Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > W jaki sposób można ograniczyć dziecku telefon? Przedstawiamy 3 sprawdzone sposoby

W jaki sposób można ograniczyć dziecku telefon? Przedstawiamy 3 sprawdzone sposoby

Dbanie o komfort fizyczny oraz psychiczny dziecka i jest bardzo ważne i należy do rodziców.  Rolą każdego rodzica jest zapewnienie dziecku takich warunków do rozwoju, które są adekwatne do potrzeb. Bardzo dużo dzieci niestety ma problemy z nadmiernym używaniem telefonu komórkowego, komputera oraz tabletu. Spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem może powodować problemy z agresją, brakiem koncentracji, niechęcią do odrabiania lekcji i uczenia się, a także z nawiązywaniem kontaktów. Bardzo dobrym sposobem jest ograniczenie użytkowania telefonu przez dziecko.

Dzieci kochają wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne, bardzo chętnie posługują się telefonem komórkowym, tabletem, laptopem, jak również innymi produktami, które mogą służyć zarówno do nauki, jak również do zabawy.

Niestety to, co z jednej strony ma pomagać nam w codziennym życiu, a także ułatwić funkcjonowanie, z drugiej strony może generować różnego rodzaju problemy, na które trzeba reagować. Telefon komórkowy jest urządzeniem, które z powodzeniem zastąpiło wiele innych produktów.

Dziś nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania bez telefonu komórkowego, często nie potrafimy się bez niego poruszać, planować naszych zadań. Nie możemy również się swobodnie komunikować bez jego wykorzystania. Tego rodzaju sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które są bardzo narażone na treści, które mogą oglądać w internecie (za pośrednictwem telefonu). Nadmierne korzystanie z telefonu może generować bardzo dużo problemów.

Dlaczego dzieci nie powinny używać telefonu do oglądania filmów i grania w gry?

Przede wszystkim telefony komórkowe, które są wyposażone w nieograniczony dostęp do internetu, są przeznaczone dla osób dorosłych, jak również dla osób, które potrafią docenić ich potencjał i możliwości wykorzystania. Młodsze dzieci nie są na tyle wykształcone, aby zrozumieć dokładnie, że nie wszystkie treści, które można oglądać w internecie, są dla nich odpowiednie.

Młodsze dzieci w ogóle nie powinny używać telefonu komórkowego, gdyż:

– jest to marnowanie czasu,
– może on prowadzić do uzależnienia się,
– dźwięki wydobywające się z telefonu mogą negatywnie wpływać na stan dziecka,
– trzymanie telefonu i przewijanie ekranu wzmacnia nieprawidłowe nawyki,
– światło ekranu telefonicznego szkodzi oczom.

Dodatkowo nadmierne używanie telefonu komórkowego może prowadzić do rozwoju agresji, nieodpowiednich zachowań – na przykład braku koncentracji, braku chęci do wychodzenie na dwór, zabawy. Dużym problemem jest również powielanie w realnym życiu zachowań, które dzieci zaobserwowały na przykład w nieodpowiednim filmach. Im większe użytkowania telefonów, tym większe problemy z nauką w szkole. Ucierpieć może również zachowanie dziecka.

CZYTAJ TAKŻE:   Pomysły na urodzinowy prezent dla pięciolatka – zobacz nasze propozycje

Jak ograniczyć telefon u dziecka? Wyznacz odpowiedni czas

Jedną z najbardziej skutecznych metod ograniczania dzieciom dostępu do telefonów komórkowych, jest wyznaczenie stałej godziny, w której dziecko może skorzystać z telefonu komórkowego. Dobrą praktyką jest również jasne wyznaczenie ilości czasu, jaką dziecko może spędzić przed ekranem telefonu. Musimy również zadbać o to, aby do dziecka nie trafiały nieodpowiednie treści. Stała kontrola telefonu jest więc istotnym elementem, obok którego nie możemy przejść obojętnie. W takich działaniach warto oczywiście być konsekwentnym.

Jak ograniczyć oglądanie telefonu? Zaplanuj czas wolny

Chcąc chronić dziecko przed nadmiernym korzystaniem z telefonu, warto dokładnie zaplanować czas wolny. Planowanie czasu to bardzo cenna umiejętność, którą dziecko powinno posiąść, aby móc normalnie funkcjonować – również dorosłym życiu. Choć dziecko powinno mieć swój czas wolny, który będzie mogło wykorzystać w taki sposób, jaki mu najbardziej odpowiada –  dobrą i sprawdzoną praktyką jest to, aby w czasie wolnym zaplanować różnego rodzaju atrakcje. Może to być wyjście na basen, dodatkowy spacer, gra w piłkę nożną, rysowanie lub malowanie. Im lepiej zaplanowany czas, tym więcej ciekawych rzeczy można zrobić.

Czy można ograniczyć dziecku telefon? Sport to zdrowie!

Dzieci kochają wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną, dlatego powinniśmy o tym pamiętać. W sytuacji, gdy nasze dziecko używa zbyt dużo telefonu komórkowego, alternatywą są właśnie zajęcia sportowe oraz innego rodzaju czynności, w które dziecko musi angażować się fizycznie.

Jeżeli jest sprzyjająca pogoda, warto wybrać się z dzieckiem na plac zabaw, gdzie będzie mogło rozładować swoje napięcie, wybiegać się, a także pobawić z innymi dziećmi. Również możemy pomyśleć o tym, aby zorganizować dodatkowe zajęcia – po szkole. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są zajęcia, które będą zgodne z zainteresowaniami dziecka. Może to być na przykład  karate lub innego rodzaju sztuki walki, nauka pływania, bieganie lub piłka nożna. Dziecko które dokładnie rozładuje swoje napięcie, na pewno mniej chętnie będzie korzystać z telefonu.

Czas spędzony na dodatkowych zajęciach warto potraktować, jako inwestycję.

Dodaj komentarz

Top