Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Wyprawka dla przedszkolaka – jak ją skompletować?

Wyprawka dla przedszkolaka – jak ją skompletować?

wyprawka przedszkolaka co kupic

Posłanie dziecka do przedszkola to nie lada wydarzenie w życiu każdej rodziny. Do nowej sytuacji musi przyzwyczaić się zarówno maluch, jak i rodzice, dlatego też warto zrobić wszystko, aby adaptacja przebiegła szybko i bezboleśnie. Z tego względu warto zadbać o skompletowanie pełnej wyprawki przedszkolnej, która będzie zawierać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Zatem co powinno znaleźć się w wyprawce do przedszkola? Co jest absolutnym „must have”, a co można sobie odpuścić? Podpowiadamy.

Wyprawka przedszkolaka a wymagania placówki

Przed rozpoczęciem pierwszych łowów warto zorientować się w wymaganiach placówki opiekuńczo-wychowawczej, do której zapisaliśmy naszego malca. Wiele przedszkoli udostępnia listę potrzebnych rzeczy na swoich stronach internetowych. Jeśli nie – wszelkich potrzebnych informacji możemy zasięgnąć bezpośrednio u dyrekcji.

Wyprawka do przedszkola a wiek dziecka

Należy także pamiętać, że potrzeby 3-letniego dziecka będą diametralnie różnić się od potrzeb dziecka uczęszczającego do zerówki. Jest to o tyle istotne, że wielu rodziców kupuje akcesoria i gadżety, które w rzeczywistości okazują się zbędne. Sytuacja ta często dotyczy np. pudełek na drugie śniadanie czy niektórych artykułów papierniczych, które przydadzą się dopiero na kolejnych etapach edukacji szkolnej.

Wyprawka przedszkolna – pościel i piżamka

Komplet pościeli to jedna z najpotrzebniejszych rzeczy na liście dla rodzica, zwłaszcza jeśli dziecko będzie chodzić do prywatnej placówki. Warto, aby była wykonana z delikatnej, antyalergicznej tkaniny. Do leżakowania przyda się również piżamka – nie musi to być gotowy komplet. Można ją skomponować z osobnych elementów, takich jak koszulka i legginsy lub getry.

Wyprawka przedszkolna – ubranko na zmianę

Wyposażenie dla malucha nie może obejść się bez ubranek na zmianę – podczas zabawy czy jedzenia nietrudno bowiem o plamy. Komplet zapasowy powinien składać się z łatwych do założenia elementów – spodenek z gumką, bluzek wkładanych przez głowę czy też bluza na zamek błyskawiczny.

Wyprawka przedszkolna – kapcie na zmianę

Wygodne buty na zmianę to absolutny „must have” dla każdego szkraba. Najlepsze będą te, których nie trzeba sznurować. Wkładane buty to strzał w dziesiątkę – dziecko nie będzie mieć problemu z ich przebieraniem. Powinny być wykonane z oddychających tkanin i stabilizować stopę. Należy także zwrócić uwagę na podeszwę – warto wybrać tą antypoślizgową. Przy okazji zakupu kapci trzeba też pomyśleć o takim elemencie jak worek, w którym może nosić nie tylko obuwie, ale i strój na basen czy gimnastykę.

CZYTAJ TAKŻE:   Jesienna kocia kołysanka - w sam raz do poduszki

Wyprawka przedszkolna – artykuły higieniczne

Jako rodzice powinniśmy nieustannie dbać o higienę naszych szkrabów, nawet jeśli oddajemy je pod opiekę wyszkolonych pedagogów. Dlatego też na liście rzeczy potrzebnych do przedszkola nie może zabraknąć podstawowych artykułów higienicznych. Co kupić? Absolutnym niezbędnikiem jest szczoteczka do zębów w zestawie z pastą. Warto też zainwestować w specjalny pojemnik na akcesoria do higieny jamy ustnej, a także poręczny kubeczek. W niektórych przypadkach trzeba zapatrzyć dziecko również w papierowy lub materiałowy ręcznik do rąk – w zależności od wytycznych podanych przez dyrekcję. Nie zaszkodzi również spakować maluchowi wilgotnych chusteczek czy zwykłych, higienicznych.

Wyprawka przedszkolna – plecaczek

Przygotowując szkraba do pójścia do przedszkola, warto zakupić mu niewielki plecaczek. Stanie się on symbolem rozpoczęcia nowego etapu w życiu, a dziecko z pewnością poczuje się bardziej samodzielne. Najmłodszym wystarczy plecak-maskotka, gdzie będzie mógł przechowywać bieliznę na zmianę czy strój na gimnastykę. Nieco starszym dzieciom można zafundować bardziej „dorosłe” modele z ulubionymi postaciami z kreskówek. Pojemny plecak przyda się nie tylko w przedszkolu, ale także poza nim – podczas wycieczek krajoznawczych czy integracyjnych.

Wyprawka przedszkolna – artykuły papiernicze

Zajęcia plastyczne w pierwszych etapach edukacji przedszkolnej odgrywają istotną rolę dla rozwoju najmłodszych, dlatego należy kupić zestaw podstawowych przyborów i artykułów papierniczych. W pierwszej kolejności warto sprawdzić wytyczne placówki lub zapytać o radę wychowawczyni grupy – z pewnością udostępni spis koniecznych do kupienia elementów. Znajdą się w nim najprawdopodobniej takie przedmioty jak: kredki ołówkowe i świecowe, farby plakatowe i akwarelowe, pędzle, plastelina, klej w sztyfcie, blok rysunkowy – biały i kolorowy, jak również kolorowa bibuła.

Wyprawka przedszkolna – ulubione zabawki

Młodsze dzieci często mają problem z oswojeniem się z nową sytuacją i adaptacją w grupie, dlatego też w plecaczku małego ucznia powinna się znaleźć jego ulubiona zabawka – pluszak, lalka czy samochodzik. Będzie ona stanowić dla dziecka namiastkę normalności i pozwoli mu zapanować nad negatywnymi emocjami. Przed umieszczeniem zabawki w bagażu przedszkolaka warto jednak spytać o zgodę dyrekcję placówki – niektóre tego zakazują.

Jak podpisać rzeczy przedszkolaka?

Każdy rodzic powinien pamiętać o podpisaniu wszystkich rzeczy malucha – wychowawcy nie są w stanie zapamiętać, co należy do kogo, a w dodatku wiele elementów może się przecież powtarzać. Ubranka, pościel czy buty na zmianę warto oznaczyć na metce za pomocą niezmywalnego markera – wpisując inicjały dziecka lub pierwszą literę imienia i pełne nazwisko. Na artykuły higieniczne i piśmiennicze można z kolei nakleić specjalne naklejki, a do tego zajęcia zaangażować wcześniej dziecko.

Dodaj komentarz

Top