Jesteś tu
Strona domowa > Polecamy > Jak przewozić dziecko w samochodzie – bezpieczeństwo i aktualne przepisy w roku 2019

Jak przewozić dziecko w samochodzie – bezpieczeństwo i aktualne przepisy w roku 2019

bezpieczne foteliki samochodowe

Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjny, a wraz z nim, rodzinne wyjazdy. Jeżeli wybieramy się w podróż samochodem, warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami, które dokładnie określają w jaki sposób możemy przewozić dzieci.

Zgodnie aktualnie obowiązującymi przepisami, nawet dziecko, które ma 17 lat musi jeździć w foteliku, jeżeli jego wzrost nie przekracza 150 cm. Sprawdźcie, co jeszcze warto wiedzieć, zanim wsiądziecie do auta z dzieckiem.

Jak przewozić dziecko w samochodzie – czy wiek ma znaczenie?

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym po nowelizacji jasno wskazuje na to, że granica wieku dziecka (12 lat) zgodnie z którą rodzic ma obowiązek przewozić je w foteliku lub innym podtrzymującym urządzeniu przestaje już obowiązywać. Obecnie liczy się wzrost dziecka. Jeżeli dziecko mierzy mniej niż 150 cm, koniecznie należy przewozić je w foteliku, nawet, jeśli jest pełnoletnie. Jest jednak kilka wyjątków, o czym za chwilę.

Dziecko w samochodzie – montaż fotelika i jego wybór

jak przewozić dziecko w samochodzie

W świetle przepisów fotelik lub inne urządzenia przytrzymujące są bezpieczne, gdy przede wszystkim są zgodne masą oraz wzrostem dziecka, a ponadto z (cytując ustawę) “właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe””. Ustawa określa także jasno sposób montażu fotelika lub wspomnianego urządzenia. Mają one być montowane w taki sposób, jak określa producent. Wybierajmy więc foteliki zgodne do wzrostu i masy dziecka. Unikajmy używanych, nawet, jeśli nie noszą widocznych śladów użytkowania.

W jakim pojeździe musimy montować foteliki lub urządzenia do podtrzymywania? W każdym osobowym. Ciężarowym także. Mowa o pojazdach kategorii M1, a także N1, N2, N3.

Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka

Należy zadbać o to, aby fotelik samochodowy spełniał poniższe kryteria:

1) Był dobrze dopasowany zarówno do wzrostu, jak i wagi dziecka.
2) Był dobrze dopasowany do profilu siedziska, co w praktyce oznacza, że po zamontowaniu nie może się kołysać czy przesuwać.
3) Został wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Warto zwracać uwagę na modele wyposażone w pasy 5-punktowe. Muszą mieć odpowiednią regulację, a także być wytrzymałe i miękkie, aby zapewnić małemu podróżnikowi komfort jazdy.
4) W przypadku modeli dedykowanych noworodkom i niemowlakom podstawka musi w całości dotykać siedzenia kanapy.

CZYTAJ TAKŻE:   11 matczynych sposobów na jesienną depresję

Montując fotelik dokładnie sprawdźmy, czy jest on ustawiony pod właściwym kątem. Tylko wtedy zapewnimy dziecku bezpieczne podróżowanie.

Jak przewozić dziecko w samochodzie – przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Zaleca się, aby przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej – oczywiście w specjalnie przeznaczonym do tego foteliku. Niech drugi rok życia będzie takim absolutnym minimum, albo też kryterium wagi oraz wzrostu określonego modelu. Pamiętajmy o tym, że dziecko jadące przodem do kierunku jazdy jest znacznie bardziej narażone na urazy kręgosłupa czy szyi. Świadczą o tym chociażby liczne wyniki tzw. crash testów. I chociaż przepisy nie nakazują takiego przewożenia, powinien zadecydować za nas zdrowy rozsądek.

Kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku samochodowym – wyjątki

Rodzice są zwolnieni z obowiązku przewożenia dziecka w foteliku samochodowym lub specjalnie do tego przeznaczonego urządzeniu, gdy wzrost dziecka nie przekracza 1,5 m i jest jest większy niż 1,35 m, co uniemożliwia dobór odpowiedniego urządzenia. W takim wypadku dziecko musi być przewożone bezwzględnie w pasach bezpieczeństwa wyłącznie na tylnym siedzeniu. Kolejnym zwolnieniem jest sytuacja, kiedy rodzic, albo prawny opiekun dziecka posiada zaświadczenie, które jasno zabrania przewożenia dziecka w foteliku. Inna sytuacja, która zwalnia z obowiązku, to przewożenie w samochodzie trójki dzieci, kiedy nie ma możliwości zamontowania na tyle trzech fotelików lub urządzeń. Wtedy dziecko trzecie (pod warunkiem, że ma minimum 3 lata), może siedzieć pomiędzy fotelikami na tylnym siedzeniu, ale bezwzględnie musi być zapięte pasami bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że mimo że rozwiązanie to jest dopuszczone, nie jest do końca bezpieczne dla dziecka.

Dodaj komentarz

Top