Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Jak zachęcić dzieci do aktywności i zdrowego stylu życia

Jak zachęcić dzieci do aktywności i zdrowego stylu życia

Niestety tylko 13 proc. rodaków woli przebywać na świeżym powietrzu uprawiając sport lub wyjeżdżając za miasto. Jak zatem zachęcić dzieci do aktywności i zdrowego stylu życia, kiedy dorośli dają taki przykład?


Jak zachęcić dzieci do aktywności i zdrowego stylu życia

Jak pokazują badania „Czas wolny Polaków” przeprowadzone przez CBOS, aż 52 proc. Polaków spędza wolny czas na kanapie przed telewizorem.

Z tych samych badań wynika, że Polacy mają silną potrzebę spędzania czasu wolnego w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Zatem najlepszym pomysłem na weekend, szczególnie dłuższy jest rodzinny wypad za miasto. Oderwanie od codziennych realiów, stresów związanych ze szkołą i pracą oraz nieustającej presji wśród nastolatków, to dobry czas na kształtowanie pożądanych postaw, takich jak zdrowe odżywianie, aktywny styl życia czy postawa proekologiczna wśród najmłodszych.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC w maju 2012 roku, Polacy w wiosenno-letnie dni wolne najchętniej spacerują (63%) i grillują (56%). To idealna okazja, aby dać się wykazać dziecku. Jeśli jest ono wystarczająco duże, pozwól mu wybrać trasę spaceru lub pomóc w przygotowaniu posiłku i w nakryciu stołu. To podbuduje jego poczucie własnej wartości, a pochwalone z chęcią będzie nieść pomoc przy codziennych obowiązkach.

Majówka to idealna okazja na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Nie rezygnujmy z tej przyjemności. Zamiast wyjścia do kina, w wolnej chwili zabierz dziecko do parku, zamiast pojechać na zakupy samochodem – wybierzcie się na przejażdżkę rowerem. Aktywność może być świetną zabawą, jeśli zaszczepimy ją u dziecka odpowiednio wcześnie, jako dorosły samo będzie wiedziało ile korzyści płynie ze spędzania w ten sposób wolnego czasu.

Ciągła praca, szybki tryb życia oraz brak wolnego czasu sprawiają, że bardzo często sięgamy po „śmieciowe” jedzenie. Gotowe dania do odgrzewania, fast-foody lub dania instant coraz częściej wypełniają nasz jadłospis. Wolne od pracy dni, to świetna okazja by pokazać dzieciom jak należy się zdrowo odżywiać, samemu przyrządzając posiłki. Według badań to właśnie więzi rodzinne są ważniejsze dla Polaków od kariery i pracy (70%). Wybierzcie się całą rodziną na zakupy, pokaż dzieciom etykiety i wytłumacz co jeść, a czego lepiej unikać. Kupcie zdrowe produkty, a następnie przyrządźcie z nich zdrowe danie. Pokazanie dziecku jak gotować zachęci go do spróbowania swoich sił w kuchni. Zamiast sięgać po gotowe kanapki ze szkolnego automatu, rano samo będzie mogło przygotować sobie śniadanie.

CZYTAJ TAKŻE:   Koronawirus i akcja "Zostań w domu" - czyli pomysły na zabawę w domu z dzieckiem

Nic tak nie zbliża z naturą, jak przebywanie na jej łonie. Spędzając czas na świeżym powietrzu zwróćmy uwagę dziecka na to, jak działa ekosystem, co go zaburza, jak nasze działania wpływają na stan nie tylko naszego najbliższego otoczenia, ale i całej planety. Zanieczyszczenia wód, lasów, problem recyklingu – na to wszystko mamy wpływ, dlatego kształtujmy w ten sposób u dziecka postawę proekologiczną pokażmy mu, jak powinno dbać o środowisko w którym żyje.

Zaszczepienie u dzieci takich postaw jest niezwykle trudne. Mimo, że to właśnie z rodziną chcemy spędzać swój wolny czas, szkoła również odgrywa ogromną role w wychowaniu dziecka – w końcu spędza w niej większość swojego czasu. Pomoc w zaszczepieniu pożądanych postaw może przynieść także bezpłatny program edukacyjny Porcja Pozytywnej Energii, który jest skierowany jest właśnie do nauczycieli i wychowawców. Dzięki niemu, szkoły otrzymują darmowe materiały edukacyjne, które pomogą w walce z otyłością dzieci, w kształtowaniu postaw proekologicznych oraz budowaniu własnej wartości. Do takiego programu może przystąpić każda szkoła podstawowa.

Dodaj komentarz

Top