Jesteś tu
Strona domowa > Zdrowie > Wizyta adaptacyjna u stomatologa. Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Wizyta adaptacyjna u stomatologa. Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym nie może być dla dziecka zaskoczeniem. Rodzice muszą je wcześniej przygotować do takiego spotkania i wytłumaczyć na czym będzie ono polegać.

Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?
dr Justyna Masior, stomatolog

Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Dziecko u dentysty
carefreedental.com

Wizyta adaptacyjna powinna odbyć się wtedy, kiedy dziecko ma 2-3 lata, kiedy wyrżnięte są wszystkie zęby mleczne. Podczas takiej wizyty dziecko oswaja się z gabinetem stomatologicznym, pokazywany jest mu sprzęt i dziecko dowiaduje się do czego on służy.

Wizyta adaptacyjna dziecka u stomatologa powinna być przyjemnym doświadczeniem, bo od tego zależy to, czy dziecko będzie chciało jeszcze wrócić do gabinetu dentystycznego. Jeśli będzie traumatycznym przeżyciem, to może na długo zniechęcić malucha.

Podczas takiej wizyty robimy przegląd stomatologiczny, to się tak mówi, że liczymy ząbki. Ewentualnie możemy wykonać fluoryzację. Jest to bezbolesny zabieg polegający na pokryciu zębów mlecznych preparatem z dużą ilością fluoru, który wzmacnia szkliwo i zapobiega próchnicy – tłumaczy dr Justyna Masior.

Lekarze podkreślają, by nie straszyć dzieci stomatologiem. Maluch musi nabrać zaufania do dentysty i zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o zęby.

Nie możemy okłamywać dziecka. Jeżeli zabieg będzie bolesny, to musimy mu o tym powiedzieć. Bo w momencie, kiedy mówimy dziecku, że nie będzie bolało, a jednak to jest coś nieprzyjemnego, to tracimy od razu jego zaufanie i kończy się nasza współpraca – mówi dr Justyna Masior.

Wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna kojarzyć się dziecku z czymś miłym, a maluch musi czuć się w tam bezpiecznie. Dlatego też po każdej wizycie dziecko jest nagradzane małymi upominkami – np. balonikiem, naklejką.

CZYTAJ TAKŻE:   Kiedy badać wzrok dziecka?

źródło: Newseria

fot. główne: carefreedental.com

Dodaj komentarz

Top