Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Jedzenie w ciąży za dwoje – czy tak powinno być?

Jedzenie w ciąży za dwoje – czy tak powinno być?

Ciąża to dla wszystkich kobiet magiczne 9 miesięcy. Czas ten wiąże się z większym wysiłkiem dla organizmu, ponieważ oprócz odżywienia samego siebie musi on zapewnić odżywienie dla dziecka. Zły jest jednak powszechny do niedawna pogląd, że ciężarna musi “jeść za dwoje”. Wręcz przeciwnie, ciężarna z dodatkowymi kilogramami gorzej przechodzi ciążę niż szczuplejsza. Zapotrzebowania energetyczne przyszłych mam jest nieco większe niż innych kobiet. Lecz ich dieta w ciąży musi być bardziej bogata w witaminy i substancje mineralne.

Żywienie w ciąży – kilka wskazówek: 

Żywienie w ciąży
toplevelgeek.com
  • Nie jedz podgrzanych mięs, które powinno się jeść na ciepło.
  • Sztuczne substancje słodzące bardzo szkodzą.
  • Unikaj wątróbki. Każdy rodzaj wątróbki, mimo że zaleca się kobietom miesiączkującym, ze względu na sporą dawkę żelaza, tak będącym w ciąży już nie. W błogosławionym stanie nie wolno jej jeść z uwagi na fakt, że ma ona w sobie równocześnie zbyt duże ilości witaminy A, która w zbyt dużej ilości grozi nieprawidłowym rozwojem dziecka.
  • Kwas foliowy, to konieczność. Zarówno przed ciążą jak i w czasie jej trwania wskazane jest dla większości kobiet zapobiegawcze zjadanie kwasu foliowego. Zapobiega on powstawaniu wielu wrodzonych chorób układu nerwowego płodu. Układ ten buduje się już w pierwszych tygodniach ciąży, dlatego właśnie najlepiej rozpocząć zażywanie preparatu przed zajściem w ciążę . Ważna w ciąży jest też tokoferol, którą zawiera np. lucerna.
  • Unikaj herbaty i kawy. Kofeina która jest zawarta w kawie, herbacie i napojach typu “cola” pobudza matkę i płód, a spożywana w większych ilościach może mieć dramatyczne następstwa. Nie zbadano wprawdzie jaka dawka kofeiny może być szkodliwa dla płodu, ale właśnie dlatego lepiej nie pić napojów z kofeiną. Coca-cola ma w sobie dodatkowo sporo substancji chemicznych o niebezpiecznym dla ciąży działaniu i niepotrzebny cukier. Najlepiej jeszcze przed zajściem w ciąże zrobić sobie oczyszczanie z toksyn, a w czasie ciąży pić jedynie wodę, wyciskane soki i niekiedy owocową herbatę.
CZYTAJ TAKŻE:   Anemia w ciąży - przyczyny, objawy i leczenie

Dodaj komentarz

Top