Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jak wspierać naukę chodzenia u dzieci?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jak wspierać naukę chodzenia u dzieci?

Każdy pierwszy krok, który maluch postawi całkowicie samodzielnie, budzi ogromną radość rodziców, starszego rodzeństwa, dziadków. Ze wstrzymanym oddechem czekają na rozwój wydarzeń: aż maluch o własnych siłach dojdzie od mamy do taty, od kanapy do pudełka z zabawkami. To taki emocjonujący moment jego rozwoju! Nic więc dziwnego, że gdy maluch przez dłuższy czas pozostaje przy pojedynczych krokach – albo i raczkowaniu, rodzina zastanawia się: kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić samodzielnie?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie da się bowiem wskazać konkretnego miesiąca, w którym twój maluch na 100% przestanie raczkować albo zamieni dreptanie wzdłuż szafek na samodzielne chodzenie. Można powiedzieć więcej: to, że jeden maluch już swobodnie porusza się po pokoju na nóżkach, a jego rówieśnik dopiero usiłuje stawiać pierwszy krok, jest jak najbardziej w porządku.

Dzieci zaczynają bowiem samodzielnie chodzić między 8 a 12 miesiącem życia, a i od tych ram mogą być „odstępstwa”. Jeden maluch zacznie samodzielnie chodzić, mając 7 miesięcy, inny w wieku 9 będzie już prawie biegał, a jeszcze inny dopiero po skończonym roczku zacznie pewnie przestępować z jednej nóżki na drugą. Należy wziąć tu pod uwagę, że dzieci mogą rozwijać się na innych obszarach; podczas gdy ten „niechodzący” zacznie pięknie wypowiadać pierwsze słowa, „biegający” może w dalszym ciągu gaworzyć.

I choć dziecka nie trzeba na siłę uczyć chodzić, to oczywiście rodzice mogą wspomóc swojego malucha w rozwoju tej umiejętności. Przydatne okazują się tutaj… zabawki do nauki chodzenia!

Zabawki do nauki chodzenia Fisher price — rozwój przez wspaniałą zabawę

Zabawa to zawsze doskonała forma edukacji. Jest na nią miejsce i w ćwiczeniu stawiania pierwszych samodzielnych kroków! Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko chodzić, to koniecznie wypróbuj jedną z zabawek Fisher Price; marki, która w swojej ofercie postawiła między inny na rozwój ruchowy maluchów:

  • Spacerowy Stworek — zabawka do ciągnięcia przez malucha. Jest świetną motywacją dla małych nóżek, ponieważ stworek wprawiony w ruch kręci głową, a jego ubranko porusza się pod wpływem naporu „przecinanego” powietrza. Jego intensywne kolory przyciągają uwagę dziecka, a dynamiczne ruchy mobilizują do dalszego chodzenia.
  • Aktywizująca wieża 3 w 1zabawka do nauki chodzenia, która zapewnia aktywność i zabawę na długie godziny; i to na każdym etapie rozwoju. Na początku maluch może bawić się obrotową kulką i klikaczem, siedząc przy wieży postawionej pionowo. Na etapie raczkowania połóż ją poziomo, a ta będzie turlać się po podłodze, popychana przez malucha. Dzięki temu skłoni go do oddania się w szaloną gonitwę za wieżą. Na jeszcze dalszym etapie, gdy dziecko stanie o własnych siłach, wróćcie do pozycji pionowej wieży – będzie samodzielnie uczyło się wprawiać koraliki w ruch tak, by toczyły się przez labirynt znajdujący się wewnątrz wieży. 
  • Interaktywny chodzik Zebrazabawka do nauki chodzenia, która rośnie razem z twoim maluchem. Tak, jak w przypadku wieży aktywizującej, dziecko może rozpocząć zabawę na siedząco, korzystając z dostępnych interaktywnych funkcji. A gdy maluch rozpocznie naukę chodzenia, to będzie mógł skorzystać z uchwytu i podstawy na czterech kółkach, które będą asekurować jego pierwsze kroki. Zabawka posiada także motywujące komunikaty, które pomogą dziecku wykonywać kolejne ruchy.
CZYTAJ TAKŻE:   Katar u niemowlaka - jak sobie z nim radzić?

Wybierając zabawki wspierające naukę chodzenia, pamiętaj przede wszystkim o tym, by dostosować je do potrzeb i zainteresowań dziecka. Ich wybór jest naprawdę ogromny! Sprawdź sam i wybierz model idealny dla swojego malucha.

Dodaj komentarz

Top