Jesteś tu
Strona domowa > Eksperci radzą > Ekspert radzi: co powinna zawierać dieta dziecka w wieku 3-6 lat?

Ekspert radzi: co powinna zawierać dieta dziecka w wieku 3-6 lat?

Na rynku dostępnych jest wiele poradników dotyczących żywienia niemowląt, na półkach księgarni można znaleźć także książki na temat rozmaitych diet dla dorosłych. W tym zalewie informacji ginie gdzieś tematyka związana z prawidłowym odżywianiem dorastających dzieci, szczególnie w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jak zatem powinno wyglądać menu żywiołowego i radosnego dziecka w wieku trzech do sześciu lat?

Z uwagi na proces wzrostu dieta dziecka powinna być bogata w wapno i żelazo, tj. składniki budulcowe oraz witaminy, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość i sposób jedzenia. Wiek przedszkolny to bowiem czas, w którym kształtują się nawyki żywieniowe, należy zatem wprowadzić pewne zasady, których znajomość przyda się także dorosłym.

Dieta w wieku przedszkolnym
eatthis.com

Wskazówki dotyczące prawidłowej diety dziecka w wieku przedszkolnym

  • Przede wszystkim podstawę diety powinny stanowić produkty zbożowe. Warto już na tym etapie zastąpić białe pieczywo, makarony i ryż produktami pełnoziarnistymi. Szczególnie polecane jest  pieczywo razowe, pełnoziarniste makarony, grube kasze, zwykłe płatki owsiane czy też otręby.
  • Dzieci zazwyczaj niechętnie jadają warzywa i owoce, tymczasem to one powinny być składnikiem każdego posiłku. Warto przyzwyczajać dziecko do ich smaku, tworzyć różne sałatki, dusić, nawet angażując dziecko w kulinarne eksperymenty.
  • W trakcie przygotowywania potraw należy zrezygnować z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (słonina, boczek, tłuste mięsa itp.) na rzecz olejów roślinnych (np. rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek) pamiętając, że układ pokarmowy dziecka jest jeszcze bardzo delikatny i źle reaguje na ciężkostrawne potrawy.
  • Zamiast margaryny przedszkolakom należy jednak podawać masło.
  • Za wyjątkiem podwieczorku, posiłki powinny składać się z pełnowartościowego białka pochodzącego z chudego mięsa (kurczak, indyk, cielęcina, królik), ryb.
CZYTAJ TAKŻE:   Jak sprawdzić czy dziecko się najada?
Dieta przedszkolaka
eatthis.com

Dr Bożena Ryczkowska

Dodaj komentarz

Top