Jesteś tu
Strona domowa > Odżywianie > Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Rodzice często zastanawiają się dlaczego ich dziecko nie chce jeść. Wielu z nich zastanawia się czy dzieci rodzą się niejadkami, a może to oni popełnili błąd w kwestii wychowania i sposobu karmienia?


Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Justyna Pląskowska, która na co dzień specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów dla najmłodszych z zakresu zdrowego żywienia, a także samodzielnego kreowania sztuki kulinarnej w Akademii Kulinarnej Whirlpool we Wrocławiu udzieliła odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują zmartwionych rodziców.

Justyna Pląskowska
Justyna Pląskowska, która na co dzień specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów dla najmłodszych z zakresu zdrowego żywienia, a także samodzielnego kreowania sztuki kulinarnej w Akademii Kulinarnej Whirlpool we Wrocławiu.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Przede wszystkim dlatego, że rodzice dają przyzwolenie na niedojadanie posiłków. Często dają się nabrać na dziecięce psychologicznie zagrywki w stylu: „już nie mogę”, czy „to mi nie smakuje”.

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że ich potomstwo nie posiada w tym wieku sprecyzowanych preferencji smakowych, dlatego dają przyzwolenie na wybieranie potraw oraz grymasy.

Podczas karmienia dziecka ważna jest asertywność. Dlatego jeśli zbyt często uchylamy się od przyjętych zasad, bez większych starań wychowamy niejadka.

Jeśli jednak stanowczo będziemy oczekiwać pustego talerza, to z biegiem czasu uda się wyrobić u malucha nawyk jedzenia zdrowych potraw z uśmiechem na ustach.

Rodzice bardzo rzadko zdają sobie sprawę z faktu, że sami dają potomstwu sygnały, że coś im nie smakuje robiąc grymas na twarzy, lub zaznaczając, że pozostawione danie na talerzu jest przyczyną zbyt dużej porcji, czego dziecko nie powinno być świadkiem.

CZYTAJ TAKŻE:   Wystartowała XIV edycja konkursu Akademii Misia HARIBO

Dlaczego dzieci kochają słodkie potrawy, a zdrowych już nie?

Rodzice często sami uczą dzieci, że słodkie jest pyszne dając łakocie w nagrodę, chociażby za zjedzenie obiadu. Warto w tym momencie zadać pytanie czy główne posiłki w takim razie są czymś gorszym i mniej smacznym od deseru?

Takim zachowaniem uświadamiamydzieciom, że tak właśnie jest. Warto spojrzeć na podawanie słodyczy również z medycznej strony. U dzieci, których dieta obfituje w słodkości często pojawia się problem próchnicy lub niekompletnego stanu uzębienia, a później nietrudno o traumę dentystyczną, która jest niepotrzebnym i przykrym wydarzeniem, za co finalnie odpowiedzialni są niestety rodzice.

Do czego jeszcze może prowadzić nieprawidłowe odżywanie?

Nieprawidłowa dieta, szczególnie u dzieci często prowadzi  do zaburzeń masy ciała. Coraz częściej dzieciaki są niedojedzone i posiadają zaniżoną wagą. Wszystko przez złą dietę ubogą w pełnowartościowe, zdrowe posiłki, a głód jest tłumiony poprzez jedzenie niezdrowych przekąsek, takich jak chrupki, chipsy, słodycze, czyli inaczej puste kalorie.

Istnieje również problem dzieci z nadwagą, która bardzo często jest spowodowana brakiem kontroli tego co i o jakiej porze powinno jeść.

Nieprawidłowe odżywianie prowadzi również do problemów z koncentracją, co negatywnie wpływa na zdolność przyswajania wiedzy, a co za tym idzie wyniki w nauce.

Kolejnym problemem, jest fala niećwiczących dzieci na lekcjach wychowania fizycznego, które często jest spowodowane brakiem akceptacji swojego wyglądu. Dzieciom, które nie uprawiają sportów spada samoocena, a ranga problemu nadwagi cały czas rośnie. A to wszystko przez „niejadka”.

źródło: Akademia Kulinarna Whirlpool

3 thoughts on “Dlaczego dziecko nie chce jeść?

  1. Jej, jakbym czytała wszystko o swoim dziecku. Moje zawsze stosuje takie zagrywki pt. nie mogę już mamusiu, brzuszek mnie boli z przejedzenia…ciężko wtedy wmuszać w niego coś więcej, mimo ze porcja wcale nie była duża i wiem, że nieco działa mi na emocje

Dodaj komentarz

Top