Jesteś tu
Strona domowa > Zdrowie > Jak chronić dziecko przed zakażeniami rotawirusowymi?

Jak chronić dziecko przed zakażeniami rotawirusowymi?

Rotawirus jest najczęstszą przyczyną wymiotów i ostrej biegunki u dzieci do 5 roku życia. Jakie są jego objawy? Kiedy trzeba bezzwłocznie udać się do specjalisty? Czy są sposoby na to, aby uniknąć zachorowania?

Rotawirus u dziecka - jak go rozpoznać?

Jak przebiega zakażenie rotawirusowe?

Rotawirus jest wysocezakaźny, trudno jest  go wyeliminować  zwykłymi środkami dezynfekującymi, a jego przeżywalność na skórze i powierzchniach przedmiotów jest wysoka1. Wirus może przetrwać około 4. godzin na dłoniach, na innych częściach ciała przez kilka dni, a na suchych, gładkich powierzchniach (np. zabawek) nawet do 10 dni. Szczególnie łatwo rozprzestrzeniają się w warunkach bliskiego kontaktu np. w zbiorowiskach dziecięcych.

Gdy wirusy dostaną się drogą pokarmową  do jelita cienkiego pozbywają się zewnętrznej warstwy i wnikają do kosmków jelitowych. Dochodzi do namnażania cząstek wirusa w komórkach nabłonka kosmków jelitowych ,uszkodzenia pozostałych „zdrowych” kosmków. Elektrolity, glukoza i płyny nie są wchłaniane w świetle jelita. Wirusy niszczą także komórki nabłonkowe kosmków jelitowych, powodując nadmierną utratę płynów.

CZYTAJ TAKŻE:   Co 5 uczeń ma problemy ze słuchem

Na kogo czyhają rotawirusy?

Najbardziej prawdopodobne jest, że dziecko zachoruje z powodu infekcji rotawirusowej w pierwszych 3 latach  życia. W klimacie umiarkowanym najwięcej zachorowań obserwuje się w okresie od późnej jesieni do wiosny. Niektóre dzieci mogą się chorować nawet kilkakrotnie.

Rotawirus u dziecka – jak go rozpoznać?

Choroba wywołana przez rotawirusy objawia się zazwyczaj gwałtownymi, intensywnymi wymiotami, wodnistą biegunką i wysoką gorączką. Takie objawy zwykle utrzymują się od 3 do 8 dni, dodatkowo może im towarzyszyć brak apetytu oraz odwodnienie, szczególnie dotkliwe w przypadku niemowląt i małych dzieci. Są to jednak objawy niespecyficzne, które mogą pojawić się również w przypadku innych chorób, dlatego jeśli zaobserwujemy je u naszego dziecka, powinniśmy pilnie skonsultować się ze specjalistą.

Jak chronić dziecko przed  zakażeniami rotawirusowymi?

W ochronie dziecka przed zakażeniem rotawirusowym mogą pomóc m.in. częste mycie rąk przed kontaktem z maluchem oraz unikanie kontaktu z osobami chorującymi na biegunkę rotawirusową. Jednak zakażeniom rotawirusowym u dzieci najskuteczniej można zapobiegać  dzięki szczepieniom ochronnym. Takie szczepienie przebiega bezboleśnie: szczepionkę podaje się doustnie  dzieciom od ukończenia 6. do 24. tygodnia życia (w zależności od producenta).

Dodaj komentarz

Top