Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Jak możesz zachęcić dziecko do nauki?

Jak możesz zachęcić dziecko do nauki?

Po dwóch miesiącach swobody niełatwo odnaleźć się w szkolnej ławce, szczególnie początkującym uczniom. Nic w tym dziwnego, że maluch postawiony przed wyborem zabawa czy nauka, wybierze tą pierwszą. To jeden z głównych problemów rodziców małych dzieci – co zrobić, żeby oprócz rozrywki regularnie zajmowały obowiązkami szkolnymi.

Dlaczego dzieci nie chcą się uczyć?

Z doświadczeń wielu rodziców wynika, że niechęć dzieci do szkoły najczęściej wywołują: nuda i brak motywacji do działania. W odczuciu dzieci, rok szkolny na tle wakacji wypada blado. Nauka wydaje się być czynnością nieciekawą i żmudną, brakuje w niej indywidualnego odkrywania rzeczywistości i interesującego doświadczania. Zniechęcenie do pogłębiania wiedzy to także efekt braku skutecznej motywacji. Dla wielu uczniów, szczególnie tych najmłodszych, dobra ocena nie jest wystarczającą nagrodą. Jak zatem sprawić, by edukacja stała się dla dziecka atrakcyjna?

Nauka przez zabawę stanowi klucz do sukcesu

Na początku bardzo ważne jest codzienne przebywanie z dzieckiem, traktowanie obowiązków szkolnych jako naturalnego elementu codzienności i nie nachalne motywowanie daje najlepsze efekty. Jest też okazją do tego, żeby nie tylko uczyć, ale też wychowywać. Jeśli dziecko ma problemy z nauką, trudno mu się skupić, wolniej niż rówieśnicy przyswaja nowe umiejętności, ważne, żeby rodzic nie wyładowywał na nim swojego niezadowolenia. Czasem, bardzo wymagający opiekun powoduje, że maluch jest rozkojarzony i nerwowy. Wystarczy po prostu zachować spokój i, jeśli to konieczne, powtarzać materiał dopóki to potrzebne. Sytuacja wydaje się najprostsza w przypadku najmłodszych dzieci. Najczęściej wystarczy dobrze dobrana gra edukacyjna, wspólne odrabianie prac domowych, opowiadanie o tym, co wydarzyło się na świecie, co ciekawego usłyszało w szkole.

CZYTAJ TAKŻE:   Kiedy dziecko powinno zacząć naukę pływania?

Trzeba pamiętać, że dla kilkulatka, który rozpoczyna swoją szkolną przygodę nadal bardzo ważna jest dobra zabawa. Mimo gotowości jego umysłu do przyswajania większej wiedzy, wciąż potrzebuje on stymulacji. Najważniejsze w edukacji powinno być wykorzystanie rzeczy, które dziecko interesują, wciągają i zachęcają do działania. To, co nieciekawe jest szybko zapominane, dlatego najlepiej poszukać takiego rozwiązania, które połączy naukę z udaną zabawą.

Najłatwiejszym sposobem na zaprzyjaźnienie dziecka ze szkołą może być wykorzystanie do tego celu domowego komputera, a szczególnie odpowiedniego programu. Gry komputerowe dostarczają dzieciom mnóstwo rozrywki, więc warto skorzystać z takich, które dzięki swemu edukacyjnemu charakterowi mogą dodatkowo wyćwiczyć dziecięcy umysł. Przykładem atrakcyjnej formy nauczania jest Akademia Umysłu Junior – gra komputerowa przeznaczona dla najmłodszych uczniów (5-9 lat). Zaś seria PAMIĘĆ, KONCENTRACJA, SZYBKIE CZYTANIE skierowana jest do starszej grupy odbiorców. Zbiór rozmaitych zadań, jakie prezentują różne części z serii dla najmłodszych, m.in. część LATO i ZIMA, a niedługo też i JESIEŃ, mają na celu pobudzić ciekawość kilkulatka i zaktywizować do dalszej pracy. Dzięki grafice wysokiej jakości i interesującej tematyce poświęconej samym przyjemnym dla dzieci rzeczom (sport, rozrywka i wypoczynek), program jest atrakcyjny i przystępny. Radość płynąca z pokonywania poszczególnych etapów jest najlepszym bodźcem poruszającym najważniejsze dla ucznia obszary mózgu, odpowiadające za pamięć, koncentrację czy skojarzenia.

Nauka przez zabawę to uniwersalny sposób na pokonanie niechęci do szkoły. W każdym wieku czerpanie satysfakcji z uczenia się to najlepsza droga do edukacyjnego sukcesu. Warto zatem zrobić coś, by ten sukces dziecku znacznie przybliżyć.

Dodaj komentarz

Top