Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Komputer – duża pomoc w nauce, ale i zagrożenie dla dziecka

Komputer – duża pomoc w nauce, ale i zagrożenie dla dziecka

W ostatnim czasie można zauważyć, że drastycznie wzrasta liczba dzieci i młodzieży spędzających większość czasu wolnego przed komputerem. Jest to zjawisko częste i bardzo powszechne, niestety, pociągające za sobą nieprzyjemne skutki dotyczące rozwoju fizycznego i umysłowego dzieci. Jednym z niebezpieczeństw są niewłaściwie dobrane gry komputerowe, zawierające przemoc i agresję.

Komputer to podstawowe narzędzie pracy, niezbędna pomoc edukacyjna, a także urządzenie służące do zabawy, relaksu i komunikacji. Liczba osób korzystających z komputera wzrasta z dnia na dzień, ogromnym zainteresowaniem cieszy się także Internet, stanowiący zarówno doskonałe źródło informacji, jak również narzędzie służące do wszelkiego rodzaju rozrywki, od rozmów na czatach, poprzez portale społecznościowe, gry internetowe itp. Jednak tyle, ile korzyści mamy z korzystania z komputera, tyle też niesie ono zagrożeń dla dzieci i młodzieży. 

komputer w nauce
edtechroundup.org

Gry komputerowe – zagrożenie dla dzieci

Dzieci przechwytują z gier zachowania bohaterów i nieświadomie wprowadzają je w życie. Dlatego tez należy zwrócić szczególną uwagę na charakter gier wybieranych przez młodych ludzi. Kolejnym niebezpieczeństwem są czaty, portale społecznościowe i komunikatory internetowe. Za pośrednictwem tych narzędzi można nawiązać wirtualny kontakt z wieloma osobami z całego świata. Nigdy jednak nie jest do końca wiadome, kim jest rozmówca, dotyczy to sytuacji gdy rozmowa prowadzona jest z nieznajomymi. Dzieci zazwyczaj są szczere i otwarte, chętnie udzielają informacji na każde pytanie, także nieznajomym.

Niestety, wielu przestępców wykorzystuje Internet jako źródło komunikacji, traktując to rozwiązanie jako najprostszą drogę do zdobycia niezbędnych informacji. Ważne jest więc, aby uczulić dzieci na grożące im niebezpieczeństwa i nie pozwolić na nawiązywanie internetowych znajomości. Ostatnim zagrożeniem jest komputer sam w sobie. Spędzając czas przed komputerem dziecko ma ograniczoną możliwość ruchu i przebywania na świeżym powietrzu, co bez wątpienia ma negatywny wpływa na jego rozwój psychofizyczny. Dlatego tez ważne jest, aby kontrolować ilość spędzanego przez dziecko czasu przed komputerem i jednocześnie zachęcać do aktywności fizycznej.

Polecamy także:

Serwis E-SZKRAB.pl tworzony jest z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Znajdziecie na nim wiele informacji związanych z szeroko pojętym rodzicielstwem: począwszy od ciąży, po narodziny dziecka i jego dalsze wychowywanie.

Dodaj komentarz

Top