Jesteś tu
Strona domowa > Edukacja > Rekrutacja do przedszkola 2018/2019 – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Rekrutacja do przedszkola 2018/2019 – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Jeśli planujesz zapisać w tym roku dziecko do przedszkola, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy kiedy i jak złożyć wniosek, aby szkrab miał szansę od września zasilić szeregi świeżo upieczonych przedszkolaków.

Rekrutacja do przedszkoli 2018 – o przepisach słów kilka

Dziecięce poczucie humoru
stylewhack.com

Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci, które ukończyły 2,5 roku, jednak tak naprawdę głównym kryterium ich przyjęcia jest ilość wolnych miejsc. W 2017 roku zaczął obowiązywać przepis stanowiący o tym, że prawo do uczestniczenia w zajęciach przedszkolnych przysługuje wszystkim wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, gdy rodzić wyrazi wolę zapisania go. W przypadku dzieci 6-cio letnich, mają one już obowiązek przedszkolny.

Nabór do przedszkoli 2018 – jak zapisać malucha i kryteria przyjęcia

Jeśli dziecko idzie do przedszkola po raz pierwszy, musi ono wziąć udział w rekrutacji. Z reguły w każdym mieście procerdura rekrutacyjna przebiega nieco inaczej. Szczególowe informacje na ten temat znajdują się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej danych miast.

Kryteria przyjęcia dziecka do przedszkola państwowego

Każda państwowa placówa w obowiązku przestrzeganie pięciu odgórnych ustawowych kryteriów, które są brane pod uwagę jako najważniejsze w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. Co to oznacza w praktyce? To, że pierszeństwo przyjęcia mają dzieci:

– które wychowywane są w rodzinie zastępczej,
– wychowywane wyłącznie przez jednego z rodziców,
– dziecko, którego rodzice bądź rodzeństwo mają orzeczoną niepełnosprawność,
– dziecko z niepełnosprawnością,
– urodzone w rodzinie wielodzietnej.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak wybrać dobre przedszkole?

WAŻNE! Składając wniosek należy uzupełnić go o stosowne dokumenty, które potwierdzają spełnienie tych kryteriów. W przypadku niepełnosprawności, należy dołączyć orzeczenie o niej. Jeśli rodzina jest wielodzietna, dołączamy oświadczenie o wielodzietności. Jeśli natomiast samotnie wychowujecie dziecko, to w zależności od powodów, musicie dołączyć do wniosku: prawomocny wyrok sądu świadczący o separacji lub rozwodzie, akt zgonu, albo oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.

Pamiętajcie jednak, że każda gmina może ustalić swoje dodatkowe kryteria, jednak jedno jest niezmienne: o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. 

Jak przebiega rekrutacja do przedszkola 2018

Rekrutacja do przedszkoli 2018 to dwa etapy. Pierwszy, to przyjmowanie podań od rodziców, natomiast drugi to informacja placówek o wolnych miejscach. 

Co, jeśli dziecko nie dostanie się do przedszkola?

Wówczas gmina może przeprowadzić uzupełniającą rekrutację, ale już na tym etapie decyduje wyłącznie samorząd. Ich kryteria przyjęcia dziecka są różne – od zatrudnienia rodziców, po miejsce zamieszkania. 

Rekrutacja do przedszkoli – harmonogram

O tym, kiedy startuje rekrutacja do przedszkoli decyduje gmina. Nie ma jednego odgórnie jej ustalonego terminu, który obowiązuje w całym kraju. Najczęściej jednak mowa o okolicach marca. Dokładnych informacji należy szukać na stronie urzędu miasta lub gminy.

WAŻNE! Macie prawo ubiegać się o miejsce w kilku wybranych przedszkolach (ale jednocześnie zaznaczając preferencje placówki pierwszego wyboru). Wniosek składacie tylko w placówce pierwszego wyboru. W większych miastach robi się to za pośrednictwem systemu elektronicznego. 

Dodaj komentarz

Top