Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > 500 plus – komu zostanie odebrane?

500 plus – komu zostanie odebrane?

Zasady wypłat comiesięcznych świadczeń wychowawczych w ramach programu „Rodzina 500 plus” uległy zmianie, jednak odebranie prawa do pobierania środków z budżetu państwa obejmie tylko te osoby, które w tym samym czasie pobierają Kindergeld. Czym jest Kindergeld i komu przysługuje?

500 plus a Kindergeld

Kindergeld to niemiecki odpowiednik polskiego świadczenia 500 plus, które wypłacane jest wszystkim rodzicom na każde dziecko, jednak wysokość dodatku zależy od ilości dzieci w rodzinie. Na pierwsze i drugie dziecko każdy uprawniony do Kindergeld otrzymuje 204 euro, na trzecie dziecko 210 euro i 235 euro na każde kolejne dziecko. Co więcej, rodziny wykazujące niskie przychody mogą ubiegać się o prawo do dodatkowego świadczenia, tzw. Kinderzuschlag, które maksymalnie może wynieść 185 euro miesięcznie.

Kindergeld – komu przysługuje?

Jak to możliwe, że obywatele Polski mogą podlegać wypłacie świadczeń zza zachodniej granicy? O Kintergeld mogą starać się Polacy zamieszkujący i zatrudnieni w Niemczech, którzy podlegają tamtejszemu obowiązkowi podatkowemu. Warunkiem koniecznym do uzyskania prawa do pobierania niemieckiego świadczenia jest wykazanie stażu pracy w Niemczech wynoszącego co najmniej 183 dni lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej na terenie naszych zachodnich sąsiadów.

CZYTAJ TAKŻE:   Pomponowe czytanie z gwiazdami - Łukasz Zagrobelny

500 plus nie dla wszystkich

Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) w Monachium orzekł decyzję o wprowadzeniu zmian w wypłacie Kindegeld dla polskich obywateli pracujących w Niemczech. Według niemieckich urzędników świadczenia 500 plus i Kindergeld mają na tyle zbliżony charakter, że ich jednoczesna wypłata nie powinna mieć miejsca. Z tego względu BFH zdecydowało się na wprowadzenie reformy, z której wynika, iż Kindergeld będzie pomniejszone o wysokość świadczenia 500 plus pobieranego w naszym kraju. Warto zaznaczyć, że bez zmian pozostaje wypłata 500 plus dla rodziców mieszkających i pracujących w Polsce.

Kindergeld – formalności

Niemieckie prawo zostało tak skonstruowane, aby uniemożliwić przypadki dublowania się wypłaty polskich i niemieckich świadczeń wychowawczych. W tym celu ustanowiono przepisy, według których każdy Polak starający się o prawo do Kindergeld zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia z właściwego Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej (MOPS) o przyznaniu lub odmowie przywileju pobierania polskiego 500 plus. Z uwagi na ograniczenie formalności, wielu polskich pracowników uprawnionych do Kindergeld decyduje się na pobieranie tylko i wyłącznie niemieckiego świadczenia, które często okazuje się bardziej korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym.

Dodaj komentarz

Top