Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Dolegliwości stóp w czasie ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Dolegliwości stóp w czasie ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Ciąża to nie tylko powiększający się brzuszek. Dodatkowe kilogramy to ciężar, który noszą stopy przez kilka miesięcy. Podolodzy z kliniki FootMedica podpowiadają, jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami stóp w czasie ciąży, aby ułatwić im pracę i poprawić komfort chodzenia.

Obrzęki stóp

Obrzęki to najczęstsza dolegliwość stóp kobiet w ciąży. W organizmie gromadzi się nadmiar wody, aby uniknąć odwodnienia w razie komplikacji podczas porodu.

Obrzęki powodowane są zwiększającym się obciążeniem i uciskiem powiększonej macicy na naczynia krwionośne. Czasami mogą sprawiać ból i ograniczać ruch.

Jak zapobiegać powstawaniu obrzęków?

 • Unikaj zachowań, które utrudniają przepływ krwi – takich jak zakładanie nogi na nogę, noszenie obcisłych skarpetek czy nie oddychającego obuwia.
 • Wykonuj proste ćwiczenia stóp w pozycji leżącej z nogami ułożonymi ponad poziom serca. Będą uaktywniały pompę mięśniową, zapewniając tym samym lepszy odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych
 • Regularnie pij wodę – oczywiście niegazowaną. Organizm łatwiej pozbędzie się szkodliwych substancji przemiany materii, co usprawni również działanie żył.
 • Ogranicz spożywanie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. W efekcie naczynia krwionośne stają się zbyt „pełne” prowadząc do wzrostu ciśnienia krwi i obrzęków.
 • Nie przegrzewaj się – nie stosuj więc gorących kąpieli i nie przebywaj na długim słońcu.

Jak likwidować obrzęki?

 • Zażywaj kąpiele stóp w chłodnej wodzie.
 • Aplikuj kosmetyki pielęgnujące zmęczone stopy i usprawniające krążenie np.z wyciągiem z kasztanowca, mentolu.
 • Stosuj masaże usprawniające przepływ krwi i limfy, np. drenaż limfatyczny. Musisz pamiętać o prawidłowym kierunku ruchu: masaż powinien być wykonywany do serca, tzn. od stóp w górę. Ruchy powinny być spokojne, wykonywane bardzo wolno, płynnie i delikatnie.
 • Pomyśl o kinesiotapingu. Jest to metoda oklejania plastrami dynamicznymi, których działanie polega na zniwelowania bólu, usunięciu obrzęków i zastojów limfatycznych, zmniejszaniu napięcia mięśniowego oraz zwiększeniu zakresu ruchów w stawach.

Odciski na stopach

W czasie ciąży często pojawiają się na stopach również odciski, a skóra staje się bardziej narażona na otarcia oraz powstawanie zrogowaceń i pęcherzy.

CZYTAJ TAKŻE:   Aktywność fizyczna w ciąży okiem eksperta

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

Dobieraj odpowiednie obuwie. Nie powinno być za ciasne, uciskające. Najlepiej, jeśli mają szersze czubki oraz grubsza podeszwę. Dobrym rozwiązaniem są buty sportowe oraz szerokie sandały podczas okresu letniego.

Jak likwidować odciski?

Odciski najlepiej jest usunąć w gabinecie podologicznym. Zabieg polega na usunięciu zmian za pomocą  dłuta oraz frezów różyczkowych, a następnie założenia opatrunków i odciążeń w celu ochrony miejsca poddanego zabiegowi.

Dolegliwości stóp w czasie ciąży - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Wrastające paznokcie

W czasie ciąży kobieta jest bardziej narażona na wrastanie paznokci. Wynika to nie tylko ze wzrostu masy ciała, ale również występowania obrzęków i niewłaściwego skracania paznokci – kobiecie jest trudno samodzielnie to zrobić.

Jak zapobiegać wrastającym paznokciom?

Należy uważniej obcinać paznokcie – nie za krótko i bez zaookrąglania boków.

Przede wszystkim uważniej obcinamy paznokcie – nie za krótko i nie zaokrąglając boków.

Jak likwidować wrastające paznokcie?

Jedną z najskuteczniejszych metod, dzięki której przywrócimy prawidłowy bieg płytki paznokciowej jest założenie klamry. Podolog zakłada klamrę na minimum pół roku i co kilka tygodni, podczas kolejnych wizyt przesuwa w odpowiednie miejsce. Zabieg najczęściej jest bezbolesny.

Nadmierna potliwość stóp

W czasie ciąży stopy mogą intensywniej się pocić niż zwykle. Pot wiążąc się z martwym naskórkiem tworzy idealną pożywkę dla drobnoustrojów, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu.

Jak zapobiegać nadpotliwości stóp w czasie ciąży?

 • Pozwól stopom oddychać! Noś skarpety i obuwie z materiałów naturalnych.
 • Stosuj specjalne antyperspiranty.
 • Aplikuj preparaty pielęgnacyjne zawierające składniki ograniczające wydzielanie potu – sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające np. lawenda, menthol.
 • Stosuj kąpiele z wyciągów ziołowych, np. szałwii, kory dębu, rozmarynu lub ze specjalnie do tego przeznaczonych antybakteryjnie działających soli do kąpieli. Mocz stopy nie dłużej niż 15 min w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie woda ciepła – zimna, kończąc zawsze na wodzie zimnej.

Dodaj komentarz

Top