Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Sok pomarańczowy w jesiennej diecie dziecka

Sok pomarańczowy w jesiennej diecie dziecka

Istnieje bardzo cenny składnik soku pomarańczowego, o którym mogliście nie wiedzieć , a mianowicie beta-kryptoksantyna. Warto zapamiętać tę niełatwą nazwę i nie zapominać o szklance soku w jesiennym jadłospisie zarówno dzieci, jak i Waszym – rodziców. Sprawdźcie dlaczego i co mówią o tym Eksperci.

cabothealth.com.au

Co to jest beta-kryptoksantyna i jaką rolę pełni?

Beta-kryptoksantyna stanowi jeden z istotnych składników odżywczych, który ma istotne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej najbardziej wartościowym źródłem jest 100% sok pomarańczowy.
Jako antyoksydant chroni nas ona przed skutkami stresu oksydacyjnego, a także ma znaczenie dla prawidłowej komunikacji międzykomórkowej. Przede wszystkim jest jednak prekursorem witaminy A – ważnej dla naszego narządu wzroku, układu odpornościowego, a także pełni istotną rolę w okresie wzrostu organizmu. Ostatnie badania pokazały, że żywność bogata w beta-kryptoksantynę stanowi lepsze źródło witaminy A oraz ma większe znaczenie dla zdrowia człowieka generalnie, niż się wcześniej spodziewano.

CZYTAJ TAKŻE:   Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do uczestnictwa w „NIE-DZIELNIKU kulturalnym” w Teatrze Kamienica

Dlaczego najlepsza jest ta z soku pomarańczowego?

Źródłem beta-kryptoksantyny są m. in. owoce cytrusowe, np. pomarańcze,  jednak, co ciekawe badania wykazały także, że jest ona lepiej przyswajana przez nasz organizm z poddanego pasteryzacji soku pomarańczowego niż ze świeżych owoców. To zatem jeszcze jeden powód, by pić sok pomarańczowy!

Pamiętajmy, że eksperci ds. żywienia zalecają spożywanie min. 400g warzyw i owoców dziennie w 5 porcjach. Jedną z nich może być szklanka, czyli ok 200 ml, soku. A ponieważ w wielu krajach świata spożycie tych produktów jest zbyt niskie od zalecanego, przedstawiciele 21 państw, także z Polski, – podczas XIII Międzynarodowego Kongresu Promocji Warzyw i Owoców – podpisali Deklarację na rzecz wspierania oraz promowania idei spożycia warzyw, owoców, a także niskoprzetworzonych przetworów takich jak np. soki, czy musy bez dodatku cukru.

na podstawie mat. prasowych i komentarza dr hab. Dariusza Włodarka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

Dodaj komentarz

Top