Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Wybór przedszkola – na co zwracać uwagę?

Wybór przedszkola – na co zwracać uwagę?

Dziecko dla każdego rodzica jest najważniejszą osobą na świecie. Nie bez powodu więc wybór przedszkola, w którym będzie bezpieczne, a przy tym atrakcyjnie spędzi czas, spędza niejednemu sen z powiek. Weźmy jednak głęboki oddech i na spokojnie przeanalizujmy kilka czynników, zanim zdecydujemy się na odpowiednią placówkę dla naszego szkraba. Podpowiadamy, na co zwrócić więc uwagę, aby być pewnym, że dokonaliśmy właściwego wyboru.

Wybór przedszkola - na co zwracać uwagę?

Psychologowie są zgodni – przedszkole nie tylko przygotowuje dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole, ale jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na jego rozwój motoryczny, inspirację do bycia samodzielnym i funkcjonowania w grupie. Istotne jest więc to, aby placówka w której ma zdobyć te wszystkie umiejętności była odpowiednio zaopatrzona, bezpieczna, pracowały w niej osoby kompetentne i została realizowana dobra oferta programowa. Oczywiście nie istnieje przedszkole “idealne”, ale na pewno takie, które spełni większość naszych kryteriów.

Wybór przedszkola – dobra placówka, czyli jaka?

Oto naszym zdaniem jedne z najważniejszych czynników, które powinny charakteryzować dobre przedszkole.

BEZPIECZEŃSTWO I WARUNKI LOKALOWE – te aspekty powinny być dla nas najistotniejsze. Zwróćmy więc uwagę m.in. na zabezpieczenie drzwi oraz odpowiednie dostosowanie każdego pomieszczenia oraz placu zabaw do potrzeb dzieci. Ważna jest jakość wyposażenia i zabawek oraz to, czy sale w których będą przebywać dzieci są przestronne oraz mają dużo naturalnego światła. Nie bez znaczenia pozostaje również wentylacja.

KADRA PRACOWNICZA – przyjrzyjmy się dokładnie osobom, z którymi będą przebywały nasze pociechy tj. nauczycielom, psychologom, dyrektorom, logopedom, czy sprzątaczkom. Oprócz odpowiednich kwalifikacji ważne jest to, czy są to ludzie z pasją, lubiący dzieci i pogodne. To przecież one mają najważniejszy wpływ na atmosferę panującą w danym przedszkolu. Bardzo ważne jest także to, jaki kontakt z rodzicem zapewnia nauczyciel. Zapytajmy więc o częstotliwość organizowanych zebrań oraz to, czy w przedszkolu obowiązuje zasada rozmowy z nim po odebraniu dziecka.

LOKALIZACJA – to, czy wybierzemy przedszkole blisko miejsca zamieszkania, czy też nie, jest już kwestią indywidualną. Ważne jest natomiast to, abyśmy zwrócili uwagę na to, czy znajduje się ono w cichej okolicy. Najlepiej pośród zieleni.

CZYTAJ TAKŻE:   Angielski dla maluchów, czyli kiedy rozpocząć naukę języka obcego?

LICZEBNOŚĆ GRUPY – aby nauczyciel miał możliwość dobrze poznać dziecko i jego potrzeby warto, istotna jest ilość dzieci w grupie. W praktyce oznacza to, aby nie przekraczała 20 osób. Warto zwrócić uwagę także na to, czy nasze dziecko będzie przebywało w grupie łączonej, czy też z rówieśnikami i nauczyciel będzie je prowadził do końca edukacji przedszkolnej.

EDUKACJA – bardzo ważne jest to, aby podstawowy program przedszkola był zatwierdzony przez MENiS. Zwróćmy także uwagę na możliwość zapisania szkraba na zajęcia dodatkowe np. język obcy, rytmikę, czy plastykę. Pamiętajmy jednak, aby przy ich wyborze zachować rozsądek, zgodnie z powiedzeniem “co za dużo, to niezdrowo”.

W programie dania przedszkolaka powinien być zachowany rytm. Dziecko czuje się bezpiecznie, kiedy jego dzień jest poukładany. Czas na zabawę, edukację, spacery, czy posiłki powinien więc być zharmonizowany.

Ważne jest także to, aby czas odpoczynku nie oznaczał jedynie obowiązkowego leżakowania, ale także możliwość np. rysowania, czy też wysłuchania bajki.

Program powinien także obejmować organizację wycieczek, uroczystości np. z okazji Dnia Matki i Ojca, bali karnawałowych, czy też wyjazdów.

ŻYWIENIE – bardzo dobrze, gdy przedszkolny jadłospis jest zatwierdzony przez Instytut Żywności i Żywienia. Ma być ponadto różnorodny i uwzględniający indywidualne potrzeby dziecka np. alergika.

OPŁATY – sprawdźmy dokładnie jaki jest miesięczny koszt przedszkola, co w nim jest zawarte i jakich ewentualnych dodatkowych opłat możemy się spodziewać.

Wybór przedszkola – zdanie dziecka ma znaczenie

Większość przedszkoli organizuje zajęcia adaptacyjne, podczas których dziecko ma możliwość poznania Pań, a także ma czas na zabawię z rówieśnikami. Warto wziąć w takich udział nie tylko w celu wyrobienia sobie zdania o danej placówce (pamiętajmy, że ono jest ważne, ale nie najważniejsze). To przede wszystkim doskonała okazja na poznanie opinii naszego dziecka. Mały człowiek przecież odnosi wrażenia, ma emocje i koniec końców, to on będzie spędzał w przedszkolu większość dnia. Jego uczucia powinny więc być jednym z najważniejszych aspektów, które weźmiemy pod uwagę wybierając odpowiednie przedszkole.

zdjęcie: osoyoostimes.com

Dodaj komentarz

Top