Jesteś tu
Strona domowa > Odżywianie > Rozszerzanie diety dziecka? Poznaj 3 kwestie, na które powinna zwrócić uwagę każda mama!

Rozszerzanie diety dziecka? Poznaj 3 kwestie, na które powinna zwrócić uwagę każda mama!

Kilkumiesięczne niemowlę ma inne potrzeby żywieniowe niż noworodek. Rośnie jego zapotrzebowanie na energię, składniki mineralne i witaminy ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Z tego powodu prawidłowe rozszerzanie diety dziecka może stanowić wyzwanie dla niejednego rodzica. Na jakie trzy aspekty planowania codziennego menu maluszka warto zwrócić uwagę?

W zgodzie ze schematem żywienia niemowląt

Opracowany przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci schemat żywienia niemowląt z powodzeniem może stanowić przewodnik dotyczący sposobu żywienia dzieci w 1. roku życia. Eksperci rekomendują wyłączne karmienie piersią maluszka przez pierwsze 6 miesięcy jego życia. Rola kobiecego pokarmu jest nieoceniona, a jego skład zmienia się wraz z potrzebami maluszka. Schemat żywienia niemowląt zawiera zalecenia dotyczące właściwego rozszerzania jadłospisu niemowląt i dotyczy zarówno dzieci karmionych piersią, jak i tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Rozpoczynając rozszerzanie diety maluszka w oparciu o schemat żywienia niemowląt, masz szansę w prawidłowy sposób zapoznać dziecko z nowymi smakami.

Przy komponowaniu jadłospisu dla dziecka trzeba mieć oczywiście na uwadze jego indywidualne potrzeby, ewentualne alergie, nietolerancje pokarmowe, upodobania smakowe i apetyt. Zalecenia specjalistów są jednoznaczne – rozszerzanie diety powinno przebiegać stopniowo. W ten sposób dziecko odkryje świat nowych smaków i konsystencji w przyjaznej atmosferze, a rodzic będzie mógł z uwagą śledzić reakcje pociechy na każdy nowy składnik, jaki wprowadzi do jej diety. Ideą żywienia maluszka w tym okresie jest również to, że rodzic decyduje, co podaje dziecku, kiedy i w jakiej formie, a od niemowlęcia zależy zaś, czy zje to, co dostanie, a jeśli tak, to w jakiej ilości. Kierując się wskazówkami zawartymi w schemacie żywienia niemowląt, pierwszy posiłek, np. zmiksowane warzywa o konsystencji gładkiego purée, możesz podać dziecku najwcześniej po ukończeniu przez nie 4 miesiąca życia.

Rozszerzanie diety w duchu zasady 3 x Z

Zasada 3 x Z znakomicie sprawdza się w przypadku planowania nowego jadłospisu niemowląt.

Oznacza ona, że dieta dziecka powinna być:

  • zdrowa,
  • zbilansowana,
  • zróżnicowana (pod względem smaku i konsystencji dań).
CZYTAJ TAKŻE:   Bebiko Junior 5 NutriFlor+ – nowość dla juniorów po 3. roku życia

Dziecko powinno otrzymywać więc posiłki, które zawierają wszelkie niezbędne dla jego rozwoju składniki. W prawidłowym zbilansowaniu diety dziecka pomóc mogą produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Pamiętaj, że rozwijający się maluszek wciąż nie jest bowiem gotowy na dania z dorosłego stołu, zamiast tego podawaj mu więc posiłki odpowiednie dla jego grupy wiekowej – np. dania gotowe Gerber. Nad ich składem i produkcją czuwają specjaliści zajmujący się żywieniem niemowląt. Tego typu kulinarne kompozycje z powodzeniem mogą więc stać się elementem prawidłowo zbilansowanej diety maluszka.

Samodzielność, rozwój i dobre nawyki żywieniowe – zasada BWL

Samodzielność dziecka jest ważna, także w zakresie jedzenia. Coraz bardziej rozpowszechniana jest zasada BLW, czyli „Baby Led Weaning”. W praktyce możemy określić ją jako zmianę sposobu karmienia na taki, w którym uwzględnimy zdanie maluszka dotyczące zarówno sposobu spożycia podanego mu produktu, jak i sam wybór tego, co zechce zjeść. Tę metodę warto wypróbować, gdy rozpoczynamy rozszerzanie diety o pokarmy stałe, w okolicy 6-7 miesiąca życia maluszka, gdy coraz częściej zaczyna on przybierać siedzącą postawę.

Dlaczego metoda BLW godna jest uwagi? Przede wszystkim daje maluszkowi wybór tego, co chce zjeść, a czego nie chce próbować. Oczywiście wszystko pod czujnym okiem rodzica. Zaletą metody BLW jest również wspieranie rozwoju zmysłów dziecka, które uczy się radości z jedzenia. Pozostawienie po stronie pociechy wyboru tego, czy weźmie do rączki i zje kawałek gotowanej marcheweczki czy jabłuszka, rozwija samodzielność dziecka, pozwala także na kształtowanie się umiejętności żucia, gryzienia i trening koordynacji ręka-oko. Możesz więc podawać dziecku dopasowane do jego wieku dania dla niemowląt, a dodatkowo pozwolić mu próbować samodzielnego jedzenia dzięki metodzie BLW.

Dbając o stopniowe rozszerzanie diety maluszka w oparciu o kilka prostych zasad, masz szansę zapoznać swoją pociechę z całą gamą nowych smaków. Z pewnością będzie to dla niej czas pełen smakowitych nowości. To teraz zaczną kształtować się pierwsze nawyki żywieniowe maluszka!

Dodaj komentarz

Top