Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > 500 plus – sprawdź, jakie zmiany zaszły w programie. 500 plus na pierwsze dziecko – nowe wnioski i kiedy wypłaty?

500 plus – sprawdź, jakie zmiany zaszły w programie. 500 plus na pierwsze dziecko – nowe wnioski i kiedy wypłaty?

500 plus na pierwsze dziecko

500 plus na pierwsze dziecko – takie zmiany w programie szykuje rząd jeszcze w 2019 roku. Jakie jeszcze? Gdzie złożyć wniosek i kiedy, aby otrzymać wypłatę świadczenia? Kiedy ona nastąpi i czy każde dziecko może na nie liczyć? Podpowiadamy.

500 plus na każde dziecko – zmiany w programie od 1 lipca 2019

Do tej pory program 500 plus obejmował wypłacanie pieniędzy na pierwsze dziecko wyłącznie po spełnieniu wymagań o kryterium dochodowym. Od tygodni mówi się o zmianach, które mają wejść w życie 1 lipca 2019 r. Na jakich zasadach środki będą wypłacane?

Zmiany oznaczają likwidację kryterium dochodowego, co oznacza, że nie rodzice nie muszą przedstawiać zaświadczeń o uzyskiwanych zarobkach. 500 zł należeć się będzie każdemu dziecku, które nie ukończyło 18. roku życia, niezależnie od tego, czy jest jedynakiem czy też ma rodzeństwo. Pieniądze należą się także dzieciom przysposobionym oraz przebywającym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Zmiany zajdą także w okresie rozliczeniowym programu, ale wejdą one w życie dopiero w 2021 roku.

500 plus wnioski

Od 1 lipca 2019 r. wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus będzie można składać przez internet za pośrednictwem portali: Emp@tia, ePUAP, ZUS PUE, bądź też przez bankowość elektroniczną.

Od 1 sierpnia 2019 r. oprócz wymienionych portali, dodatkowo będzie można złożyć wnioski o świadczenie 500+ w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Można to zrobić osobiście lub po prostu wysłać je pocztą.

500 plus – kiedy wypłata pieniędzy?

Wypłaty świadczenia 500 plus nie nastąpią jednak od razu. Nie ma co więc liczyć, że wspomogą wakacyjny wyjazd dzieci. Jeśli złożymy wniosek do 31 sierpnia, wówczas możemy liczyć na wypłatę świadczenia dopiero w październiku, jednak wraz z wyrównaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.

Koszty programu 500 plus diametralnie się zmienią. W tym roku mają one wynieść 31 mld złotych, natomiast w 2020 r. 41,4 mld zł.

Wnioski o świadczenie 500 plus można także składać za pośrednictwem strony Ministerstwa Cyfryzacji obywatel.gov.pl

Dodaj komentarz

Top