Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Co robić, żeby dziecko samo załatwiało swoje potrzeby na nocniku? Pożegnanie z pieluchami, to marzenie każdego rodzica. Im wcześniej dziecko nauczy się samodzielnie załatwiać, tym więcej pieniędzy i czasu zostanie dla nas. To jednak nie koniec – dziecko będzie mogło stać się pełnoprawnym przedszkolakiem. Podpowiadamy, jakie działania podjąć, aby przekonać Szkraba do odpieluchowania.

Pożegnanie z pieluchami

Jak nauczyć dziecko sikania na nocnik
pinterest

Rezygnacja z pieluch jest to dla dziecka nowość, dlatego na początku zapewne uporczywie będzie chciało jak najbardziej przesunąć ten moment w czasie. Istnieją jednak sposoby na niechętne przestawienie się dziecka na samodzielne załatwianie. 

Korzystanie z nocnika – to nie takie trudne!

1. Jeżeli zauważasz, że dziecko już potrafi siedzieć, to kup od razu nocnik. Nieważne, że jeszcze nie będzie się załatwiał, ważne, że się z nim oswoi. Zapobiegasz w ten sposób strachowi przed nowymi rzeczami. Jeśli zobaczysz, że twoje dziecko interesuje się nocnikiem, to zacznij je na nim sadzać oraz tłumaczyć co może na nim robić. Jeżeli dziecko usiądzie i będzie chciało się załatwić nie zapomnij o tym, aby je pochwalić. Sygnał dla dziecka, że robi coś dobrego, wywoła aprobatę na której szkrabom bardzo zależy. To go zmobilizuje do tego, aby jak najczęściej korzystać z nocnika.

Jak nauczyć dziecko sikania na nocnika
babycentre.co.uk

2. Za każdym razem, kiedy widzisz, że dziecko potrzebuje się załatwić,  sadzaj je na nocniku. Dobrym jest to rozwiązaniem dla tych rodziców, którzy mogą dziecku poświęcić więcej uwagi. Jeżeli widzisz, że dziecko siedzi dłużej na nocniku to go pochwal, dziecko lubi aprobatę rodzica i często robi rzeczy aby ją uzyskać.

3. Jeżeli jesteś z dzieckiem w domu, to pozwól mu biegać i bawić się w majtkach, tak żeby wilgoć przeszkadzała jego skórze i samo chciało załatwiać się na nocniku. Jeśli zobaczysz, że dziecko idzie do nocnika pochwal go, nawet jeśli nie zdąży załatwić potrzeby w nocnik. Pokarz mu później i wytłumacz jeszcze raz jak korzystać z nocnika. Rób to za każdym razem.

CZYTAJ TAKŻE:   Zobacz sprawdzone metody na kolkę u niemowląt

4. Jeżeli dziecko załatwi się w nocnik, to już nigdy nie powracaj do pieluch, nawet jeśli gdzieś wychodzisz z dzieckiem. Bywa, że starsze dzieci bardzo chętnie wrócą do pieluch, dlatego tak istotne jest chowanie pieluch od razu gdy dziecko po raz pierwszy załatwi się do nocnika. Dziecko załatwia się w pieluchę dlatego, że jest mu niechętnie przerywać własną zabawę, dlatego nigdy nie wracaj do pieluch, gdy dziecko już zacznie załatwiać się na nocniku.

5. Zainwestuj w nieprzemakalny podkład do łóżeczka. Wówczas możesz spać spokojnie, a dziecko będzie miało komfort w razie gdyby nie zdążyło na nocnik.

Dziecko, nocnik i własne tempo

Jako rodzice musimy jednak pamiętać, że dziecko ma własne tempo. Oznacza to, że dziecko może rozwijać się inaczej do nas, naszych rodziców czy rówieśników. Pamiętaj, że dziecko może mieć zdolności w innych dziedzinach niż te początkowo dostępne dla dziecka. Dlatego nie zniechęcaj się do swojego potomka i staraj się go wspierać. Czas pokarze kto miał rację ty czy twoi sąsiedzi. Na pewno jednak dziecko wie lepiej co aktualnie jest odpowiednie według jego biologii. Nie naciskaj zbyt mocno na dziecko ale spokojnie i wytrwale tłumacz do czego służy nocnik i przyzwyczajaj dziecko do nocnika. Zobaczysz, że po jakimś czasie samo będzie się do niego załatwiać. Przy dziecku cierpliwość to podstawa.

fot. główne: pinterest

Dodaj komentarz

Top