Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Darmowa fluoryzacja dla dzieci – Warszawa

Darmowa fluoryzacja dla dzieci – Warszawa

W wybranych warszawskich klinikach dentystycznych przez cały czerwiec bezpłatnie można wykonać darmową fluoryzację zębów. Akcja odbywa się w ramach programu “Lekcja stomatologii”, która jest inicjatywą Fundacji “Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent.


Darmowa fluoryzacja dla dzieci - Warszawa

Mocne szkliwo to pancerz na zęby – chroni je przed mechanicznym ścieraniem, przez co zęby są mniej podatne na próchnicę i nadwrażliwość. Negatywny wpływ na jego strukturę ma wiele czynników. O tym jak wiele z nich wpływa na zęby w czasie wakacji nie trzeba przekonywać długo ani dzieci, ani dorosłych.

Latem częściej spożywa się produkty o dużej zawartości cukru: lody, sezonowe owoce i wysoko słodzone gazowane napoje. Ich nadmiar może być przyczyną powstawania próchnicy. Dodatkowo w tym czasie chętniej sięgamy po zimne napoje oraz desery, które spożywane po ciepłym posiłku, mogą powodować pęknięcia i uszkodzenie szkliwa.

Według sondy przeprowadzonej na potrzeby kampanii “Lekcja stomatologii” – ponad połowa mieszkańców Warszawy nie myje zębów 3 razy dziennie. W wakacje higiena jest obniżona dodatkowo, zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej podczas wakacyjnych wyjazdów, są skłonne nie wyjmować z torby podróżnej szczoteczki do zębów. Częściej niż zazwyczaj spożywają niezdrowe dla zębów posiłki. Dorośli wybierając się na letnie grillowanie, plażowanie czy długi pobyt poza domem, również nie szczotkują zębów z odpowiednią regularnością.

Nawet krótki pobyt na wakacjach pozbawiony odpowiedniej higieny jamy ustnej może poważnie zagrozić zdrowemu uzębieniu. W wyniku nieprawidłowej higieny próchnica zębów może rozwinąć się nawet w dwa tygodnie, a ubytek w tkance zęba zarażonej przez nią, jest często nieodwracalny.

Innym problemem, który naraża zęby i szkliwo są mechaniczne uszkodzenia. Często dochodzi do nich w wyniku bruksizmu, ale i rozgryzania twardych powierzchni. Dlatego latem pod żadnym pozorem nie powinno się rozgryzać kostek lodu.

Latem odwiedza nas wielu pacjentów, często turystów, którzy przyjeżdżają na wakacje do Warszawy. Wiele przypadków w tym czasie dotyczy uszczerbków w uzębieniu, spowodowanych właśnie rozgryzaniem kostek lodu. W czasie lata część gabinetów stomatologicznych jest zamknięta, nasze gabinety działają przez cały czas. Mimo to, warto wybrać się do dentysty znacznie wcześniej, aby uniknąć przykrych niespodzianek i zabezpieczyć swoje zęby poprzez fluoryzację w trakcie wakacji– komentuje lek. dent. Przemysław Uliasz.

Pożyteczna fluoryzacja

Fluoryzacja, inaczej lakierowanie, jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów profilaktycznych wykorzystywanych w stomatologii. Polega ona na uzupełnieniu fluorku wapnia znajdującego się w szkliwie, które pokrywa zęba od zewnątrz, stanowiąc ochronę przed urazami i ograniczy wchłanianie bakterii. Zły stan szkliwa może być przyczyną chorób uzębienia i przyzębia. Fluoryzacja odbuduje zniszczone warstwy szkliwa, zwiększy jego grubość dwukrotnie przez co zwiększy szansę na uniknięcie ubytków i powiększenie się tych już istniejących.

CZYTAJ TAKŻE:   55% uczniów klas 0-III nosi za ciężkie plecaki

Grubość szkliwa zwiększa się wraz z wiekiem. U dzieci i młodzieży do 16 roku życia zębina jest jeszcze bardzo wrażliwa i narażona na ubytki, dlatego warto zadbać o fluoryzację odpowiednio wcześnie. Jednak zabieg ten powinien być regularnie wykonywany także u dorosłych. Przy mało odpornym szkliwie, odsłonięte i otarte z niego szyjki zębowe będą dawać się we znaki przy spożywaniu zimnych i kwaśnych potraw. Fluoryzacja zabezpieczy zęby przed nadwrażliwością i pozwoli spokojnie cieszyć się smakami lata w formie lodów, kwaśnych owoców oraz zimnych napojów.

Zabieg fluoryzacji wykonywany dwa razy w roku to ważny element profilaktyki stomatologicznej. Każdy moment do jego wykonania jest odpowiedni. Warto jednak, aby rodzice wybrali się wraz ze swoimi pociechami na fluoryzację jeszcze przed wakacjami – dobrze wykonana pozwoli uniknąć wakacyjnych przebarwień i zachować piękny uśmiech także po ich zakończeniu – powiedział lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.

Aby skorzystać w czerwcu z bezpłatnej fluoryzacji należy umówić się na zabieg telefonicznie w dowolnej z warszawskich klinik Prima-Dent:

 • Prima-Dent ul. Grójecka 77
  tel.: 22 822 28 89
 • Prima-Dent ul. Króżańska 20
  tel.: 22 849 99 92
  tel.:  22 849 53 67
 • Prima-Dent ul. Targowa 33a
  tel.: 22 618 93 60
  tel.: 22 618 95 60
 • Prima-Dent ul. Targowa 67/2
  tel.: 22 619 76 16
  tel.: 22 618 31 30

Kiedy nie można fluoryzować zębów?

Ubytki w zębach nie są przeciwskazaniem do fluoryzacji, należy jednak pamiętać, że nie jest ona sposobem na ich wyleczenie. Aby wspomniany zabieg okazał się skuteczny, zęby powinny zostać wcześniej odpowiednio oczyszczone. Substancjami wykorzystywanymi do fluoryzacji w gabinetach dentystycznych są lakiery i żele. Warstwa nałożona na zęby jest bezbarwna, niewidoczna i żadnym stopniu nieodczuwalna. Duża dawka fluoru zaaplikowana na powierzchnie zęba nie jest szkodliwa ponieważ uwalniany jest on stopniowo.

Po zabiegu fluoryzacji przez dwie godziny należy powstrzymać się od jedzenia, spożywania napojów, mycia zębów i stosowanie płukanek w dniu fluoryzacji. W dniu zabiegu warto zrezygnować także z jedzenia kwaśnych oraz twardych owoców – cytrusy rozpuszczają osłonkę na zębie, a twarde jabłko oraz marchewka ścierają warstwę fluoru.

Dodaj komentarz

Top