Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > 6 pomysłów na kreatywne zajęcia bez telewizora

6 pomysłów na kreatywne zajęcia bez telewizora

Jeśli Twoje dziecko się nudzi, nie włączaj mu telewizora. Wprawdzie to najprostszy sposób aby w domu było cicho, ale czy na pewno o to chodzi? Zamiast dwugodzinnej bajki na ekranie, zaproponuj malcowi zajęcie, które pobudzi jego kreatywność oraz wzmocni umiejętności.

zabawa z dzieckiem

Lekarze alarmują: spora część dzieci spędza zbyt dużo czasu przed telewizorem. Prawda jest taka, że do trzeciego roku życia maluszki w ogóle nie powinny z niego korzystać. Dzieci starsze, do lat 7, przed telewizorem powinny przebywać maksymalnie pół godziny dziennie. Skutki zbyt długiego oglądania bajek czy filmów są oczywiste: problemy ze wzrokiem, wady postawy, zaburzenia snu czy koncentracji. Dlatego nie idź na łatwiznę, tylko odpowiedzialnie i mądrze zorganizuj malcowi czas. Nie masz pomysłu? Spójrz na nasze propozycje.

Zabawa z dzieckiem: lepienie z modeliny/ciastoliny

To bardzo fajny sposób na zajęcie dziecka przez dłuższą chwilę. Za pomocą mas plastycznych, szkrab może samodzielnie (lub z pomocą osoby starszej) wyczarować prawdziwe cuda. Za cel możesz postawić dziecku zrobienie np. kilku „ludzików”, którymi potem wspólnie będziecie się bawić. Z pomocą przychodzą również zestawy do pracy z ciastoliną, które zawierają specjalistyczne urządzenia (wałki, foremki, wyciskarki) do wykonania gotowych form: ciastek, tortów, pizzy czy lodów. Niektóre z nich umożliwiają stworzenie ogrodu, inne z kolei oferują zabawę w gabinet stomatologiczny, gdzie szkrab może samodzielnie zrobić aparat na zęby czy wstawić lalce plombę.

Zabawa z dzieckiem: prace z kredkami i farbami

Sprawdzają się praktycznie zawsze. Laurka dla babci, obraz malowany farbami jako ozdoba do pokoju czy portret mamy do rodzinnego albumu – te pomysły możesz zaproponować maluszkowi. Do tego dochodzą kolorowanki i wyklejanki, po które dzieci zazwyczaj chętnie sięgają. Dobrym pomysłem jest też pokrycie farbami papieru, na którym wcześniej malec narysował coś świeczką. Dla najmłodszych gotowe są książeczki, gdzie czystą wodą maluje się białe kartki, a z każdym pociągnięciem pędzla wyłaniają się soczyste kolory i różnorodne kształty.

CZYTAJ TAKŻE:   Rozpoczął się nabór do plebiscytu Statuetka Warszawskiej Rodzinki Prudential

Zabawa z dzieckiem: tworzenie pudełek na skarby

Jeśli posiadasz w domu tekturowe opakowania po butach, herbacie czy niewielkim sprzęcie domowym, możesz zaproponować malcowi zrobienie z nich pudełek na skarby: kasztany, żołędzie czy koraliki. Do tego potrzebne będą: papier kolorowy, klej, nożyczki, farby oraz inne ozdoby (gotowe kokardki, wstążeczki, brokat czy bibuła).

Zabawa z dzieckiem: zgadnij, co to?

Wspaniała zabawa, pobudzająca myślenie i kreatywność. Dziecko zamyka oczy, a Ty dajesz mu do rąk przedmiot. Maluch może go dotykać, potrząsać nim a nawet powąchać czy polizać – na tej podstawie musi zagadnąć, co to za rzecz. Warto tutaj podsuwać malcowi przedmioty o różnych kształtach i strukturze ( pluszowy miś, puzzle, piłeczka tenisowa, jabłko, plastikowy kubeczek itp.)

Zabawa z dzieckiem: budowanie z klocków, pudełek i kart

Niby nic oryginalnego, ale dzieci bardzo lubią prace polegające na budowaniu domku dla lalek, garażu samochodowego lub wysokiej wieży. Do tego najlepsze będą oczywiście klocki, choć uatrakcyjnić budowlę można również strukturami z małych pudelek po zapałkach czy konstrukcjami z kart. Sposobów jest wiele, a pomysłów na „materiał budowlany” z pewnością dostarczą Wam zasoby z pokoju dziecka czy kuchni. Zabawa świetnie rozwija wyobraźnię przestrzenną malca oraz jego kreatywność.

Zabawa z dzieckiem: komponowanie melodii

Malec lubi muzykę? Stwórzcie ją sami, niekoniecznie wykorzystując instrumenty muzyczne takie jak flet czy cymbałki. Z pomocą przyjdą Wam plastikowe pudełeczka, pokrywki od garnków czy drewniane klocki. Pokaż dziecku, jak skomponować melodię, składającą się z kilku dźwięków. Następnie poproś je o odtworzenie muzyki. Ta zabawa świetnie ćwiczy pamięć, wiec mimo iż nie należy do najbardziej cichych, warto ja od czasu do czasu zaproponować.

Dodaj komentarz

Top