Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Kącik do nauki dziecka – jak go zaaranżować?

Kącik do nauki dziecka – jak go zaaranżować?

Dobrze zagospodarowane miejsce do nauki dziecka jest połową sukcesu na drodze do chętnego intelektualnego i twórczego wysiłku. Strefa nauki powinna więc być zarówno wygodna, jak i ciekawie urządzona. Podpowiadamy, co brać pod uwagę w trakcje jej urządzania.

Kącik do nauki w pokoju dziecka – najważniejsze zasady

pokoj dziecka
handmadecharlotte.com
  • Strefa w której dziecko będzie się uczyło powinna być przede wszystkim wygodna. Mowa tu zarówno o odpowiednio dobranym biurku, jak i siedzisku. Dziecko siedząc przy blacie powinno mieć wyprostowane plecy, więc musi mieć on odpowiednio dobraną wysokość. Jego minimalne wymiary, to: 75 cm szerokości i 50 cm głębokości. Mówiąc o siedzisku, warto, aby to było wyposażone w regulację wysokości. Dziecko siedząc na nim, powinno mieć stopy oparte o podłogę. Mniejszym szkrabom, jeśli zajdzie taka potrzeba, warto podłożyć pod nie podnóżek. Zwracajmy także na odpowiednią płaszczyznę części lędźwiowej kręgosłupa – kształtujmy prawidłową postawę dziecka od najmłodszych lat.
  • Kolejna, niemniej ważna sprawa, to odpowiednie oświetlenie. Powinno mieć ono temperaturę koloru oscylującą w granicach 3500K – 4100K. Ta jest najbardziej optylamna do czytania oraz nauki. Warto zastosować żarówki, które barwą są zbliżone do światła słonecznego. Mowa np. o tych typu LED czy też lampach halogenowych.
  • Miejsce przeznaczone do nauki powinno być ponadto przyjazne w użytkowaniu, czyli usytuowane blisko okna. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest siedzenie tyłem do drzwi. DLeczego? Przede wszystkim dlatego, że źle wpływa to na dziecięcą koncentrację. Podświadomie budzi się w nich niepokój. Sami jako dorośli nie lubimy, gdy ktoś w pracy spogląda nam w monitor, prawda? A co dopiero ma powiedzieć dziecko, które dopiero uczy się koncentracji na danej czynności. Wiadomo jednak, że nie każdy może sobie na takie rozwiązanie pozwolić ze względu na układ pokoju tudzież jego metraż. Tu z pomocą przyjdzie ustawienie biurka pod oknem tudzież przy ścianie. Zwróćmy jednak wtedy uwagę na to, czy światło pada z właściwej strony.
  • Niezwykle istotna w strefie naukowej jest ergonomia. W praktyce oznacza to, że dziecko powinno mieć wszystkie niezbędne przybory i książki w zasięgu ręki. Niezastąpione będą w tym wypadku pojemne szuflady. Nie zapominajmy także o koszu.
  • Małemu uczniowi na pewno przyda się także tablica magnetyczna tudzież korkowa, na której będzie mógł zamieścić m.in. plan lekcji, ważne informacje czy rysunki. Pożądane będą także różnego rodzaju półki.
CZYTAJ TAKŻE:   Jak kolor wpływa na rozwój dziecka?

Kącik do nauki w pokoju dziecka – inspiracje

Koniec końców zadbajmy o sferę estetyczną. Dziecko na pewno będzie czuło się lepiej w uporządkowanej, ale i przyjaznej dla oka przestrzeni.

kacik do nauki dziecka
thelilupadcottage,com
kacik do nauki dziecka 2
potterybarnkids
kacik do nauki dziecka 3
renoguide.com.au
kacik do nauki dziecka5
flickr.com
kacik do nauki dziecka6
pinterest
pokoj dziecka 45
handmadecharlotte.com

Dodaj komentarz

Top