Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Wyprawka dla dziecka i mamy – co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawka dla dziecka i mamy – co powinno się w niej znaleźć?

Opinii na temat tego, co powinna zawierać wyprawka dla dziecka i mamy jest zapewne tak dużo, jak wiele jest różnych mam, dzieci i doświadczeń. Najważniejsze jest jednak to, aby wybór był świadomy.

Wyprawka dla dziecka i mamy - co powinno się w niej znaleźć? fot. pixabay

Jak wybrać to, co najlepsze?

Łóżeczko – to jeden z podstawowych zakupów, którego należy dokonać przez narodzinami dziecka. Tutaj zawsze pojawia się dylemat – z jednej strony rodzice szykują osobny pokój dla nowego członka rodziny, z drugiej woleliby mieć dziecko cały czas przy sobie.

Producenci już o to zadbali – poszukaj łóżeczka dostawnego, które może pełnić rolę samodzielnego mebla, ale również stanowić przedłużenie Waszego łóżka. Dzięki temu dziecko będzie bezpieczne, a Ty będziesz mogła je w wygodny sposób nakarmić czy utulić.

Smoczek – wydawałoby się, że nie można tu napisać zbyt wiele. Obecnie jednak na rynku istnieje wiele rodzajów smoczków. Tylko niektóre z nich powstały w oparciu o wieloletnie badania specjalistów. Eksperci z OSSERVATORIO CHICCO (Centrum badawcze poświęcone dzieciom oraz ich potrzebom psychofizycznym, emocjonalnym i społecznym) zwracają uwagę na korzyści płynące z fizjologicznej czynności ssania, które stymulują smoczki. Idealny produkt powinien być:

  • ortodontyczny, tak by sprzyjał właściwemu rozwojowi kości szczęki dziecka;
  • aktywny, ponieważ stymuluje jak najlepsze przełykanie i układ języka, właściwe napięcie mięśni wokół ust oraz wyrzynanie się ząbków;
  • fizjologiczny, aby nie zakłócał naturalnych funkcji jamy ustnej;
    przyjemny, tak by dawał dziecku pełną satysfakcję ze ssania.
Wyprawka dla mamy i dziecka
lactation.ie

Okazuje się więc, że odpowiednio wybrany i stosowany mądrze smoczek, nie tylko nie zaszkodzi dziecku, ale pozytywnie wpłynie na jego prawidłowy rozwój.

Butelki antykolkowe  – niezbędne, kiedy mama jest zmuszona karmić butelką. Właściwy wybór produktu jest bardzo ważny, ponieważ dobra butelka będzie wspierała karmienie łączone, czyli karmienie raz piersią, raz butelką.

Podczas zakupu powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to, aby smoczek butelki był bardzo miękki, elastyczny i rozciągliwy, tak by nie zaburzał naturalnego ruchu ust i języka dziecka.

Ukośny, zaokrąglony smoczek będzie idealny dla noworodka – gwarantuje naturalne odczucia, jak przy piersi mamy. Dobry smoczek musi także uwzględniać potwierdzone naukowo, zachodzące z czasem zmiany w sposobie ssania i przełykania. Dzięki zastosowanym systemom antykolkowym Ty i Twój maluszek będziecie spali spokojnie!

Koniecznie szukaj również produktów „BPA free” – czyli tych, które nie zawierają bisfenolu – związku szkodliwego dla organizmu.

CZYTAJ TAKŻE:   Rodzicu, czego sobie życzysz?

Komfort i wygoda mamy podczas karmienia – co będzie potrzebne?

Wkładki laktacyjne są ważne dla bezpieczeństwa, higieny oraz wygody. Wkładki powinny być antybakteryjne, bardzo delikatne oraz chłonne, dzięki czemu unikniesz podrażnień i infekcji. Szukaj takich, które sprawią, że pierś będzie przez cały czas czysta i sucha, a więc wolna od bakterii. Jak to możliwe? Sekret antybakteryjnych wkładek laktacyjnych tkwi w wielowarstwowej strukturze materiału, który skutecznie separuje od skóry wilgoć zamienioną w żel. To naprawdę bardzo ważne, aby właściwie zadbać o odpowiednią higienę piersi i odczuwać radość podczas tak ważnej dla was czynności.

Podczas wyboru wkładek zwróć również uwagę, aby były wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, posiadały przylepny pasek – co uniemożliwi przesuwanie się pod ubraniem oraz co najważniejsze, były przebadane dermatologicznie.

Laktator manualny – niezbędnik każdej praktycznej mamy, wymyślony po to, aby jak najwygodniej oraz jak najdłużej karmić piersią. Na rynku znajdziesz droższe laktatory elektryczne i tańsze manualne – ten ostatni jest idealny do sporadycznego odciągania pokarmu. Wybierając laktator manualny, sprawdź, czy umożliwia naturalny wypływ pokarmu i łatwiejsze odciąganie, posiada wygodny uchwyt oraz miękkie wykończenie, które nie podrażni skóry. Najlepiej poszukaj produktu, który inne mamy uznały za skuteczny i wygodny – warto polegać na ich doświadczeniu.

Sterylizator elektryczny – urządzenie, w które naprawdę warto się zaopatrzyć. Dlaczego? Układ odpornościowy niemowląt nie jest jeszcze w pełni wykształcony, co oznacza, że są one szczególnie narażone na obecność bakterii i zarazków. Dlatego butelki i smoczki powinnaś sterylizować do 12 miesiąca życia dziecka. Sterylizator elektryczny bardzo ułatwi to zadanie. Wiesz, że niektóre produkty zapewniają sterylność butelek nawet do 24 godzin?!

Warto również zainwestować w podgrzewacz do butelek – możesz wybrać klasyczny lub podróżny, który z pewnością przyda się podczas wyjazdów, a nawet spacerów. Niektóre produkty dostępne na rynku utrzymują temperaturę nawet do 1 godziny. Pamiętaj, liczy się bezpieczeństwo i zdrowie Twojego maluszka, ale także Twoja wygoda, dlatego wybierz sprawdzone i niezawodne produkty.

Poduszka do karmienia – czy wiesz, jak ważna jest odpowiednia atmosfera podczas karmienia piersią? Spokój, cisza, przyjemne myśli mogą wspomóc laktację. Dlatego tak istotne jest, aby zadbać o komfort.  Pomoże w tym poduszka do karmienia, dzięki której nie tylko się odprężysz, ale również osiągniesz wygodną pozycję, co może ułatwić dziecku ssanie piersi. Podczas wyboru produktu kieruj się również względami praktycznymi: wybierz poduszkę, którą możesz uprać – w całości lub choćby samą  poszewkę.

Dodaj komentarz

Top