Jesteś tu
Strona domowa > Edukacja > Jakie są atuty przedszkola?

Jakie są atuty przedszkola?

Jak dowodzą badania, większość dzieci w wieku 3 lat osiąga odpowiednią dojrzałość, aby przestąpić przedszkolny próg i wejść do świata, w którym przez kilka godzin nie ma przy nich rodziców. Pobyt w przedszkolu ma niezwykle korzystny wpływ na ich rozwój – zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Maluch nabywa nowe umiejętności i staje się coraz bardziej samodzielny. To jednak nie są jedyne atuty nowego “drugiego domu”.

ed.stanford.edu

Miłość dziecka powinna być okazywana w mądry sposób. Rodzic, który chce, aby maluch w przyszłości był samodzielnym człowiekiem, nie powinien zamykać w brzdąca w złotej klatce. Dziecko nie może być we wszystkim wyręczane, musi mieć pewne obowiązki oraz zasady, których należy przestrzegać. W domu szkrab zazwyczaj jest oczkiem w głowie. Mama i tata są na każde jego zawołanie. Często także rodzice sprzątają jego zabawki (aby mu pomóc lub uniknąć zabawki). Pamiętajmy jednak, że taka nadmierna troska może często wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. I tu z pomocą przychodzi przedszkole. Świat, w którym nasze dziecko będzie musiało zmierzyć się z samodzielnością.

Atuty przedszkola – szkoła kompromisu

Przebywania z innymi ludźmi trzeba się nauczyć. To często długa droga, pełna wybojów, zakrętów, ale też przyjemnych – prostych tras. Dziecko wkraczając do grupy rówieśników przeżyje różne emocje, od złości i frustracji, po radość i satysfakcję. Będzie trenowało dzielenie się, współpracę, walkę o swoje oraz czekanie na swoją kolej. Ponadto nauczy się tego, że należy szanować emocje oraz potrzeby innych.

Przebywanie z kolegami i koleżankami będzie dla malucha inspiracją do działania. Maluchy przejmują po sobie pewne nawyki, nie chcą być gorsze od innych. Mowa, np. o tych, które idą do przedszkola z pieluchą. Kiedy taki szkrab zaobserwuje to, że inni korzystają z toalety, będzie chciał być taki sam.

CZYTAJ TAKŻE:   Gotowość przedszkolna - sprawdź, czy Twoje dziecko już ją posiada

Atuty przedszkola – zabawa na całego

Przedszkole jest przestrzenią w której można bawić się na wiele różnych sposobów. To trampolina do rozwijania wyobraźni, znacznie bardziej skuteczna niż ta “domowa”. Dziecko jest w otoczeniu swoich rówieśników, którzy nadają na tych samych falach. Niestety, nawet najbardziej kochający rodzic, nie zastąpi takich “dziecięcych układów”.

Przedszkolak oprócz świetnej zabawy z kolegami ma też szansę poczuć smak bycia ważnym, np. podczas przedstawień. Uczy się także tego, że jest za coś odpowiedzialny, np. zostając dyżurnym.

Atuty przedszkola – zdobywanie doświadczeń

Badania dowodzą, że przedszkole bardzo poszerza horyzonty dziecka. Maluch uczy się myślenia, zdobywa wiedzę oraz wiele cennych informacji. Szkrab świetnie bawi się na balu karnawałowym, wita wiosnę topiąc marzannę, lepi bałwana z kolegami, chodzi na wycieczki, śpiewa piosenki, uczy się wierszyków…można tak wymieniać bez końca.

Bardzo istotne jest także to, że dziecko oprócz rówieśników, poznaje nowe dorosłe osoby, którym można zaufać. W jego świecie pojawia się nowy autorytet – “Pani”, która obok mamy, taty, czy dziadków będzie miała wpływ na jego rozwój.

Atuty przedszkola – rozładowanie energii i przygotowanie do szkoły

Przedszkole to doskonała przestrzeń na to, by dać dzieciom upust energii. Taniec, gimnastyka, rytmika, czy zabawy z piłką są tylko nielicznymi, sprzyjającymi temu okazjami.

Koniec końców, bardzo ważną rolą “drugiego domu” jest przygotowanie maluchów do edukacji szkolnej. Zadaniem nauczycielek jest nauczenie dziecka rozumienia, spełniania poleceń, kończenia tego, co się zaczęło, skupiania uwagi, sprzątania po sobie i co ważne – ponoszenia konsekwencji swojego zachowania. Takie umiejętności w szkole są niezwykle istotne.

Dodaj komentarz

Top