Jesteś tu
Strona domowa > Zdrowie > Integracja sensoryczna. Na czym polega zgranie wszystkich zmysłów?

Integracja sensoryczna. Na czym polega zgranie wszystkich zmysłów?

Zgranie wszystkich naszych zmysłów jest rzeczą niezwykłą, ale co najważniejsze możliwą do wykonania. Zwłaszcza u małych dzieci zajęcia takie jak integracja sensoryczna dają niesamowicie dobre efekty.

Integracja sensoryczna. Na czym polega zgranie wszystkich zmysłów?

Dzieci szkolone takimi metodami są niezwykle pojętne, oraz znacznie szybciej adaptują się w nowym środowisku. Właśnie dlatego tak wielu rodziców chętnie wysyła dzieci na zajęcia takie jak integracja sensoryczna. To sposób na polepszenie organizacji pracy mózg.

Integracja sensoryczna pozwala segregować, porządkować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu. Gdy funkcje te są zrównoważone, motoryka ciała łatwo dostosowuje się do otoczenia, umysł łatwo przyswaja informacje, a „dobre” zachowanie pojawia się w sposób naturalny. Integracja sensoryczna wpływa także na rozwój dziecka, zdolność do nauki i samoocenę.

Ćwiczenie integracji sensorycznej daje dobre efekty w przypadku młodych ludzi. Ich mózg stale się rozwija i dynamicznie pracuje. Czym skorupka za młodu – to prawdziwe powiedzenie w przypadku tego rodzaju ćwiczeń.

Młody człowiek, którego zmysły są w odpowiedni sposób pobudzane znacznie szybciej będzie się uczył, oraz zyskiwał znacznie szybciej samodzielność.

Dzięki takim zajęciom jak integracja sensoryczna dziecko nie tylko zapamięta wiele schematów, ale dzięki temu, że zmysły będą ze sobą znacznie lepiej współpracować będzie w stanie ono także reagować na zupełnie nowe sytuacje bez zbędnego myślenia.

Przykładowo dziecko, które korzysta z zajęć takich jak integracja sensoryczna szybciej poradzi sobie z samodzielną nauką obsługi nowych urządzeń, które jedynie przypominają te, którymi bawiło się do tej pory. Dobrym przykładem może być chociażby rowerek dziecięcy. Małe dziecko znacznie szybciej samodzielnie nauczy się korzystać z nowego modelu, aniżeli dziecko, które nigdy nie spotkało się z czymś takim jak integracja sensoryczna. Dlatego właśnie wielu rodziców bez wahania wysyła dzieci na tego rodzaju zajęcia. Nie ma się czemu dziwić. W końcu to inwestycja we własne dziecko, które będzie się niezwykle dobrze rozwijało dzięki tego rodzaju terapiom.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak oswoić atopowe zapalenie skóry? Ruszyła kampania Atopowi bohaterowie

Taka integracja sensoryczna jest również doskonałym sposobem na zmianę sposobu pracy mózgu u osób dorosłych, choć w ich przypadku nie będzie to tak łatwe jak u maluchów. Zmiana sposobu postrzegania świata sprawi także, że wiele czynności, w które do te pory mózg musiał być angażowany całkowicie, będzie wykonywanych w sposób odbywający się poza sferą myśli. Więcej rzeczy dziać się będzie w sposób automatyczny.

Właśnie dlatego integracja sensoryczna zyskuje tak dużą popularność i choć metoda jest stosunkowo młoda już zdobyła uznanie zarówno rodziców, osób chcących z niej skorzystać, jak również szerokiego grona naukowego, które zachwala metody takie jak integracja sensoryczna od kilku lat w naszym kraju. To doskonały sposób na rozwój zarówno siebie samych jak i naszych dzieci.

źródło: PrasoweInfo.pl

One thought on “Integracja sensoryczna. Na czym polega zgranie wszystkich zmysłów?

Dodaj komentarz

Top