Jesteś tu
Strona domowa > Zabawki > Latawiec dla całej rodziny – zróbcie go razem!

Latawiec dla całej rodziny – zróbcie go razem!

Jest wiele fantastycznych pomysłów, które Twoja rodzina może zrealizować na plaży w te wakacje. Jednym z nich jest puszczanie latawców. Dzięki własnoręcznie wykonanemu latawcowi tytuł „najlepszego rodzica na świecie” masz zagwarantowany.
Wszystko co musisz zrobić, by przygotować taki latawiec, to zaprosić do wspólnej zabawy całą rodzinę, skompletować przedmioty z listy poniżej i postępować zgodnie z przewodnikiem krok po kroku. Wakacyjne wyprawy na plażę w gronie rodziny będę z pewnością wypełnione radością i dobrą zabawą.

Potrzebne narzędzia:

 • Dremel VersaTip wraz z końcówką do obkurczania
 • Dremel Glue Gun 920 z uniwersalnymi sztyftami kleju
 • Narzędzie uniwersalne Dremel 300 Series lub Dremel 3000
 • wraz z oryginalnym osprzętem Dremel:
 • uchwyt uniwersalny (4486)
 • zestaw precyzyjnych wierteł (628)
 • trzpień EZ SpeedClic (SC402)
 • tarcze tnące do drewna EZ SpeedClic (SC544)
 • tarcze ścierne EZ SpeedClic (511S, 512S)

Potrzebne materiały:

 • Lipowa listewka o grubości 2 mm, szerokości 1,3 cm i długości co najmniej 190 cm (rama)
 • Papier morwowy do wypełnienia ramy
 • Papier morwowy i krepina na wstążki na ogonie
 • Sznurek nylonowy
 • Stempel np. w kształcie gwiazdy, poduszka z klejem, sypki brokat lub puder do embossingu na gorąco
 • Mały plastikowy pierścień

Rada:

Papier morwowy jest bardzo wytrzymały dlatego idealnie sprawdzi się do wykonania latawca narażonego na silne podmuchy wiatru. Można zastąpić go innym rodzajem papieru lub folią, zwróć jednak uwagę na ich wytrzymałość.

Ozdób latawiec wykorzystując technikę embossingu. Dzięki podgrzaniu drobinki kolorowego pudru na trwałe połączą się z papierem. Unikniesz w ten sposób odprysków, które mogą się pojawić w przypadku użycia sypkiego brokatu.

Krok pierwszy: tworzymy ramę

 

Używając narzędzia Dremel 300 Series (lub Dremel 3000) z zamontowanym trzpieniem EZ SpeedClick (SC402) i tarczą tnącą do drewna EZ SpeedClic (SC544) przetnij lipową listewkę na trzy części, każda o długości 61 cm. Używając tych samych narzędzi, natnij rowki o długości 1 cm na środku końców listewek (patrz zdjęcie obok). Następnie przeszlifuj brzegi listewek używając tarcz ściernych EZ SpeedClic (511S, 512S). Teraz połóż wszystkie listewki równo jedna na drugiej, a następnie na górnej zaznacz dokładnie jej środek.
Do narzędzia Dremel 300 Series zamontuj uchwyt uniwersalny 4486 oraz wiertło o średnicy odrobinę większej niż średnica sznurka do latawca. Przewierć otwór przez wszystkie połączone razem listewki w wyznaczonym wcześniej punkcie. Przygotuj sznurek o długości 61 cm, następnie przeciągnij go przez wszystkie otwory i mocno zwiąż listewki na ich środku.
Teraz rozchyl brzegi listewek tak, by końcówki były równo od siebie oddalone. Cała konstrukcja ma stworzyć idealnie równą sześciokątną ramę latawca. Zawiąż pozostały sznurek na końcach listewek, przeciągając go przez wcześniej przygotowane rowki. Sznurek powinien być lekko napięty, ale musisz uważać, by nie wygiąć listewek. Końcówkę sznurka zawiąż mocno, żeby się nie rozwiązał.

Krok drugi: linka do sterowania latawcem

 

By przygotować linkę, która pozwoli Ci sterować latawcem w powietrzu, użyj narzędzia Dremel 300 Series z uchwytem uniwersalnym i precyzyjnym wiertłem. Wybierz jedną z listewek i na jej końcach, około pół centymetra poniżej rowka, wywierć jeden mały otwór. Drugi otwór wywierć w sąsiadującej listewce, także około 0,5 cm poniżej rowka.
Teraz utnij odcinek sznurka o długości 122 cm, złóż go na pół i przeciągnij jeden koniec przez plastikowy pierścień. Końcówki sznurka przeciągnij zaś przez wywiercone otwory i zrób węzły po drugiej stronie tak, by sznurek nie wysunął się. Teraz weź koniec sznurka, który wcześniej przeciągnąłeś przez środek listewek i także zawiąż go na plastikowym pierścieniu. Trzyczęściowa linka do sterowania jest już gotowa.
Musisz jeszcze przygotować pętlę, do której przywiążesz ogon latawca. Wywierć kolejne dwa otwory na przeciwnych końcach tej samej listewki, a następnie przez otwory przeciągnij końce sznurka o długości 61 cm i zawiąż je mocno.
Połóż gotową ramę na papierze morwowym i wzdłuż sznurka odrysuj jej kształt używając ołówka. Wytnij kształt większy o ok. 12 mm od narysowanej linii. Teraz czas na udekorowanie latawca. Przygotuj stempel np. w kształcie gwiazdy i namocz go w poduszce z klejem. Odciskaj kształty na papierze morwowym, a następnie posypuj je sypkim brokatem lub pudrem do embossingu. Strzep nadmiar brokatu lub pudru. Jeżeli zastosowałeś puder, drobinki przyklejone do odciśniętego kształtu roztop używając Dremel VersaTip z zamontowaną końcówką do obkurczania. W ten sposób na trwałe połączysz puder z papierem.

Krok czwarty: Przymocowanie powierzchni latawca do ramy

 

Połóż udekorowany papier wzorem do dołu. Następnie połóż na nim ramę latawca. W miejscu styku końców listewek z papierem natnij papier pod odpowiednim kątem tak, by można było go swobodnie zgiąć wzdłuż sznurka. Teraz używając Dremel Glue Gun i uniwersalnych sztyftów kleju przyklej do papieru kawałki sznurka łączące listewki. W tym celu nałóż odpowiednią ilość kleju, zegnij papier tak, by przykrył sznurek i wyrównaj krawędź. Kiedy skleisz jeden element, powtórz tę czynność na przeciwległym końcu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że papier będzie równo opinał ramę latawca.

Na koniec przyklej przycięty wcześniej papier do końcówek listewek. Wzmocnij listewki nakładając klej w centralnej części konstrukcji – w miejscu łączenia listewek. Następnie nałóż odrobinę kleju wzdłuż całej długości każdej listewki i przyklej je do ozdobionego papieru.
 

Krok piąty: ogon i rączka do sterowania latawcem

 

By przygotować ogon latawca, wytnij z papieru morwowego i krepiny paski o wymiarach około 3 cm x 14 cm. Skręć je na środku tak, by uformować kokardy i używając Dremel Glue Gun przyklej je do sznurka o długości 3 m. Każdą kokardę umieść w odległości ok 6 cm. Przywiąż ogon do wcześniej przygotowanej pętli.
Do plastikowego pierścienia, do którego przywiązałeś linki sterujące doczep linkę z rączką do sterowania w powietrzu albo długi nylonowy sznurek na szpuli. Latawiec jest już gotowy, a Ty możesz zaprosić całą rodzinę do wspólnej zabawy. Puszczanie latawca może okazać się frajdą nie tylko dla dzieci!
 

Gotowy latawiec

Dodaj komentarz

Top