Jesteś tu
Strona domowa > Pielęgnacja > Zapalenie pępka u niemowlaka – przyczyny choroby, objawy i leczenie

Zapalenie pępka u niemowlaka – przyczyny choroby, objawy i leczenie

Zapalenie pępka u niemowlaka diagnozuje się zazwyczaj u dzieci urodzonych przedwcześnie oraz takich, które nie ukończyły jeszcze dwóch pierwszych tygodni swojego życia. Kikut pępowiny i skóra, która go otacza jest miejscem bardzo wrażliwym, podatnym na wszelkiego rodzaju infekcje i podrażnienia. Wymaga zatem odpowiedniej pielęgnacji i szczególnej uwagi rodziców. Niekiedy jednak dochodzi do zakażenia pępka. Czym ono jest i w jaki sposób się objawia?

Zapalenie pępka u niemowląt wywołane jest przez bakterię gronkowca, która przenikając przez delikatną skórę dziecka w okolicy wrażliwej skóry kikuta pępowinowego, dość szybko może rozprzestrzenić się po całym organizmie. Najczęściej występujące objawy zapalenia pępka to: zaczerwieniony pępek i obrzęk w okół niego, stany ropne i gorączka. Nieleczona infekcja pępka może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak tężec czy też zapalenie otrzewnej.

Zapalenie pępka – jak go uniknąć?

Zapalenie pępka u niemowlaka
worldofmoms.com

W jaki sposób uchronić dziecko przed podobnym schorzeniem? Otóż kluczowym elementem jest tutaj właściwa pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka. Bakterie gronkowca rozwijają się w środowisku ciepłym, a zarazem wilgotnym. Dlatego okolice pępka są dla nich idealną pożywką. Wystarczy zatem zaraz po kąpieli dziecka, dokładnie osuszać jego pępuszek, a także otulać dziecko w kocyki wykonane nie z syntetycznych materiałów, lecz takich, które będą przepuszczać powietrze i nie doprowadzać do nadmiernego pocenia się. Sam pępek niemowlęcia przemywany ciepłą, przegotowaną wodą, którą nasączamy gaziki. Od czasu do czasu można też użyć specyfików odkażających, jednakże nie jest wymagane, żeby robić to codziennie.

CZYTAJ TAKŻE:   Pediatra radzi: przeziębienie u dziecka - kiedy udać się do specjalisty?

Jeżeli natomiast u naszego dziecka jednak pojawi się zaczerwienienie pępka i obrzęk w okół jego okolicy, należy czym prędzej udać się z maluchem do lekarza pierwszego kontaktu, który po dokładnym zdiagnozowaniu z pewnością przepisze dziecku antybiotyk na bazie mupirocyny, a także zaleci stosowanie antybakteryjnych maści i mydełek przeznaczonych dla tak małych dzieci. Po pewnym czasie (ok. 14 dni) kikut pępowinowy u noworodka odpadnie i wtedy dziecko nie będzie już tak szczególnie narażone na powstawanie groźnych dla jego zdrowia infekcji.

Zapalenie pępka występuje sporadycznie również i u dorosłych, a w tym przypadku jest spowodowane zazwyczaj brakiem zachowania odpowiedniej higieny osobistej.

fot. główne: bundoo.com

Dodaj komentarz

Top