyczy to również nawyków żywieniowych, które wypracowuje się u dzieci – dlatego należy zadbać o to, by były one prawidłowe. Przede wszystkim należy ograniczać w diecie niepotrzebny cukier i sól. Często ukryte są one w wysoko-przetworzonych produktach. Dlatego zamiast podawać dziecku słodkie jogurty lepiej sięgnąć po jogurt naturalny, z miodem i sezonowymi owocami. Chipsy i chrupki można z kolei zastąpić samodzielnie przygotowywanymi w domu chipsami warzywnymi – na przykład takimi z batatów, marchewki czy plasterków selera.

3. Deser zamiast obiadu – często rodzice widząc, że dziecko nie chce zjeść posiłku pozwalają mu zamiast tego sięgnąć po słodycze lub inne, niezdrowe przekąski. W rzeczywistości jest to błędne koło, ponieważ dziecko, które zje te produkty nie będzie miało już ochoty na pełnowartościowy posiłek. Najlepiej nie zgadzać się na to by dziecko sięgało po deser zanim zje podany przez rodziców posiłek. Warto go zachęcać do zjedzenia na przykład obiadu w inny sposób. Można na przykład wspólnie z dzieckiem przygotowywać posiłek i wtedy jedzenie potraktować jako rodzaj wspólnej zabawy, w który dziecko z całą pewnością chętniej się zaangażuje.

CZYTAJ TAKŻE:   "Spotkania z DOBRĄ MAMĄ" - rusza XXII edycja warsztatów dla kobiet w ciąży

4. Kaloryczne napoje – na rynku jest coraz więcej słodkich i kalorycznych napojów. Podaje się je również dzieciom. Te chętnie po nie sięgają, ponieważ lubią słodki smak, ale duże ilości takich napojów nie są dobre. Po pierwsze są one na ogół bardzo kaloryczne – nie dostarczają dziecku witamin i potrzebnych wartości odżywczych, a jedynie sam cukier. Po drugie mogą prowadzić do powstawania próchnicy i problemów z zębami, które zakończą się koniecznością częstych wizyt u dentysty. Poza tym warto pamiętać, że nawet jeżeli dziecku podaje się zdrowsze alternatywy, na przykład świeżo wyciskane soki owocowe, to nadal powoduje się to, że to staje się bardzo szybko najedzone i nie ma potem ochoty na spożycie posiłku. Słodkie napoje można zastąpić herbatami owocowymi lub naparami ziołowymi. Dzieci często lubią pić rumianek, miętę lub pokrzywę. Warto też uczyć dziecka picia wody. By urozmaicić jej smak można do niej dodać na przykład świeże truskawki, plasterki cytryny czy listki świeżej mięty.

zdjęcie: renegadehealth.com

Dodaj komentarz

Top