Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Co Twoje dziecko powinno umieć przed pójściem do przedszkola?

Co Twoje dziecko powinno umieć przed pójściem do przedszkola?

umiejetnosci dziecka przed pojsciem do przedszkola

Przedszkole to placówka przeznaczona dla dzieci od 3. roku życia. Aby maluch mógł dołączyć do grupy, musi spełniać ten warunek. Każda pociecha rozwija się jednak inaczej i może być na to gotowa w innym okresie. Co szkrab powinien umieć, zanim pójdzie do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pierwszy dzień w przedszkolu to ogromne przeżycie i dla bobasa, i dla rodziców. Każdy jest ciekawy, jak przebiegnie adaptacja dziecka i czy spodoba mu się spędzanie czasu wśród innych szkrabów. Warto przygotować na to malucha zarówno pod względem wyposażenia, jak i w kwestii emocjonalnej, by rozumiał, co się dzieje.

O wykaz rzeczy niezbędnych na zajęcia (plecak, kapcie itd.) najlepiej poprosić w wybranej placówce. Jeśli chodzi o psychiczne przygotowania, to należy wytłumaczyć dziecku, że:

  • do przedszkola trzeba chodzić codziennie;
  • będą tam inne dzieci;
  • nauczy się wielu nowych rzeczy.

Rodzic powinien stanowić wsparcie na każdym etapie adaptacji. Ważne jest ustalenie codziennej rutyny związanej z uczęszczaniem do placówki. Warto spożywać razem śniadanie, a także informować dziecko o tym, kiedy odbierze się je z przedszkola. Aby chodzić na zajęcia, maluch musi wykazywać się samodzielnością. Co to oznacza?

Trzeba dopilnować odpieluchowania dziecka, zanim zostanie przedszkolakiem. Powinno już umieć komunikować swoje potrzeby fizjologiczne i korzystać z toalety czy nocnika. Ponadto pociecha musi sama się ubrać i rozebrać, co przyda się np. podczas grupowego wyjścia na spacer.

CZYTAJ TAKŻE:   Dodatkowe zajęcia w przedszkolu – wybieraj z głową!

Warto przygotować 3-latka na to, że ma słuchać poleceń przedszkolanki. Dziecko powinno być posłuszne i umieć odnaleźć się w grupie. Zwykle w tym wieku pociecha nie ma już problemów ze składaniem dłuższych zdań. To klucz do skutecznej komunikacji z innymi i mówienia o swoich potrzebach.

Samodzielne jedzenie – ważny czynnik w adaptacji

Zanim dziecko zacznie chodzić do przedszkola, powinno umieć samodzielnie jeść. Trzymanie sztućców i spożywanie posiłków to kluczowe elementy jego rozwoju. Maluchy jedzą bowiem w placówce śniadania czy obiady w grupie, a opiekunki nie mogą wszystkich jednocześnie karmić.

Samodzielne jedzenie przyczynia się do rozwoju motoryki małej, a ta przydaje się m.in. podczas wykonywania prac plastycznych. Ponadto daje to dziecku poczucie niezależności od innych w czasie spożywania posiłków. 3-latek nie powinien mieć kłopotów z obiadkiem bez pomocy.

Czy to już czas, aby pójść do przedszkola?

Przedszkole to ważny etap w życiu dziecka, które na tym etapie musi już umieć sygnalizować swoje potrzeby. Dostosowanie do nowych warunków jednym przychodzi łatwiej, a inni mają z tym niekiedy kłopoty. Nie warto ulegać presji otoczenia i jeśli czuje się, że maluch nie jest jeszcze gotowy, to lepiej zaczekać. W razie jakichkolwiek wątpliwości pierwszym kontaktem powinien być lekarz pediatra, który pomoże ocenić, czy jego rozwój pozwala na adaptację w zupełnie nowym miejscu.

Dodaj komentarz

Top