Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Edukacyjne zabawki dla dzieci – 5 propozycji

Edukacyjne zabawki dla dzieci – 5 propozycji

zabawki edukacyjne dla dzieci

Prawidłowy rozwój dzieci to priorytet dla każdego rodzica. Pomóc w nim mogą edukacyjne zabawki, bo kształtują one podstawowe umiejętności (np. liczenia), a ponadto dostarczają potrzebnej rozrywki. Powinny być stymulujące i angażujące. Zainteresowani mają w czym wybierać, bo obecnie na rynku znajduje się takich mnóstwo!

Zabawki edukacyjne – czym są?

Zabawki edukacyjne to przedmioty zoptymalizowane pod kątem stymulowania rozwoju:

  • poznawczego;
  • społecznego;
  • emocjonalnego.

Mają za zadanie nie tylko dostarczać rozrywki, ale również skutecznie wpływać na proces uczenia się poprzez interaktywność oraz angażujące formy działania.

Współczesne wersje zabawek edukacyjnych są efektem starannego planowania, bazującego na wykorzystaniu zaawansowanych teorii rozwojowych i psychologicznych. Konstruuje się je tak, by pobudzały ciekawość poznawczą u dziecka, dzięki temu zdobywa ono wiedzę w naturalny i atrakcyjny sposób.

Puzzle

Listę edukacyjnych zabawek otwierają puzzle. Są one przeznaczone dla starszych dzieci, które już sprawnie chwytają rzeczy. Poza tym warto zaznaczyć ich wszechstronność i to, że uczą maluchów szeregu konkretnych umiejętności.

Puzzle przede wszystkim wymagają logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz rozpoznawania kształtów i kolorów. Manipulowanie małymi elementami wspomaga rozwój motoryki, a dokładniej precyzji ruchów rąk oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Motywy poszczególnych zestawów mogą obejmować ciekawe zagadnienia – litery, miejsca geograficzne lub zabytki historyczne. To umożliwia przyswajanie konkretnej wiedzy w trakcie zabawy.

Nie należy zapominać, że układanie puzzli może stać się ciekawą aktywnością grupową. Dzięki temu dzieci mogą uczyć się współpracy i prawidłowej komunikacji z innymi.

Kolorowanki

Następne są kolorowanki. Pozwalają wyrazić dzieciom swoją kreatywność i fantazję, umożliwiając wybór:

  • kolorów;
  • formy;
  • stylu.

Malowanie umożliwia poprawne rozpoznawanie kształtów, linii i proporcji – przydaje się to zwłaszcza w kontekście wychowanków, u których przejawia się naturalny talent w dziedzinach artystycznych.

Ponadto kolorowanki pomagają w koncentracji, czyli skupieniu uwagi przez dłuższy okres. Dla niektórych to forma wypoczynku psychicznego, a zwłaszcza dla dzieci cechujących się nadpobudliwym zachowaniem.

Ukończenie kolorowanki daje wychowankowi poczucie osiągnięcia sukcesu. Wpływa to pozytywnie na jego samoocenę i poczucie własnej wartości.

Sortery i magnetyczne układanki

Sortery i układanki magnetyczne stanowią kolejne przykłady polecanych zabawek edukacyjnych. Zmuszają dzieci do analizy, klasyfikacji i porównywania ze sobą różnych elementów.

Używanie ich wykształca podstawowe zdolności matematyczne, czyli rozumienie relacji przestrzennych, identyfikację wzorców i zestawiania różnych wielkości. Przygotowuje to umysł dziecka do abstrakcyjnego myślenia. Okaże się to przydatne podczas pierwszych nauk podstawowej algebry. 

CZYTAJ TAKŻE:   Koronawirus i akcja "Zostań w domu" - czyli pomysły na zabawę w domu z dzieckiem

Oprócz tego warto wspomnieć, że to zabawki pozwalające na eksperymentowanie. Wychowankowie działają, a potem sprawdzają konsekwencję swoich czynności. Mogą wysnuć odpowiednie wnioski z popełnionych błędów i zacząć intensywnie myśleć nad prawidłowym rozwiązaniem postawionego przed nim problemu.

Tablica magnetyczna

Tablica magnetyczna przyda się 5-latkom. To całkiem skomplikowane narzędzie edukacyjne, które przy okazji może zapewnić sporą dawkę radości i zabawy.

Służy przede wszystkim do praktykowania pisania oraz nauki alfabetu i liczb. Umożliwia ponadto tworzenie obrazów, rysunków i wzorów. Tak naprawdę nie ma żadnego określonego i prawidłowego sposobu, w który należy korzystać z tablicy magnetycznej – nowe zajęcia mogą wymyślać zarówno same dzieci, jak i ich opiekunowie.

Prostsze wersje tablic składają się często z magnetycznych puzzli. Te zapewniają korzyści dokładnie te same, co ich tradycyjne odpowiedniki.

Gry planszowe

Na sam koniec warto wspomnieć o grach planszowych różnego rodzaju. Na rynku dostępne są wersje dla małych dzieci, nastolatków, a nawet dorosłych – konieczne będzie wybranie prawidłowego wariantu, aby nie okazało się, że zasady rozgrywki są zbyt skomplikowane.

Dzieci kochają gry planszowe. Wiele z nich pozwala doświadczyć po raz pierwszy rywalizacji. To świetna motywacja, która wymaga zastosowania logicznego i skomplikowanego myślenia. Chęć wygrania oznacza konieczność zastosowania konkretnej strategii, na którą trzeba wpaść całkowicie samemu (chociaż na rynku obecne są również planszówki zespołowe).

Maluchy i edukacyjne zabawki – ile czasu powinny się nimi bawić w ciągu dnia?

Zależy to od wielu czynników, a zwłaszcza:

  • wieku dziecka;
  • indywidualnych potrzeb;
  • ogólnego harmonogramu dnia;
  • rekomendacji ekspertów ds. rozwoju dzieci.

Ogólnie zaleca się, aby dzienna zabawa nie przekraczała od 30 minut do 2 godzin dziennie – wszystko jednak może ulec pewnym modyfikacjom spowodowanym np. nadejściem weekendu. Rodzice powinni kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i patrzeć na reakcje swoich pociech.

Zabawek motywacyjnych da się używać jako motywacji do wykonania przez dziecko innych zadań. Niektórzy opiekunowie stawiają swoim maluchom warunki. Tym sposobem można przekonać pociechę do tego, aby zrobiło to, czego się od niego wymaga.

Oczywiście, z wiekiem zabawki edukacyjne tracą na znaczeniu. Warto zastąpić je wówczas ciekawym hobby, ale do niczego nie zmuszać.

Dodaj komentarz

Top