Jesteś tu
Strona domowa > Zabawki > Zabawy lalkami – jak się nimi bawić i dlaczego warto to robić?

Zabawy lalkami – jak się nimi bawić i dlaczego warto to robić?

Lalki - zabawki dla dzieciLalki od blisko 100 lat zajmują topowe miejsce w wyposażeniu dziecięcych pokojów. Są ponadczasowe i świetne zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Tak, chłopców! Oni także potrafią się nimi doskonale bawić, nawet, jeśli ten temat jest dla nich dość wstydliwy. Sprawdźcie, jakie zalety niosą ze sobą zabawy, w których główną rolę odgrywają lalki. Lalki stanowią bardzo dobry pomost pomiędzy zabawą, rozwojem wyobraźni, a dziećmi i ich rodzicami. Poznaj 3 powody, dla których warto wprowadzić je do świata najmłodszych.

Lalki, a nauka ról społecznych i codziennych zachowań

Dzieci uczą się życia naśladując dorosłych i to chyba wie każdy, a przynajmniej większość. Przekłada się to m.in. na potrzebę opieki. I tak, dziewczynki bardzo chętnie otaczają nią swoje zabawki, ale bardzo często przekłada się to także na chłopców. Dzieci bardzo chętnie naśladują swoją mamę lub tatę również wtedy, gdy w domu pojawi się młodsze rodzeństwo. To świetna sprawa, ponieważ w dobry sposób przygotowuje ich do ról przyszłych rodziców. Każda na pozór banalna sytuacja, która wydarzy się w zabawie lalkami tj. picie herbatki czy ich wycieczka za miasto, do sklepu, stanowi doskonały pretekst do nauki oraz poznawania świata. Lalki wchodzą w różne role społeczne – mamę, tatę, przyjaciółkę, panią w sklepie, lekarza itp. Dziecko uczy się, jak zachować się wobec nich, a często nawet zaczyna zastanawiać się, kim chciałoby zostać, jak już dorośnie.

Lalki sposobem na smutek

Tak, lalki mogą także być doskonałymi terapeutami, zwłaszcza, gdy dziecko jest skryte i niechętnie rozmawia o swoich problemach. W takiej sytuacji warto zaaranżować zabawę, w której lalki odrywają jakąś scenkę i zaangażować w nią dziecko. Motywem przewodnim może być sytuacja trapiąca malucha. Ten chętnie wchodzi w bezpieczny świat fantazji i często między słowami przekazuje rodzicom ważny komunikat. Rolą rodzica jest pomóc dziecku poprzez pokazanie różnych rozwiązań sytuacji lub wsparcie dobrym słowem. Można także pokazać wiele scenariuszy, dzięki którym dziecko uświadomi sobie, że po pierwsze, nie ma sytuacji bez wyjścia, a po drugie, rozwiązań może być naprawdę dużo. Bardzo ważne w tym wszystkim jest także to, że pociecha uczy się radzenia sobie z emocjami, a jak wiemy, te z “cięższej półki” są najtrudniejsze do przepracowania.

CZYTAJ TAKŻE:   Nowa linia lalek Barbie - z afroamerykańskimi rysami i balerinami na stopach

Lalki, a rozwój wyobraźni oraz nauka zabawy w grupie

W świecie dziecka nie ma takiego pojęcia "oczywista zabawa". Ta za każdym razem może stać się nową przygodą. Bardzo wartościowa jest zabawa w grupie, chociaż na początku dzieci często raczej niechętnie do niej podchodzą. Dzielenie się zabawkami jest dla nich drogą przez mękę i strachem o to, że pozwolenie na wzięcie do ręki
ulubionej oznacza jej stratę. Przy odpowiednim wytłumaczeniu dziecku tego, że warto się dzielić i nie jest to
ukłonem w kierunku straty, wspólna zabawa będzie ogromną nauką wejścia w grupę. Lalki mogą stać się świetnymi pomocnikami na drodze do tego, że dziecko przełamie się i odkryje plusy dzielenia się z innymi. Bardzo istotna jest także kwestia rozwoju wyobraźni. Lalki mogą być każdym, mieć różne osobowości, upodobania, pochodzić z najdalszych zakątków ziemi, a nawet innych planet. To świetna sprawa. Dzieci mają pełne pole do popisu. Uczą się i
zaczynają tolerować odmienność.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli lalek (sprawdź: Hurtownia zabawek – hurtownialuka.pl). Wiele w korzystnych cenach można znaleźć m.in. w ofercie hurtowni odzieży.

Dodaj komentarz

Top