Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Szkolne wydatki – jak łatwo je sfinansować?

Szkolne wydatki – jak łatwo je sfinansować?

wyprawka szkolna ucznia do szkoły

Wakacje zbliżają się do końca, a to czas, gdy rodzice zaczynają kompletować wyprawkę szkolną dla swoich pociech. Aby wyposażyć dziecko w niezbędne w szkole akcesoria, trzeba zakupić nie tylko przybory do pisania i malowania, ale również odzież i niekiedy podręczniki. Im więcej dzieci w rodzinie, tym większe wydatki. W jaki sposób je sfinansować?

Eksperci z Centrum im. Adama Smitha wyliczyli, że za pieniądze, które rodzice przeznaczają na dzieci, można kupić kawalerkę lub luksusowy samochód. W Polsce koszt wychowania jednego dziecka do osiągnięcia przez niego 18. roku życia mieści się w przedziale od 190 do 210 tys. zł, przy dwójce potomstwa wydatki wzrastają do około 385 tys. zł, natomiast trójka dzieci to koszt od 460 do nawet 500 tys. zł.

Warto podkreślić, że wydatki związane z wychowaniem dzieci pochłaniają od 15% do 30% budżetu domowego.

– Wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego przez dzieci są dość wysokie. Największe koszty ponoszą rodzice wychowujący dwójkę lub trójkę pociech. Trzeba się wtedy przygotować na wydatek co najmniej 1 000 zł. Należy także pamiętać, że nie wszystkie dzieci otrzymują darmowe podręczniki, a te potrafią mocno zwiększyć koszt wyprawki szkolnej – zauważa ekspert TAKTO Finanse, firmy udzielającej pożyczki ratalne. – Chociaż program 500+ mocno wsparł rodziny, to nadal zdobycie środków na szkolną wyprawkę jest dużym problemem dla niektórych rodziców. Nie wszyscy mogą wykorzystać do tego pieniądze z bieżącego, domowego budżetu lub oszczędności. Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka ratalna – podkreśla przedstawiciel TAKTO Finanse.

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Zanim podpowiemy, jak łatwo sfinansować wyprawkę szkolną, warto sprawdzić, ile w ogóle trzeba przygotować pieniędzy na zakupy. Początek roku szkolnego to wydatki związane przede wszystkim z zaopatrzeniem dziecka w przybory szkolne. Na ten cel rodziny z jednym dzieckiem wydają około 600 zł, przy dwójce dzieci jest to już 1 000 zł. Najniższe wydatki szkolne ponoszą rodzice dzieci uczących się w szkołach podstawowych i gimnazjach. Wynika to z faktu, że ci uczniowie otrzymują darmowe podręczniki. Natomiast rodzice dzieci uczęszczających do liceum i technikum muszą wydać dodatkowo na podręczniki nawet 400 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze wydatki związane z materiałami do nauki języków obcych lub przedmiotów kierunkowych – to 70-150 zł.

Co powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej?

Przybory i akcesoria szkolne potrafią się bardzo szybko zużywać. Niektóre z nich nie wytrzymują nawet jednego roku szkolnego. Dlatego najczęściej co roku rodzice muszą kupować te same rzeczy. Każdy uczeń potrzebuje plecaka, zeszytów, piórnika. W zależności od jakości tych przyborów i ich producenta koszty mogą się zamknąć w kwocie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do szkoły potrzebne są również przybory piśmiennicze oraz pomoce do prac technicznych i rysunkowych. Zestaw zawierający pióro, ołówek, gumkę, kredki, nożyczki, temperówkę, linijkę, cyrkiel, farby plakatowe, blok rysunkowy, plastelinę, pędzel, klej, flamastry, dziesięć zeszytów 60-kartkowych można skompletować nawet za 100 zł, ale będą to akcesoria niższej jakości, które zapewne szybko się zużyją. Warto zatem zainwestować w nieco lepsze artykuły szkolne.

Jak sfinansować wyprawkę szkolną?

Z badania przeprowadzonego dla Payback wynika, że prawie 80% rodziców deklaruje sfinansowanie wydatków szkolnych z bieżących dochodów. 48% za wyprawkę szkolną płaci pieniędzmi z oszczędności, a z karty kredytowej korzysta 22%. Co piąty rodzic deklaruje, że wydatki szkolne finansuje z pieniędzy otrzymanych z programu 500+.

Co jednak z rodzicami, którzy nie mają oszczędności lub nie pobierają świadczenia 500+? Gdy potrzeba gotówki na szkolne wydatki, odpowiednim wyjściem może być  się pożyczka na raty. Obecnie nie trzeba już nawet stać w kolejkach w placówkach bankowych i przygotowywać ogromnej ilości dokumentów. Tak naprawdę wystarczy dostęp do internetu, żeby zaciągnąć pożyczkę ratalną bez wychodzenia z domu. Coraz więcej firm pożyczkowych ma w swojej ofercie obok popularnych chwilówek właśnie pożyczki ratalne, dzięki którym można pozyskać od 500 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Istotne jest jednak to, że taką pożyczkę spłaca się nie jednorazowo, ale w dogodnych ratach, które można dobrać do możliwości domowego budżetu. W przypadku pożyczek przez internet unikniemy nie tylko kolejek, ale również skomplikowanych formalności, a pieniądze błyskawicznie przekazywane są na konto pożyczkobiorcy.

Początek roku szkolnego to dla wielu rodziców trudny czas związany z wysokimi wydatkami. Na szczęście można się do tego odpowiednio przygotować i sfinansować szkolną wyprawkę z oszczędności lub wspierając się pożyczką ratalną. Warto jednak przed wyruszeniem do sklepu przygotować listę i zakupić tylko te rzeczy, które dziecko naprawdę potrzebuje.

Dodaj komentarz

Top