Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Zobacz sprawdzone metody na kolkę u niemowląt

Zobacz sprawdzone metody na kolkę u niemowląt

Sprawdzone metody na kolkę u niemowląt
Sprawdzone metody na kolkę u niemowląt

Kolka u niemowląt od zawsze budzi niepokój rodziców. Chociaż nie jest to groźna przypadłość, przenikliwy i trudny do ukojenia płacz wymusza na opiekunach konieczność poszukiwania sposobów wyeliminowania tego problemu. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu dziecku.

Kolka jest powszechną przypadłością, która dotyka nawet 10-40 proc. niemowląt. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po 3 tygodniu życia i trwać nawet kilka miesięcy. Chcąc ulżyć maluchowi, rodzice sięgają po wszystkie dostępne sposoby złagodzenia objawów: począwszy od podawania środków leczniczych, a skończywszy na stosowaniu rozwiązań takich jak np. antykolkowa butelka.

Czy to kolka?

Mianem kolki niemowlęcej określa się zespół reakcji i zachowań dziecka. Dominującym objawem jest napadowy i niedający się niczym ukoić płacz, który:

  • trwa nie mniej niż 3 godziny (chodzi o płacz w ciągu całej doby, a nie nieprzerwany krzyk)
  • występuje co najmniej 3 razy w tygodniu
  • pojawia się najczęściej w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Warto przy tym podkreślić, że kolka niemowlęca nie jest chorobą. To jedynie przejściowe zaburzenie, które spowodowane jest niedojrzałością układu pokarmowego. Przechodzi samoistnie – najczęściej około czwartego miesiąca życia.

Walcz z przyczynami

Kolka zwykle pojawia się po jedzeniu, a objawy nasilają się przede wszystkim w godzinach popołudniowych i wieczornych. Powstawanie tej dolegliwości wiąże się głównie z niedojrzałością układu pokarmowego, co powoduje powstawanie zaburzeń trawiennych. W efekcie dochodzi do bolesnych skurczów jelit – stąd silny i trudny do opanowania płacz.

Skuteczna walka z przyczynami kolki nie powinna jednak sprowadzać się do zaprzestawania podawania dziecku pokarmu. Warto jednak spróbować walczyć z przyczynami pośrednimi, które mogą wpływać na pojawienie się bolesnych skurczów jelitowych.

Zadbaj o odpowiednią technikę karmienia

Nieodpowiednia pozycja podczas karmienia piersią może przyczynić się do powstawania kolki. Jeżeli dziecko nie jest dobrze ułożone, wówczas może połykać spore ilości powietrza.

Karmiąc piersią, ułóż dziecko w pozycji „brzuch do brzucha”. Niech głowa niemowlęcia znajduje się nieco wyżej niż tułów.

Karmiąc butelką, wybierz odpowiedni model

Podając dziecku mleko z butelki, nie możesz dokonywać przypadkowego jej wyboru. Źle dobrany smoczek może zwiększać ilość połykanego powietrza, a co za tym idzie – nasilać objawy kolki.

W walce z uciążliwymi dolegliwościami sprawdzi się antykolkowa butelka. Charakteryzuje się specyficzną budową, która eliminuje problem połykania powietrza. Niektóre modele posiadają specjalny wentyl w smoczku, inne – odpowiedni system odpowietrzający lub zakrzywiony kształt trzonu butelki.

CZYTAJ TAKŻE:   Matczyne popołudnia

Ciekawą opcją wydaje się antykolkowa butelka Haberman (Canpol Babies). Posiada specjalny system zapobiegający przedostawaniu się pęcherzyków, dzięki czemu dziecko nie łyka powietrza – powietrze cały czas jest wypychane do wnętrza butelki, nie mieszając się z pokarmem. To zasługa m.in. odpowiedniej konstrukcji smoczka, który tworzy odrębną komorę – zawsze wypełnioną mlekiem. Dodatkowym atutem jest możliwość naprzemiennego karmienia – butelka nie rozleniwia dziecka, ponieważ wymaga od niemowlęcia zassania pokarmu.

Ogranicz ilość otaczających bodźców

Chcąc uniknąć kolki, warto karmić dziecko w spokoju i ciszy. Okazuje się bowiem, że nadmiar bodźców zewnętrznych może sprzyjać występowaniu uciążliwych objawów kolkowych.

Pozostałe sposoby na kolkę

Poza wyeliminowaniem głównych przyczyn kolki, warto działać również objawowo. Istnieje wiele naturalnych metod, dzięki którym ból brzucha i wzdęcia nie będą aż tak dokuczliwe.

  • Ciepła kąpiel

Ciepło pomaga w rozkurczaniu jelit, dzięki czemu możliwe jest szybsze usunięcie nagromadzonych gazów. Dlatego warto przygotować maluchowi ciepłą kąpiel. Alternatywnym rozwiązaniem jest przykładanie kompresów.

  • Układanie w pozycji na brzuchu

Częste leżenie na brzuchu działa rozkurczowo na jelita i jest swoistym masażem. Pozwala usunąć nadmiernie zgromadzone gazy, zapobiegając dolegliwościom bólowym.

Jeżeli dziecko nie chce leżeć na brzuchu, warto ułożyć niemowlę na przedramieniu w tzw. pozycji samolotowej.

  • Masaż brzucha

Masowanie brzucha przynosi ulgę, ponieważ pozwala pozbyć się nadmiaru gazów. Warto pamiętać, aby wykonywać ruchy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

  • Szum suszarki

Na dziecko uspokajająco działa szum suszarki. Odgłos wydawany przez urządzenie jest zbliżony do tzw. białego szumu znanego z łona matki. Niemowlę, czując się bezpieczniej, szybciej się uspokaja.

Korzystanie z suszarki ma jeszcze jeden plus – ciepłe powietrze padające na brzuch działa rozkurczająco. Przyczynia się więc do złagodzenia dolegliwości bólowych.

Zachowaj spokój

Jeżeli zmagasz się z kolką u dziecka, zachowaj „zimną krew”. Chociaż będzie ciężko ukryć zdenerwowanie i strach, musisz wykazać się spokojem. Lekarze są zdania, że stres mamy oraz napięta sytuacja w domu, może zwiększać prawdopodobieństwo kolki lub nasilać jej objawy.

Dodaj komentarz

Top