Jesteś tu
Strona domowa > Akcesoria dla dzieci > Smoczek uspokajający – który będzie najlepszy dla Twojego dziecka?

Smoczek uspokajający – który będzie najlepszy dla Twojego dziecka?

Dla wielu rodziców smoczek stanowi obowiązkowy element wyprawki dla dziecka. I w większości przypadków zakup smoczka odbywa się bez zastanowienia. Musi być i koniec. Podejścia do tej materii, które można obserwować w dyskusji specjalistów są jednak dwa. Albo możemy spotkać się z opiniami, które będą kategorycznie odradzać używanie smoczków u maluchów, albo zachęcać do używania, jako element uspokajający dziecko.

Pierwsze podejście zwykle argumentowane jest tym, że po zastosowaniu smoczka, dziecko będzie miało problemy ze zgryzem. Jest to również element, od którego możemy uzależnić nasze dziecko. Dla rodziców smoczek, może też stanowić problem logistyczny, bo trzeba go brać wszędzie ze sobą, pamiętać, że trzeba go wyparzać, zmieniać regularnie itp. Z drugiej strony, jeśli nie zastosujemy smoczka uspokajającego dziecko może nieustannie płakać, ale również zacząć ssać kciuk, co może skutkować uszkodzeniem samego palca oraz wywołać duże odkształcenia w jamie ustnej (uszkodzenie podniebienia). Okazuje się, że jest to bardzo poważny dylemat i specjaliści (w tym stomatolodzy i laryngolodzy) doradzają, żeby jednak ten smoczek zastosować, bo łatwiej jest odzwyczaić dziecko od smoczka, niż od ssania kciuka, gdyż dziecko kciuk ma zawsze przy sobie.

Po co dziecku smoczek?

Dzieci mają bardzo silny odruch ssania. Po tym jak kobieta zaczyna przystawiać dziecko do piersi, ssanie jest czynnością, które noworodki będą wykonywały najczęściej w trakcie swojej aktywności (poza spaniem). Po pierwsze używania smoczka dziecka trzeba nauczyć. Dzieci często gaworzą i wypluwają smoczek. Same dzieci nie są w stanie wsadzić do z powrotem do ust i potrzebna jest interwencja rodzica. Smoczek ma pomagać przede wszystkim w uspokojeniu niemowlęcia. Ma dać mu element, który może ssać. Dzięki ssaniu dziecko wycisza się, czuje się bezpieczne i po chwili zasypia. Dzięki smoczkowi dzieci przestają płakać. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju terapia uspokajająca dla dziecka. Wielu rodziców mówi na smoczek – uspokajacz. N rynku jest bardzo szeroki wybór smoczków i z pewnością każdy rodzic znajdzie taki, który będzie odpowiedni dla jego dziecka np.: https://www.doz.pl/apteka/k4561-Smoczki.

Jak dobrać rozmiar smoczka?

Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar smoczka, jak również kształt i rodzaj gumy, z którego jest wykonany. Smoczek dobiera się do wieku dziecka. Jeżeli wybierzemy za mały lub za duży smoczek uspokajający, może to wpłynąć na zgryz malucha. Dlatego należy pamiętać jest, aby niezależnie od stopnia zużycia wymieniać smoczek na nowy, gdy dziecko wchodzi w kolejną grupę wiekową.

CZYTAJ TAKŻE:   Zabawka zabawce nierówna

Dostępne rozmiary smoczków uspokajających:

  • Od 0 do 3. miesiąca życia,
  • Od 3. do 6. miesiąca życia,
  • Od 6. do 18. miesiąca życia.

Jaki rodzaj smoczka wybrać?

Część gumowa w smoczkach uspokajających może być wykonana z lateksu lub silikonu. Lateks to koloidalny roztwór kauczuku naturalnego (lateks naturalny) lub syntetycznego (lateks syntetyczny). Smoczek lateksowy (kauczukowy) jest mniej wytrzymały niż smoczek silikonowy. Traci swój pierwotny kształt i sprężystość. Smoczki silikonowe są bardziej trwałe i odporne na ssanie – nie zmieniają swojego kształtu. Dodatkowo są bez smaku i zapachu. Należy jednak pamiętać, że smoczek wykonany z silikonu jest mniej odporny na gryzienie. Smoczek silikonowy trzeba wymieniać średnio co 2 miesiące. Smoczki lateksowe, ze względu na mniejszą trwałość, należy wymieniać co 4–6 tygodni.

Smoczek jednorazowy

Na rynku dostępne są również smoczki jednorazowe – tzw. awaryjne. Stanowią pewnego rodzaju pomost pomiędzy użytecznością, a higieną. Przez rodziców najczęściej wykorzystywane są w miejscach, gdzie nie można smoczka zdezynfekować. Najczęściej wykorzystywane do butelek. Smoczki te są jałowe i mogą być używane bez uprzedniego wyparzenia. Po użyciu należy je wyrzucić.

Smoczki anatomiczne

Poza rodzajem części gumowej, smoczki różnią się kształtem. Najbardziej popularne i chętnie wybierane są gumki anatomiczne. Mają one uwypuklenie od strony podniebienia i są lekko spłaszczone od strony języka. Dostępne są również smoczki okrągłe, rozszerzające się i zaokrąglone na samej górze oraz symetryczne – płaskie po obu stronach. Zakupić można również butelki przypominające pierś z gumką imitującą swoim kształtem sutek. Taki wybór może poprawić sposób karmienia dziecka, jeśli nie chce ono korzystać ze zwykłego smoczka. Smoczki uspokajające imitujące kształtem sutek również często wybierane przez rodziców.

Na co zwrócić uwagę?

Zakup smoczka nie jest zakupem hurtowym. Nie kupujmy dużej liczby smoczków. Trzeba pamiętać o regularnych wymianach w zależności od grupy wiekowej. Może się okazać, że dziecko odrzuci nasz wybór i nie będzie chciało korzystać z wybranego przez nas smoczka. W tym przypadku nic na siłę. Należy sprawdzić nasz wybór z upodobaniami dziecka. Dziecko często wybiera tylko jeden rodzaj smoczka i nowy model wybrany przez rodzica nie ma tutaj żadnego znaczenia. To o co możemy zadbać od strony rodziców to jakość i stan gumki. Powinna dobrze się odpowietrzać i nie tracić kształtu po naciśnięciu. Powinna być również gładka, z otworami wentylacyjnymi, bez twardych i wystających elementów. Trzeba pamiętać, że odlewy gumowe nie zawsze są idealne w kształcie i obowiązkiem rodzica w stosunku do dziecka jest wychwycić wadliwe produkty i nie podawać ich do użytku dzieciom.


Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Top