Jesteś tu
Strona domowa > Rodzice > Wyprawka dla pierwszoklasisty – to musisz kupić na pewno

Wyprawka dla pierwszoklasisty – to musisz kupić na pewno

Skompletowanie wyprawki dla pierwszoklasisty to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Co kupić, co będzie potrzebne, bez czego można się obyć, jaki element wyprawki może zaskoczyć? Zdradzamy tajniki wyposażenia pierwszaka do szkoły.

Wyprawka do pierwszej klasy – lista od nauczyciela

Lista od nauczyciela (w praktyce najczęściej od nauczycielki) to podstawa przy kompletowaniu wyprawki pierwszoklasisty. Niestety bardzo często taka lista wręczana jest dopiero pierwszego września, co znacznie ogranicza czas i możliwości swobodnego skompletowania wszystkich niezbędnych rzeczy. Warto zadzwonić do szkoły w czasie wakacji i zapytać, czy taką listę można dostać np. mailem. Niektóre szkoły udostępniają ją na swojej stronie internetowej. Jeśli jednak listy nie ma, trzeba kierować się intuicją. Niektóre rzeczy są dość oczywiste, inne mogą być zaskoczeniem.

Niezbędnik pierwszoklasisty – co na pewno będzie potrzebne

Są takie rzeczy w wyprawce pierwszoklasisty, które można kupić w ciemno.

Należą do nich:

 • zeszyty w kratkę i w trzy linie,
 • komplet ołówków i gumka,
 • długopis (niektórzy nauczyciele wymagają długopisu ścieralnego),
 • kredki świecowe i ołówkowe,
 • farby akwarelowe i plakatowe z kompletem pędzelków,
 • blok rysunkowy,
 • blok z kolorowymi kartkami,
 • blok techniczny,
 • bibuła lub krepina,
 • plastelina,
 • klej,
 • nożyczki,
 • temperówka.

Oprócz przyborów do nauki w wyprawce pierwszoklasisty powinien znaleźć się strój gimnastyczny, śniadaniówka i bidon, a także buty na zmianę i worek. W niektórych szkołach wymaga się dostarczenia ryzy papieru oraz środków czystości. Zalicza się do nich papier toaletowy, papierowe ręczniki, mokre chusteczki, mydło w płynie.

Tornister dla pierwszoklasisty

Tornister zasługuje na osobny akapit, bo to niewątpliwie najważniejszy element wyprawki. Kupno tornistra to sprawa nieco skomplikowana, bo wymaga kompromisu między wyglądem (to najbardziej interesuje dziecko) a funkcjonalnością (najważniejszą dla rodziców).

Wygląd tornistra jest ważny i ze zdaniem dziecka trzeba się liczyć. Jednocześnie warto je przekonać, że tornister powinien być wyposażony w szerokie i grube szelki, mieć usztywniane i wyłożone miękką pianką plecy, oraz posiadać kilka kieszeni, przy czym cztery trzeba uznać za minimum. W dobrych tornistrach główna kieszeń jest jednocześnie organizerem, w którym dziecko wygodnie ułoży książki i zeszyty oraz drobniejsze przybory. Osobna kieszeń powinna mieścić śniadaniówkę. Bidon najlepiej włożyć w kieszeń boczną. Przyda się też kieszeń na strój na W-F i pomniejsze skarby, które dziecku w pierwszej klasie są niezbędne. W niektórych placówkach dzieci w pierwszej klasie mogą przynosić do szkoły pluszaki.

CZYTAJ TAKŻE:   Kiedy Mama choruje, czyli survival z dzieckiem w tle

Kiedy skompletować wyprawkę dla pierwszoklasisty

Teoretycznie im wcześniej, tym lepiej, bo wówczas wybór jest największy, ale też ceny są najwyższe. Za optymalny okres trzeba uznać sierpień, kiedy wybór w sklepach jest jeszcze stosunkowo duży, ale ceny powoli spadają.

Raczej nie należy odkładać zakupów na ostatnie dni sierpnia lub początek września. Co prawda nadal mamy szansę na kupno wszystkiego, co będzie potrzebne, ale atmosfera stanie się nieco nerwowa. Jeśli nie dla rodziców, to na pewno dla dziecka, dla którego rozpoczęcie nauki to ważne wydarzenie. Lepiej mieć kupione przynajmniej podstawowe rzeczy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jeśli nauczyciel będzie potrzebował dodatkowych przyborów, na pewno o tym powie.

Co nie będzie potrzebne pierwszoklasiście

Dzieci w pierwszych klasach nie korzystają z zeszytów w jedną linię i zeszytów mających więcej niż szesnaście kartek. Nie korzystają też z zeszytów w formacie A4. Na pewno nie trzeba kupować cyrkla i kątomierza. Nauczyciele na tym etapie nie wymagają flamastrów, ale większość dzieci je posiada. Na szczęście flamastry nie kosztują dużo i można dziecku tę przyjemność zrobić.

Ponieważ w szkołach obowiązuje chodzenie w obuwiu sportowym, nie potrzeba kupować osobnych butów na W-F.

Gdzie kupić wyprawkę dla pierwszoklasisty

Tu możliwości jest naprawdę dużo, ale różnią się one ceną i możliwością wyboru. Za najtańsze źródło akcesoriów szkolnych uznaje się hipermarkety i internet. W związku z pandemią zdecydowanie lepiej wybrać tę drugą opcję. Zamiast odwiedzać duży i zatłoczony sklep, skompletuj wyprawkę szkolną, nie wychodząc z domu. Oferta sklepów internetowych jest bardzo zróżnicowana i każdy bez problemu znajdzie w niej coś dla siebie. Plusem takiego rozwiązania jest oszczędność pieniędzy, ale też czasu, bo nie musimy wychodzić z domu, przedzierać się przez korki, szukać miejsca do zaparkowania i w końcu stać w długiej kolejce. Sierpień to czas, w którym wielu rodziców (nie tylko pierwszoklasistów) decyduje się na dokonanie szkolnych zakupów i kolejki w najbardziej popularnych sklepach mogą być naprawdę spore.

Dodaj komentarz

Top