Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

pokoj dla dziecka

Pokój niemowlęcia trzeba odpowiednio zaaranżować. Warto wprowadzić do niego źródła przytulnego światła, spokojne barwy i funkcjonalne meble. Jakie elementy są najważniejsze w sypialni nowego członka rodziny?

Jakie kolory wybrać do pokoju niemowlaka?

Podczas urządzania pokoju dla niemowlaka należy pamiętać, aby stworzyć przytulną przestrzeń. W kreowaniu takiego klimatu ważną rolę odgrywa przede wszystkim wykorzystana kolorystyka.

Aby aranżacja miała spokojny, kojący i relaksujący charakter, warto wprowadzić do niej stonowane barwy w pastelowych odcieniach. Neutralna biel, subtelny beż, delikatny błękit czy łagodna zieleń sprawdzą się w niemowlęcej przestrzeni znacznie lepiej niż odważne kolory, które tworzą mocne kontrasty.

Oświetlenie w pokoju dla noworodka

Oświetlenie również ma niebagatelny wpływ na atmosferę i klimat wnętrza. Aby zadbać o przytulność pokoiku dla maluszka, najlepiej wyposażyć lampy w żarówki o ciepłej barwie światła. Żółta czy pomarańczowa poświata jest znacznie bardziej przyjazna dla oka niż biały, zimny blask.

W kontekście oświetlenia bardzo ważne wydaje się również odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła. Oprócz dużej lampy sufitowej warto wykorzystać mniejsze punkty świetlne i rozmieścić je w strategicznych miejscach np. na ścianie przy kołysce czy obok przewijaka.

Meble do pokoju dla niemowlaka – czego nie może zabraknąć?

Choć atmosfera wnętrza jest bardzo istotna, to nie można zapominać o funkcjonalności sypialni. Przytulny pokój dla dziecka musi być jednocześnie praktyczny. W przeciwnym razie szybko będzie wymagał remontu lub przemeblowania. Jakie elementy wyposażenia warto umieścić w sypialni niemowlaka, aby zadbać o użyteczność wnętrza?

Łóżeczko to podstawa w pokoju dziecka

Najważniejszym meblem w pokoju noworodka i niemowlaka jest kołyska. Wybór odpowiedniego łóżeczka ma ogromne znaczenie, ponieważ w pierwszych miesiącach życia dziecko spędza w pozycji leżącej znaczną część czasu.

Jak powinno wyglądać idealne łóżeczko dla niemowlęcia? Jedną z najważniejszych kwestii jest rozstaw szczebelków, które otaczają kołyskę. Rurki nie mogą być oddalone od siebie o więcej niż 6 cm, bo generuje to ryzyko dla bezpieczeństwa dziecka. Jeśli w konstrukcji znajdą się zbyt szerokie przerwy, to maluch może włożyć w nie główkę i utknąć.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak wybrać okulary dla dziecka?

W kontekście łóżeczka niezwykle kluczowy jest odpowiednio twardy materac. Wypełnienie kołyski nie może być zbyt miękkie, ponieważ dziecko będzie się wtedy zapadać, a mięśnie jego pleców przestaną pracować nad stabilnością tułowia.

Fotel do karmienia – niezbędnik młodej mamy

W niemowlęcym pokoju nie powinno zabraknąć miejsca przeznaczonego na karmienie. W takim kąciku powinien znaleźć się przede wszystkim wygodny fotel, który pozwoli młodej mamie na komfortowe przebywanie z maluchem.

Wygoda kobiety podczas karmienia jest ważna, ponieważ proces ten trwa od 10 do nawet 40 minut. Tak długie siedzenie w niedogodnej pozycji może być naprawdę męczące.

Warto pamiętać, że fotel to tylko jeden z elementów, które mogą znaleźć się w kąciku do karmienia niemowlaka. Obok siedziska najlepiej ustawić niewielki stolik np. na szklankę z napojem dla mamy.

Oprócz tego dobrze jest zadbać o obecność akcesoriów umilających posiedzenie z dzieckiem. Mowa tu m.in. o specjalnej poduszce do karmienia czy ciepłym kocyku.

Kącik pielęgnacyjny z przewijakiem

Przewijak stanowi podstawowy element wyposażenia w pokoju każdego niemowlaka. W końcu ten mebel jest niezbędny do prawidłowego dbania o higienę oraz pielęgnację maluszka w pierwszym etapie jego życia.

Warto wiedzieć, że obecnie w sklepach dostępne są różne rodzaje przewijaków. Obok tradycyjnych znajdują się specjalne nakładki na łóżeczka lub komody. Istnieją też ścienne modele, które po zmianie pieluszki można złożyć i przymocować do ściany.

Te nowoczesne rozwiązania są bardzo wygodną alternatywą, ponieważ zajmują mało miejsca. Z tego względu sprawdzają się zwłaszcza w mieszkaniach o niewielkim metrażu.

Funkcjonalna komoda lub szafa do pokoju dziecięcego

W pokoju niemowlaka muszą znaleźć się także meble, w których można przechowywać ubranka, zapasy pieluch czy produkty do pielęgnacji niemowlaka. Z tego względu do sypialni malca warto wprowadzić szafę lub komodę z pojemnymi szufladami.

Wszystkie wolnostojące elementy wyposażenia dobrze jest przymocować do ściany, ponieważ po pewnym czasie dziecko zacznie raczkować i chodzić, a wtedy większe meble mogą stanowić dla niego zagrożenie.

Gdy maluch uczy się chodzić, często chwyta otaczające go przedmioty lub próbuje się na nie wspinać. Jeśli szafa lub komoda nie będzie odpowiednio stabilna, to może przewrócić się na pociechę i wyrządzić jej krzywdę.

Meta title:

Dodaj komentarz

Top