Jesteś tu
Strona domowa > Odżywianie > Dlaczego powinniśmy pić wodę?

Dlaczego powinniśmy pić wodę?

Woda jest jednym z podstawowych składników naszej codziennej diety. Dlaczego powinniśmy pić wodę? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Bajer-Ciszewska, doradca żywieniowy.


Dlaczego powinniśmy pić wodę?

Głównym budulcem ludzkiego organizmu jest woda – o tym wiedzą niemal wszyscy. Nie każdy jednak wierzy w powtarzane jak mantra rady, aby dbać codziennie o określony poziom jej spożywania.

Z czego to wynika? Zapewne w dużej mierze z nieświadomości walorów tak skomponowanej diety. A tych wymienić można bardzo dużo – od fizjologicznych, podstawowych potrzeb, po te wspomagające dodatkowe cele, jak np. odchudzanie. Warto w tym miejscu podkreślić, iż woda nie jest złotym środkiem na każdą dolegliwość – podobnie, jak samym jej piciem nie zgubimy nadprogramowych kilogramów. Woda jest wspomagaczem, bez którego niektóre procesy po prostu nie zadziałają. Dlatego właśnie warto pamiętać o niej codziennie, a nie tylko latem w chwili większego pragnienia.

Przechytrzyć pragnienie

Do niezaprzeczalnych zalet wody należy pomoc w dostarczaniu składników odżywczych do wszystkich narządów w naszym organizmie.

Uczucie pragnienia jest sygnałem ostrzegawczym, które wysyła nam nasze ciało – podkreśla Agnieszka Bajer Ciszewska, doradca żywieniowy.
To znak, że nasz organizm powoli się odwadnia, więc należy jak najszybciej przedsięwziąć kroki, by pomóc mu odzyskać stabilizację. Złotym środkiem w tym przypadku jest takie działanie, zaprogramowane w codzienne przyzwyczajenia, które nie pozwoli dopuścić do podobnej sytuacji. Odwodniony organizm bowiem działa gorzej, wolniej, nie spełnia wszystkich podstawowych funkcji. Kolejną kwestią jest nasz mózg, który potrzebuje do prawidłowej pracy tlenu, cukrów i wody właśnie. Gdy odczuwamy w pracy zmęczenie, wydaje nam się, że już na nic nie wystarczy nam energii – sięgnijmy po szklankę wody – zazwyczaj zadziała lepiej niż kolejna filiżanka kawy czy herbaty.

Od pierwszych dni

Woda jest niezwykle istotna już od pierwszych chwil naszego życia – także w łonie matki. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na tę kwestię w przypadku diety kobiet ciężarnych, a także później – matek karmiących. Jednak nie każda woda jest dla nich odpowiednia. Wciąż niewiele osób zna różnice między szeroką ofertą wód, które proponuje nam rynek. Zazwyczaj kierujemy się ceną bądź znajomością marki, a nie o to w tym chodzi.

CZYTAJ TAKŻE:   Przekąski bez cukru - przepisy!

Każda woda ma inny skład, inne właściwości. Dla przykładu – woda źródlana Mama i ja dostosowana jest do potrzeb m.in. dzieci, przyszłych mam i kobiet karmiących, co potwierdza rekomendacja Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”. Krystaliczna czystość i odpowiedni poziom minerałów sprawiają, iż organizm otrzymuje potrzebną porcję wartości odżywczych, które może czerpać z wody właśnie.

Dla każdego

Walorów regularnego spożywania wody w określonych ilościach można wymienić wiele. Są one tak różne, że odpowiedzą na potrzeby osób, których organizmy czy tryb życia są czasem zupełnie inne, reprezentują zróżnicowane wymagania.

Osobom dbającym o linię bądź chcącym zrzucić kilka kilogramów pomoże fakt, iż woda wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Należy pamiętać w tym przypadku o piciu większej ilości wody po przebudzeniu, a w momencie wzmożonego wysiłku fizycznego – o zwiększonej potrzebie organizmu na płyny. Ponadto unikajmy popijania posiłków, gdyż to spowalnia proces trawienia. Istotnym jest także fakt, iż wypłukuje ona toksyny z organizmu, a także nawilża skórę wspomagając jej elastyczność i świeży wygląd. Jednak wygląd to nie wszystko. Woda bowiem wspiera pamięć, koncentrację oraz ogólne samopoczucie – dodaje energii. Pomaga zwalczyć ból głowy i zmęczenie, które nierzadko mogą być wynikiem właśnie odwodnienia.

Dodaj komentarz

Top