Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Dziecko na plaży – jak chronić jego wzrok? Porady eksperta

Dziecko na plaży – jak chronić jego wzrok? Porady eksperta

Tereny nadmorskie nadal należą do najbardziej popularnych pod względem wakacyjnych rodzinnych wojaży. Musimy jednak pamiętać o tym, że plaża, to przestrzeń o szczególnym natężeniu promieni słonecznych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a zwłaszcza dla dzieci. Na szkodliwy wpływ promieniowania UV narażona jest nie tylko skóra, ale także oczy. W jaki sposób zadbać o ich kompleksową ochronę?

Dziecko na plaży – dlaczego ochrona wzroku jest tak ważna?

Wyjście na plażę z dzieckiem zazwyczaj planujemy w najdrobniejszych szczegółach. Jeśli mamy krem z filtrem UV, obowiązkowy zestaw zabawek, kilka ciuszków na przebranie, wodę, prowiant, nakrycie głowy, dmuchańce – to spora liczba rodziców uważa, że to wszystko, co zapewni maluchowi bezpieczeństwo. Czy oby na pewno? 

jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka
fot. mat. prasowe

Bardzo istotna dla zdrowia naszych dzieci jest ochrona ich oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania UV – komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej – Niezbędne jest zatem, abyśmy zaszczepili u naszych pociech nawyk korzystania z okularów słonecznych. Oślepiające światło trafia bowiem do oczu nie tylko bezpośrednio od słońca, ale także z powodu odbijania się od wody czy piasku. Warto również zwrócić uwagę, że wzrok naszych dzieci jest bardziej wrażliwy niż nasz – dorosłych. Ponadto, u najmłodszych narząd wzroku nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, dlatego wszelkie negatywne bodźce, takie jak np. zbyt intensywne promienie słoneczne, mogą zakłócić prawidłowy rozwój oczu – dodaje.

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – jak je wybrać?

okulary dla dzieci na plażę

Wyboru okularów przeciwsłonecznych dla naszych dzieci nie powinniśmy pozostawiać na ostatnią chwilę przed wyjazdem na wakacje. Istnieje bowiem wówczas duże prawdopodobieństwo, że w obliczu zabiegania nie wybierzemy takich okularów, które rzeczywiście, a nie tylko pozornie, ochronią wzrok naszych dzieci. Przede wszystkim, „zapomnijmy” o możliwości ich zakupu na straganach, w supermarketach czy w sklepach z zabawkami. Takie okulary kuszą nas oczywiście niską ceną i łatwą dostępnością, jednak ich użytkowanie może mieć bardzo poważne skutki dla oczu naszych dzieci.

CZYTAJ TAKŻE:   Objawy i leczenie alergii u dzieci

 Lista „niedoskonałości” okularów niepewnego pochodzenia może być bardzo długa. Po pierwsze okulary te nie zawsze wyposażone są w odpowiednie filtry UV, a posiadają jedynie przyciemniane soczewki. W efekcie blokują włącznie dostęp światła widzialnego, a wówczas źrenice się rozszerzają i w istocie oczy są jeszcze bardziej narażone na szkodliwe promieniowanie. Ponadto, okulary produkowane masowo nie zawsze posiadają soczewki, które zachowują zerową moc sferyczną. Ta sytuacja może być na początku niedostrzegalna, ale w konsekwencji może doprowadzić do szkodliwych zmian w oczach dzieci – łącznie z zaburzeniem prawidłowego widzenia. Innym ważnym elementem jest fakt, że okulary te nie są spersonalizowane – tzn. nie zostały odpowiednio dostosowane do kształtu twarzy dziecka. W tej sytuacji istnieje ryzyko, że między twarzą a okularami wytworzą się szczeliny przez które będą przedostawać się promienie słoneczne. Ponadto, np. w supermarketach okulary te są dostępne dla każdego tzn. są np. wielokrotnie przymierzanie – z tego powodu narażone są na zarysowania, odgięcia, zabrudzenia, które w konsekwencji mogą zaburzyć komfort ich użytkowania. Dlatego zachęcam, aby okulary przeciwsłoneczne, zarówno dla nas, jak i dla dzieci wybierać pod okiem specjalisty w profesjonalnym salonie optycznym – kończy Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

tekst na podstawie mat. prasowych

Dodaj komentarz

Top