Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Dowiedz się, jak wspierać dziecko w przeżywaniu emocji

Dowiedz się, jak wspierać dziecko w przeżywaniu emocji

Wspieranie dziecka wprzezywaniu emocji

Pierwsze lata życia mają ogromny wpływ na rozwój emocjonalny człowieka, nawet w okresie dorosłości. Ważną rolę odgrywają w tym rodzice, którzy pomagają dziecku wyrażać uczucia. Jak robić to prawidłowo?

Jak wspierać dziecko w przeżywaniu emocji?

Małe dzieci mają niekiedy trudności z regulowaniem swoich emocji. To właśnie dlatego z powodów błahych z punktu widzenia dorosłej osoby wpadają w płacz czy furię. Ich świat emocjonalny jest skonstruowany nieco inaczej. Borykają się z całkowicie innymi problemami niż rodzice. Na początku trzeba zrozumieć, że pomoc w radzeniu sobie z emocjami nie polega na pozbywaniu się negatywnych odczuć, lecz na ich akceptacji.

Regulacja emocji u malucha rozwija się podobnie jak inne umiejętności np. nauka kolorowania. Wymaga czasu i pomocy. Podstawowa kwestia to zbudowanie ze swoim dzieckiem relacji bazującej na wsparciu i zaufaniu. Bliskość i opiekuńczość od pierwszych dni życia sprawiają, że pociecha ma poczucie, że może udać się do mamy czy taty i uzyskać pomoc.

Kolejny krok to wspólna nauka nazywania poszczególnych odczuć. Aby było łatwiej, warto kupić specjalne książeczki, które pokazują zarówno emocje pozytywne, jak i trudne. Celowo unika się określania uczuć jako negatywne, ponieważ wszystkie są naturalne. Gdy dziecko nauczy się, jaka emocja jest złością, jaka smutkiem, a jaka radością, będzie umiało je określić i wyrażać.

Nigdy nie wolno maluchowi narzucać tego, jak powinno się czuć. Trzeba go słuchać i okazywać wsparcie. Rozwój emocjonalny dziecka mocno zależy również od zachowań rodziców. Kiedy widzi, że mama na złość reaguje płaczem, a tato ze smutku uderza pięścią w stół, prawdopodobnie będzie reagować tak samo. To, jak dorośli w domu podchodzą do własnych emocji, ma ogromny wpływ na reakcje najmłodszych.

CZYTAJ TAKŻE:   Poranne rytuały z dzieckiem - jaki mają wpływ na cały dzień?

Nie wolno bać się trudnych emocji u dziecka i umniejszać ich. Nie można mówić, że nie powinno się przejmować ani że problem pociechy nie jest ważny. Maluchy dopiero uczą się panowania nad swoimi uczuciami i dopasowywania ich do okoliczności. Istotne bywa także zachowywanie spokoju przez osobę dorosłą, aby pociecha czuła, że rodzic wykazuje opanowanie.

Powinno się razem z maluchem szukać odpowiedzi na pytania, co wywołało wybuch emocji i jakie są jego przyczyny. Rozumienie podstaw swoich odczuć to podstawa do ich akceptacji. Pomocne dla dzieci w rozumieniu siebie są różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Warto spędzić z maluchem czas w aktywny sposób, żeby rozładować energię.

Dlaczego nauka radzenia sobie z emocjami jest tak ważna?

Ważne, aby pomóc dziecku radzić sobie z emocjami, ponieważ rzutuje to na całe życie i stan psychiczny malucha. M.in. od tych umiejętności zależy, jak w późniejszych latach człowiek będzie radził sobie z problemami i jak będą wyglądać jego relacje z innymi. Im lepiej rozumie swoje uczucia, tym łatwiej znajdować mu rozwiązania i panować nad sobą.

Ponadto panowanie nad emocjami sprzyja rozwijaniu empatii. Dzięki pomocy maluchom w dzieciństwie będą one bardziej wrażliwe na innych i przekażą cenne umiejętności również swoim potomkom. Lepsze rozumienie i radzenie sobie z uczuciami to mniejsza szansa na agresję zarówno słowną, jak i fizyczną.

Dodaj komentarz

Top