Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Zasiłek po urodzeniu dziecka – komu przysługuje i jakiej jest wysokości?

Zasiłek po urodzeniu dziecka – komu przysługuje i jakiej jest wysokości?

Zasiłki na dziecko to ostatnio temat dość mocno eksploatowany za prawą 500+. Na jakie wsparcie liczyć może kobieta po urodzeniu dziecka?

Każda młoda, która jest zatrudniona na etacie, umowie-zleceniu lub prowadzi własną firmę otrzyma zasiłek po urodzeniu dziecka. Przez pierwsze 26 tygodni otrzyma 100% podstawy wymiaru zasiłki, a przez kolejne 26 tygodni urlopu rodzicielskiego – 60%. Może zdecydować się na zasiłek wysokości 80% przez cały okres trwania urlopu.

Po urodzeniu dziecka maksymalnie przez rok można nie pracować i otrzymywać wynagrodzenie. Obecnie matka lub ojciec może wykorzystać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 obligatoryjnie wykorzystuje matka) w przypadku urodzenia jednego dziecka. Urlop ten należy wykorzystać w całości. Dodatkowy urlop macierzyński trwa 6 tygodni i można go wykorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop rodzicielski trwa 26 tygodni, a warunkiem jego uzyskania jest wykorzystanie bezpośrednio przed nim dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek po urodzeniu dziecka?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, natomiast za okres urlopu rodzicielskiego – 60 proc. Na wniosek ubezpieczonej złożony nie później niż 14 dni po porodzie zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku – wyjaśnia ekspert ZUS.

Gdzie składać wniosek o zasiłek po urodzeniu dziecka?

Zasiłek po urodzeniu dziecka
purenewbornphotography.com.au

Jeśli pracujemy na etacie i pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób, wniosek o udzielenie urlopu i wypłatę zasiłku należy dostarczyć do niego. To pracodawca ma w takiej sytuacji obowiązek wypłaty świadczenia. Jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób, osoba składa wniosek do pracodawcy, a ten w jej imieniu przekaże je do ZUS-u właściwego ze względu na siedzibę firmy.

CZYTAJ TAKŻE:   Urlop? Zależy, jakim kosztem...

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą lub jest osobą współpracującą, takie dokumenty będzie składała bezpośrednio do ZUS-u.

Czy urlop macierzyński można rozpocząć przed urodzeniem dziecka?

Urlop macierzyński można rozpocząć jeszcze przed urodzeniem dziecka. W tym celu należy dostarczyć zaświadczenie od lekarza, w którym wskazana zostanie przewidywana data porodu.

Jeżeli matka rozpoczyna urlop macierzyński po urodzeniu dziecka, to zobowiązana jest złożyć akt urodzenia dziecka oraz wypełnione dokumenty do pracodawcy lub ZUS – Z-3 w przypadku pracownika oraz Z-3b i Z-3a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą lub pozostających na ubezpieczeniu chorobowym i mających prawo do wypłaty zasiłku na innych zasadach.

Zasiłek macierzyński przysługuje także ojcom

Zasiłek macierzyński przysługuje również ojcom. Wystarczy wybrać się na dwutygodniowy urlop ojcowski przed ukończeniem przez dziecko 12 miesięcy. W ubiegłym roku z takiego przywileju skorzystało ok. 100 tys. mężczyzn.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej lub ubezpieczonemu, którzy przyjęli na wychowanie dziecko w wieku do 7 lat, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 lat z zamiarem przysposobienia lub w ramach rodziny zastępczej z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Zasiłek dla rolników, studentów i osób bezrobotnych

Od 2016 roku krąg osób korzystających z zasiłków przysługujących w wyniku urodzenia dziecka poszerzył się o:

  • osoby bezrobotne,
  • studentów,
  • rolników,
  • osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło.

Wysokość tego zasiłku po urodzeniu dziecka wynosi 100o zł i jest stała przez rok od narodzin dziecka i niezależna od limitu dochodu. Jednocześnie ustalono, że najniższy zasiłek macierzyński w 2016 roku wynosi 1000 zł. Oznacza to, że jeśli komuś po przeliczeniu wyjdzie, że otrzyma niższy zasiłek, zostanie on wyrównany do kwoty 1000 zł.

Dodaj komentarz

Top