Jesteś tu
Strona domowa > Edukacja > Jak ułatwić dziecku naukę w domu?

Jak ułatwić dziecku naukę w domu?

Edukacja u najmłodszych nie opiera się tylko i wyłącznie na wiedzy wyniesionej ze szkolnej ławki, ale w dużej mierze polega na utrwalaniu zdobytych w czasie lekcji wiadomości oraz doskonaleniu umiejętności wykorzystania ich w praktyce. Niektóre dzieci nie wykazują zapału do nauki w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli wokoło dzieje się zbyt dużo. Jak zatem pomóc maluchowi w nauce i jak ją uatrakcyjnić?

Nauka w domu: zasłużony odpoczynek

Wytężona praca mózgu przez kilka szkolnych lekcji jest sporym obciążeniem dla dziecka, które w tym czasie musi zachować wysoki poziom koncentracji. Zmęczony umysł nie jest w stanie przyswajać nowych wiadomości w sposób optymalny, dlatego też zmuszanie maluchów do odrabiania lekcji zaraz po powrocie ze szkoły często potęguje ich zniechęcenie i frustrację. Warto zatem zadbać o chwilę odpoczynku dla dziecka – pożywny obiad czy aktywność na świeżym powietrzu pozytywnie wpłyną na jego motywację i chęć do działania.

Nauka w domu: odpowiednie warunki

Dziecko wykazuje się największą produktywnością, kiedy przestrzeń do nauki jest odpowiednio przystosowana do jego potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie strefy do nauki w miejscu spokojnym, odseparowanym od przedmiotów, które mogłyby nadmierne rozpraszać uwagę dziecka. Biurko w pokoju dziecięcym powinno być nie tylko dopasowane do jego warunków fizycznych, ale również zawsze dobrze oświetlone. Miejsce do nauki dla dziecka warto zagospodarować w pobliżu źródła światła naturalnego wspomaganego przez sztuczne oświetlenie centralne i punktowe. Biurko dziecięce zawsze powinno być uporządkowane tak, aby maluch nie utożsamiał nauki tylko z przykrym obowiązkiem.

CZYTAJ TAKŻE:   Grooming, flaming, happy slapping. Uzależnienie dzieci od urządzeń elektronicznych

Nauka w domu: urządzenia elektroniczne

W dzisiejszych czasach już kilkulatkowie potrafią obsługiwać urządzenia mobilne takie jak smartfony, tablety czy laptopy, dlatego nabyte wcześniej umiejętności warto wykorzystać podczas nauki w domu. Wykorzystanie komputera jako pomocy dydaktycznej to świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli parametry techniczne urządzenia pozwalają na jego swobodne użytkowanie w warunkach domowych. Wielu rodziców decyduje się na zakup MacBooka, czyli notebooka Apple, który pozwala uefektywnić, a co najważniejsze, uatrakcyjnić naukę w oczach dziecka. W App Store pojawia się coraz więcej aplikacji edukacyjnych przeznaczonych na system iOS, co pozwala dziecku szlifować umiejętności z zakresu wielu dziedzin na czele z matematyką, przyrodą czy językiem polskim.

MacBooki często spełniają oczekiwania rodziców i dzieci ze względu na łatwość użytkowania urządzeń, ale także ich bezawaryjność i stosunkowo długą żywotność. Warto podkreślić, że nawet w przypadku konieczności naprawy laptopa Apple można tego dokonać za naprawdę przystępne pieniądze, korzystając z usług profesjonalnego serwisu MacBook. Jest to ważna informacja dla osób, które utraciły już gwarancję, a chcą uniknąć ponoszenia kosztów naprawy bezpośrednio u producenta. Dobra wiadomość jest taka, że pogwarancyjnych serwisów MacBook przybywa, również w Warszawie, gdzie można znaleźć wybitnych fachowców znających się na rzeczy.

Dodaj komentarz

Top