Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Sposoby na niejadka, czyli co zrobić by maluch lepiej się odżywiał?

Sposoby na niejadka, czyli co zrobić by maluch lepiej się odżywiał?

dziecko niejadek sposoby na lepsze odzywianie

Rodzice nierzadko zmagają się z problemem braku apetytu u swoich pociech. Kiedy dziecko odmawia jedzenia, pojawia się niepokój o jego zdrowie, samopoczucie i prawidłowy rozwój. Jak nakłonić malucha do posiłków i o czym należy pamiętać, robiąc to?

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Aby wdrożyć odpowiednie rozwiązania problemu, należy najpierw poznać przyczyny braku apetytu u swojego dziecka. Jakie są najczęstsze podłoża bycia niejadkiem?

  • Nieprawidłowa technika karmienia piersią – w przypadku niemowląt, które odmawiają spożywania mleka z piersi matki, często dochodzi do nieprawidłowego sposobu karmienia i wtedy najlepszą opcją będzie konsultacja z doradcą laktacyjnym. Takie zjawisko jest zupełnie normalne i powinno się bez obaw poprosić o pomoc.
  • Choroby – niekiedy odmawianiu jedzenia towarzyszą jeszcze inne symptomy, które mogą mieć różne podłoże. Należy obserwować malucha i jego zachowanie. Może się okazać, że dokuczają mu jeszcze bóle brzucha, zaparcia, osłabienie czy inne objawy. W takiej sytuacji powinno się jak najprędzej udać do lekarza. Wśród kilkulatków nierzadko dochodzi do anemii.
  • Bunt dwulatka – brak apetytu dziecka niekiedy powoduje przejściowy okres w jego rozwoju, nazywany buntem dwulatka. Maluch staje się wtedy nieposłuszny, ma bardzo zmienny humor i odmawia również jedzenia.
  • Niewłaściwa dieta – czasami pociecha odrzuca posiłki, ponieważ nie odpowiadają jej one pod względem smakowym czy estetycznym. Bywa też, że dania zbyt często się powtarzają lub dochodzi do podjadania np. słodyczy pomiędzy kolejnymi potrawami.

Najlepsze sposoby na niejadka – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Aby zachęcić niejadka do jedzenia, trzeba poznać problem, jaki powoduje odmawianie spożywania potraw. W pierwszej kolejności należy skupić się na aspektach medycznych i upewnić się, że dziecko nie boryka się z innymi dolegliwościami, które mogą być objawami chorób związanych m.in. z układem pokarmowym.

Warto wykonać badania krwi, które wykażą np. poziom żelaza, niezbędny do zdiagnozowania częstej anemii. Jeśli okaże się, że dziecko jest zdrowe i lekarz nie zaleci mu specjalnej diety, można przejść do samodzielnego radzenia sobie z kłopotem malca.

CZYTAJ TAKŻE:   3 proste sposoby, jak zachęcić dziecko do sprzątania w pokoju

Powinno się przede wszystkim usystematyzować spożywanie posiłków i ustalić konkretne pory jedzenia. To ważne, aby maluch nie podjadał zbyt wiele (lub wcale) pomiędzy kolejnymi daniami. Częstotliwość karmienia i liczbę kcal należy dopasować do konkretnego wieku i uwarunkowań fizycznych pociechy.

Dieta dla niejadka musi być zróżnicowana, by mógł on poznawać nowe smaki i nie nudził się jedzeniem. Porcje nie mogą być zbyt duże, ponieważ prowadzi to niekiedy do błędnego postrzegania dziecka jako niechcącego jeść. Jeśli malec poprosi o dokładkę, powinien ją dostać. Gdy mówi, że jest już najedzony, nie należy go zmuszać do dalszego spożywania posiłku.

Obiad nie może kojarzyć się z przymusem. Ma być przyjemnym nawykiem, który nie wiąże się z namawianiem do jedzenia surówek czy innych posiłków, za którymi pociecha nie przepada. Warto też zwrócić uwagę na to, ile pije dziecko. Spożywanie słodkich soków czy dużych ilości mleka zmniejsza apetyt. Najlepiej podawać najmłodszym głównie wodę.

Pod żadnym pozorem nie można stosować kar na dziecku za to, że nie chce jeść. Karmienie stanowi czasem ogromny sprawdzian cierpliwości, ale tylko spokój i odpowiednie podejście mogą uratować i rodziców, i malucha. Niekiedy pociecha potrzebuje sporo czasu, aby zjeść posiłek. Niech robi to we własnym tempie, bez poganiania.

Ciekawe posiłki dla niejadków – jak zwiększyć apetyt malucha?

Dziecko lubi, kiedy jedzenie wygląda atrakcyjnie. Kolorowa kanapka na talerzu bywa znacznie bardziej interesująca niż słodka przekąska. Warto zatem przykładać się do tego, by podawać niejadkowi posiłki w atrakcyjny wizualnie sposób – wycinać kształty, układać je w ciekawy sposób czy serwować jak najbardziej kolorowe dania.

U kilkuletnich maluchów sprawdza się wspólne gotowanie i zaangażowanie dziecka w przygotowywanie jedzenia. Aby dostarczać wiele witamin w atrakcyjnej formie, można zdecydować się na koktajle. Wystarczy dodać banana i inne owoce, żeby urozmaicić dietę kolorowym napojem pełnym cennych składników.

Kiedy mimo starań dziecko nie ma ochoty na jedzenie, najlepiej zgłosić się do pediatry w celu poszukiwania głębszego problemu z żywieniem pociechy.

Dodaj komentarz

Top