Jesteś tu
Strona domowa > Akcesoria dla dzieci > Pierwsze buty niemowlaka – jak je wybrać?

Pierwsze buty niemowlaka – jak je wybrać?

Pierwsze buty niemowlaka - jak je wybrać?Nauka chodzenia jest dla dziecka poważnym wyzwaniem. Poważnym, ponieważ od pierwszych stawianych kroków zależeć będzie poprawność chodu w przyszłości. Dlatego też rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na wybór pierwszych butów. Jakie powinny być?

Sztywne i twarde czy miękkie? Koniecznie nowe czy używane? To pytania, które rodzą wiele wątpliwości i budzą mnóstwo kontrowersji. Nic więc dziwnego, że zakup pierwszych butów dla malucha nadal wywołuje sporo emocji.

Kiedy czas na pierwsze buty?

Wielu ekspertów jest zdania, że nauka chodzenia nie powinna odbywać się w twardych i sztywnych butach. Specjaliści polecają zakładanie skarpet antypoślizgowych, które będą imitowały stąpanie bosą stopą po podłodze – takie chodzenie jest bowiem najzdrowsze.

Po pierwsze buty do chodzenia sięgnij natomiast wówczas, gdy dziecko nabierze już większej wprawy i będziecie chcieli zaliczyć swój pierwszy spacer w całości pokonany pieszo, a nie w wózku.

Pierwsze buty – tylko nowe

Bardzo poważnym błędem popełnianym przez wielu rodziców jest korzystanie z butów używanych. Zwykle wynika to z chęci poczynienia oszczędności – buty dla dziecka to spory wydatek sięgający rzędu nawet 300 zł. Zaś biorąc pod uwagę, że stopa malucha bardzo szybko rośnie, po kilku miesiącach obuwie może okazać się za małe. Stąd popularność zakupu butów “z drugiej ręki” lub noszenie obuwia po starszym rodzeństwie.

Nie jest to jednak polecane rozwiązanie, ponieważ w pierwszym bucie dochodzi do kształtowania się stopy malucha. Jeśli obuwie jest używane, wówczas stopa dziecka będzie automatycznie dopasowywać się do “cudzej” wkładki. W efekcie może skutkować to wykształceniem niepoprawnej postawy rzutującej na prawidłowość chodzenia.

Jeżeli cena nowej pary butów dziecięcych jest dla ciebie “nie do przeskoczenia”, skorzystaj z kodów promocyjnych dostępnych w serwisie AleRabat.com (znajdziesz tam nie tylko zniżki, promocje, kody rabatowe ale także gazetki promocyjne: http://alerabat.com/gazetki). Wystarczy pobrać kupon rabatowy do konkretnego sklepu internetowego, wpisać go podczas składania zamówienia, by uzyskać nawet kilkudziesięcioprocentowe zniżki. Dzięki temu zakupy dziecięcego obuwia nie będą nadmiernie obciążać domowego budżetu. Ty zaś będziesz mogła zafundować maluchowi zupełnie nowe i bezpieczne obuwie.

CZYTAJ TAKŻE:   Skarpetki dziecięce - na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Era “patyczka” dawno minęła

Żeby wybrać dobre buty dla niemowlaka, przyjście do sklepu z patyczkiem nie jest dobrym rozwiązaniem. W ten sposób można tylko dobrać obuwie odpowiednie pod kątem długości wkładki. Niestety nie uda się natomiast uwzględnić podbicia oraz innych elementów wpływających na komfort chodzenia.

Istotny rozmiar

Właściwy rozmiar obuwia ma kluczowe znaczenie. Warto przy tym pamiętać, że numeracje producentów różnią się między sobą, dlatego należy kierować się przede wszystkim długością wkładki.

Wybierając odpowiednie obuwie, wkładka powinna być nieco dłuższa niż długość stopy. Jeżeli – przy palcach wysuniętych do przodu – pomiędzy zapiętek a piętę można wsunąć jeden palec, rozmiar dobrany jest prawidłowo.

Na co zwracać uwagę przy wyborze obuwia dla dzieci?

Istnieje wiele czynników, które decydują o wygodzie oraz prawidłowej technice chodzenia. Ważne jest, by przy wyborze odpowiedniego obuwia uwzględnić je wszystkie. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Szeroki czubek buta – to ważne, ponieważ palce u dziecięcych stóp są dość szeroko rozstawione. Dzięki temu obuwie nie będzie uwierać.
  • Sprężysty zapiętek – element usztywniający tylną część buta nie może być ani miękki, ani sztywny. Musi być sprężysty, by zapewnić stopie prawidłowe ustawienie.
  • Elastyczna podeszwa – tak, by spód obuwia bez problemów zginał się na linii stawów śródstopnopaliczkowych. Błędem jest zatem wybieranie sztywnych podeszew, które wymuszają u dziecka nienaturalny chód.
  • Cholewka sięgająca za kostkę – to ważne, by uchronić malucha przed urazem podczas stawiania pierwszych nieporadnych kroków.
  • Cholewka sznurowana lub na rzep – dzięki temu obuwie będzie można dopasować do szerokości nogi konkretnego malucha.
  • Naturalna wyściółka – wewnętrzna wkładka buta powinna być wykonana z naturalnych materiałów pozwalających skórze oddychać, zapobiegając nadmiernemu poceniu.

Przy wyborze butów dziecięcych można sugerować się także kilkoma udogodnieniami, np. obecnością elementów odblaskowych zwiększających widoczność malucha po zmroku, membraną nieprzemakalną, obecnością dodatkowych wkładek o działaniu przeciwbakteryjnym i antygrzybicznym.

Pamiętaj, że od wyboru pierwszych butów dla dziecka może zależeć kształtowanie poprawności chodzenia. Dlatego zadbaj o to, by stworzyć maluchowi jak najlepsze warunki.

Dodaj komentarz

Top