Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > W jaki sposób nauczyć dziecko dbania o zdrowie?

W jaki sposób nauczyć dziecko dbania o zdrowie?

Zarazki w przedszkolu i szkole roznoszą się lotem błyskawicy. Chore dzieci wzajemnie się zarażają, czego efektem często jest “infekcyjne błędne koło”. Kiedy dziecko jest zdane jedynie na siebie, zazwyczaj w obliczu potencjalnego zachorowania jest bezbronne. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby wspomóc je w walce z pojawieniem się infekcji. Przedstawiamy kilka z nich.

Mycie rąk
pediatrichealthcarenw.com

Dbanie o zdrowie dziecka – zaszczep w nim nawyki

Rodzice powinni nauczyć się dziecka dobrych nawyków dotyczących dbania o higienę osobistą. Mowa przede wszystkim o regularnym myciu rąk przed posiłkiem, po spacerze, zabawie ze zwierzakiem czy załatwianiu się. Należy robić wszystko, aby dziecku po prostu weszło to w krew. Szkrab nie może się zastanawiać przed umyciem rąk, ma to być dla niego po prostu naturalną czynnością. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza, gdy przebywa w przedszkolu czy szkole. To właśnie tam wzrasta bowiem ryzyko zarażenia się chorobami wirusowymi tj. rota, odra, ospa wietrzna czy koniec końców różyczka. Na zachorowanie narażone są także górne drogi oddechowe. Mycie rąk, zasłanianie ust podczas kichania czy kasłania, a także unikanie dotykania twarzy w miejscach publicznych będzie chroniło dziecko przed potencjalnym zarażeniem się.

Nauka, a pierwsze objawy choroby

Niechęć opuszczania zajęć szkolnych powoduje, że rodzice czasami posyłają swoje dzieci do szkoły mimo pierwszych oznak choroby. Nie wolno ignorować lekkiego kataru ani bólu gardła. Lepiej, aby uczeń podkurował się dwa dni w domu, niż później ominął cały tydzień lekcji. Dzięki temu zmniejszy się też szansa na to, że zarazi rówieśników. Taka reakcja łańcuchowa jest typowa w szkołach i przedszkolach. Sprzyja temu przede wszystkim duże nagromadzenie ludzi, niższa odporność systemu immunologicznego dzieci, a także mała świadomość na temat prawidłowego dbania o higienę. Warto także nauczyć pociechę rozpoznawania pierwszych objawów choroby.

CZYTAJ TAKŻE:   Ząbkowanie u dzieci

Zdrowa wyprawka

Aby ułatwić dziecku prawidłowe przestrzeganie zasad higieny, dobrze jest przygotować dla niego specjalną wyprawkę. W plecaku powinny się znaleźć:
– mokre chusteczki,
– zwykłe chusteczki higieniczne
– kilka plasterków opatrunkowych.

Oczywiście dla malucha – a co dopiero dla starszaka – nie są to zbyt ciekawe gadżety. Można jednak na różne sposoby je uatrakcyjnić – kupić chusteczki w samochody, plastry w zwierzątka albo ładny pokrowiec, który posłuży za mini-apteczkę. W takim podręcznym zestawie powinien się także znaleźć spray do dezynfekcji rąk.

Bycie zdrowym jest po prostu przyjemniejsze niż chorowanie – trzeba tylko faktycznie przekonać do tego dziecko. Kiedy koledzy chorują w domach, na nie czeka mnóstwo atrakcji –wycieczka do kina, na basen, do zoo czy na nowy plac zabaw. Najpierw powinno uświadomić sobie, że samo woli być zdrowe, a następnie – że jego zdrowie w dużej mierze zależy właśnie od niego.

na podstawie mat. prasowych

Dodaj komentarz

Top