Jesteś tu
Strona domowa > Akcesoria dla dzieci > Wybór wózka spacerowego – jaki wózek spacerowy wybrać?

Wybór wózka spacerowego – jaki wózek spacerowy wybrać?

W jaki sposób dokonać wyboru wózka spacerowego?

Zakup wózka spacerowego to nie tylko odpowiedzialna, ale dość problematyczna kwestia. Odpowiedni wybór ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo naszego dziecka. Każdorazowo powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji. Kiedy kupić pierwszy wózek spacerowy? 

Jakie rodzaje spacerówek możemy wyróżnić? Co należy brać pod uwagę przed zakupem wózka? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wózka spacerowego? Jakie dodatkowe aspekty mogą mieć znaczenie? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

Kiedy kupić pierwszy wózek spacerowy?

Specjaliści twierdzą, że pierwszy wózek spacerowy może zostać zakupiony w okolicach piątego miesiąca życia. Nie powinniśmy jednak spieszyć się z podjęciem takowej decyzji. To rodzice najlepiej znają swoje pociechy i to właśnie oni powinni podjąć optymalną decyzję na temat tego, kiedy nabyć tego typu akcesoria.

Jednym z kluczowych czynników może być kwestia tego czy dziecko jest w stanie siedzieć samodzielnie. Jeśli tak, wówczas dla rodziców jest to jednoznaczna podpowiedź, że aktywność ruchowa w najbliższym czasie będzie wzrastać, jednocześnie dziecko będzie coraz bardziej ciekawe otaczającego go świata.

Jakie rodzaje spacerówek możemy wyróżnić?

Spacerówki można podzielić na 4 rodzaje: klasyczne, wózki spacerowe od urodzenia, wózki typu parasolka, wózki wielofunkcyjne. Te pierwsze kupowane są w okolicach 6 miesiąca życia naszej pociechy.

Sprawdzą się nawet do 3. roku życia, w konsekwencji kluczowe jest miękkie, wygodne, jednocześnie sztywne oparcie. Nie bez znaczenia są kółka, których odpowiedni rozmiar ułatwia poruszania się po chodnikach, nierównościach i krawężnikach. Kluczowa jest kwestia odpowiedniego zabezpieczenia- dobrym rozwiązaniem są pasy pięciopunktowe.

Wózek spacerowy od urodzenia musi spełniać wymagania niemowlaka, który nie jest w stanie siedzieć samodzielnie. Istotna jest zatem funkcja rozkładania siedziska, aby maluch mógł się położyć. Właśnie z tego powodu możliwe jest rozkładanie siedziska na płasko. Dziecko powinno być odwrócone przodem do rodzica.

Spacerówki typu parasolka świetnie sprawdzą się do krótkich spacerów. Charakteryzują się niewielkimi kółkami i daszkiem. Nie nalezą do najbardziej zwrotnych i wygodnych, jednakże ich niska waga i atrakcyjna cena sprawia, że jest to model często kupowany przez rodziców.

CZYTAJ TAKŻE:   Styl skandynawski w pokoju dziecka - 15 inspiracji

Wózki dziecięce wielofunkcyjne mogą służyć zarówno do spacerów, jazdy samochodem (jako fotelik), a także podczas dalszych podróży.

Co należy brać pod uwagę przed zakupem wózka?

Przed zakupem zastanówmy się nad tym, gdzie będziemy jeździć danym wózkiem. Jest to niemalże kluczowa kwestia. Przykładowo modele parasolkowe nie nadają się do dróg gruntowych lub do poruszania się w terenie. Jeśli spacerówka będzie jeździć po prostych chodnikach, parkach i galeriach handlowych, wówczas w zupełności wystarczające okażą się niewielkich rozmiarów kółka.

Odmiennie wygląda to, kiedy często wybieramy leśne ścieżki, wyboiste drogi gruntowe- zdecydowanie rozsądniejsze okażą się wózki na stosunkowo większych kółkach. Warto zastanowić się nad egzemplarzami, które mają z przodu niewielkie koła, natomiast te tylne są napompowane i o nieco większych rozmiarach. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wózka spacerowego?

Wybór wózka spacerowego to dość problematyczna kwestia. Kluczowe jest, aby zakupiony przez nas model był bezpieczny; Zwróćmy uwagę na to, jaki rodzaj pasów został zastosowany. Powinny być pięciopunktowe i miękko obite. Ważnym elementem jest także pałąk, który to zabezpiecza przed wypadnięciem.

Istotna jest wielkość i wykonanie budki- to właśnie ona chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli chodzi o siedziska- optymalne są te, których nachylenie może być dowolnie regulowane. W sposób szczególny ważna jest funkcja odpowiedzialna za układania dziecka na płasko. Podnóżek natomiast powinien być regulowany, bowiem jest to gwarancja możliwie najwyższej wygody dla malucha.

Z punktu widzenia rodzica znaczenie mają następujące kwestie: rodzaj kółek, waga, rodzaj składania, sposób prowadzenia. To właśnie te aspekty decydują o tym czy prowadzenie spacerówki przez rodziców jest komfortowe.

Jakie dodatkowe aspekty mogą mieć znaczenie?

Decydując się na zakup spacerówki nie możemy zapominać także o mniej oczywistych aspektach. Wśród nich warto wyróżnić maksymalne obciążenie- im jest ono większe, tym lepiej dla użytkownika.

Kluczowa jest także łatwość utrzymania w czystości- w większości przypadków możliwe jest zdjęcie tapicerki i jej wypranie, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zwróćmy uwagę na akcesoria, które oferowane są nam w komplecie.

Najbardziej pożądane są te następujące: folia przeciwdeszczowa, śpiworek na nóżki, torba na wózek, adaptery do mocowania fotelików, moskitiera, tacka na przedmioty dla dziecka, klips na parasolkę, koszyk na zakupy. 

Dobry wózek spacerowy znajdziesz tutaj: https://www.marko-baby.pl

Dodaj komentarz

Top