Jesteś tu
Strona domowa > Odżywianie > Jak dieta wpływa na rozwój zgryzu dziecka?

Jak dieta wpływa na rozwój zgryzu dziecka?

Dieta wpływa nie tylko na stan zdrowia zębów dziecka, ale również rozwój jego zgryzu. Na to, czy dziecko będzie miało proste zęby wpływają nie tylko składniki odżywcze, ale również konsystencja pokarmu i sposób jego podania.

Rozwój zgryzu dziecka w wieku niemowlęcym

Już najmłodsze miesiące życia dziecka wpływają na to, jak w przyszłości będzie kształtował się jego zgryz. Chodzi tutaj o to, w jaki sposób karmimy dziecko – piersią czy butelką z mlekiem modyfikowanym.

Zatem, w czym mleko matki jest lepsze od modyfikowanego? Po pierwsze dziecko karmione piersią w prawidłowy sposób kształtuje układ szczęk i uczy się odpowiednio wysuwać żuchwę, dzięki czemu zęby w przyszłości będą mogły prawidłowo się ustawić. Po drugie – mleko matki nie jest próchnicotwórcze – w przeciwieństwie do mleka modyfikowanego. Dziecko, które już w młodym wieku w wyniku próchnicy zaczyna tracić mleczaki, jest niestety narażone na późniejsze liczne problemy ze zgryzem.

Więcej gryzienia!

Dzieci, które skończyły rok mogą spożywać większość potraw, które na co dzień jedzą dorośli. Nie pozbawiajmy więc ich frajdy, serwując im bezsmakowe papki. Tm bardziej, że umiejętność żucia oraz gryzienia jest potrzebna, aby zgryz rozwijał się prawidłowo. Podczas tych czynności pracuje większość mięśni twarzy, jamy ustnej, język co sprawia, że kości szczękowe rozwijają się i wzmacniają.

CZYTAJ TAKŻE:   Placuszki z dynią - przepis

Poza nauką gryzienia warto również zachęcać dzieci do samodzielnego picia z kubka. Zbyt długie korzystanie z butelek ze smoczkiem prowadzi do wady zgryzu, polegającej na tym, że górne zęby wychylają się i między nimi a dolną szczęką zaczyna być widoczna przestrzeń tzw. szpara przednio-tylna, która może prowadzić do poważnej wady zgryzu.

Jak dieta wpływa na rozwój zgryzu dziecka?

Jak dbać o zgryz u przedszkolaka?

Dziecko chodzące do przedszkola często nabywa różnego rodzaju infekcje, takie jak zatkany nos, powiększone migdałki, oddychanie przez usta, alergie czy nietolerancje pokarmowe. W takich sytuacjach dziecko oddycha zwykle przez usta, co może (choć nie musi) prowadzić do nieprawidłowego rozwoju górnej szczęki. W efekcie robi się ona wąska, zęby górne wychylają się, a żuchwa ustawia się do tyłu.

Odpowiednio wczesne podjęcie leczenia tego rodzaju wady może uchronić nasze dziecko przed długim i trudnym procesem ortodontycznym w późniejszym życiu, a w najpoważniejszych przypadkach nawet przed operacją ortognatyczną.

Czy spożywane pokarmy mają wpływ na zgryz?

Żywność przetworzona, oleje roślinne, fast foody czy słodycze, a także także niedobór witamin i minerałów (np: witamina D3, kwasy tłuszczowe omega 3) są częstą przyczyną stanu zapalnego u dziecka, który pośrednio jest przyczyną wad zgryzu.  Dlatego  należy już na tym etapie postarać się kontrolować to, co je dziecko.

Dodaj komentarz

Top