Jesteś tu
Strona domowa > Zdrowie > Pływanie dziecka i wpływ na zdrowie – ABC małego pływaka

Pływanie dziecka i wpływ na zdrowie – ABC małego pływaka

Istnieje przynajmniej kilkanaście powodów, dla których warto wybrać się z bobasem na basen. Woda jest dla malucha jak najbardziej naturalnym środowiskiem – wszak przez dziewięć miesięcy, będąc w brzuszku mamy, maluch rozwijał się w środowisku wodnym. Warto to „przyzwyczajenie” wykorzystać i jak najszybciej zabrać pociechę na pływalnię.

Nauka pływania dziecka – moment idealny

Nauka pływania dziecka
nytimes.com

Okazuje się – wbrew obiegowej opinii – że najmłodsze dzieci nie boją się wody, a zanurzone w basenie nie otwierają ust. Te naturalne dla niemowląt odruchy zanikają w okolicy 6.- 8. miesiąca życia. I to właśnie z tego powodu przygodę z basenem warto rozpocząć jak najwcześniej.

Dlaczego warto zabrać malucha na basen?

Basen to idealna forma aktywności dla bobasa. Pływanie to nie tylko porcja świetnej zabawy i doskonały sposób na rodzinne, wspólne spędzenie czasu, ale przede wszystkim szereg bodźców stymulujących rozwój psychofizyczny szkraba. Ruch w wodzie poprawia koordynację ruchową, ćwiczy mięśnie i stawy, poprawia płynność i estetykę ruchów, wspomaga pracę układu odpornościowego i rozwija zmysły. Ale nie tylko! Udowodniono, że dzieci regularnie korzystające z dobrodziejstw wody są odważniejsze i bardziej pewne siebie, a to ma swoje przełożenie na sposób funkcjonowania malucha w społeczeństwie i jego kontakty z rówieśnikami.

ABC małego pływaka

Aby pływanie kojarzyło się z maluchowi wyłącznie pozytywnie, warto przestrzegać następujących zasad:

1. Wchodząc z dzieckiem do wody, przytulmy je mocno do siebie- tak by czuło się pewnie, bezpiecznie, komfortowo. Dajmy maluchowi chwilę na odnalezienie się w nowej sytuacji.

CZYTAJ TAKŻE:   Antybiotyki pod lupą. Jak walczyć z uodpornieniem bakterii na leki?

2. Przed pierwszym zanurzeniem, polej szkraba wodą. To pozwoli malcowi szybciej oswoić się z nową sytuacją i łatwiej się w niej odnaleźć.

3. Twoje zachowanie powinno być spokojne i delikatne. Żadne gwałtowne ruchy nie są wskazane, gdyż mogą przestraszyć szkraba i zniechęcić go do pływania.

4. Gdy pociecha przebywa w basenie, powinna być zanurzona po same barki. W przeciwnym razie ciało niemowlęcia szybko się wyziębi, dziecko poczuje się niekomfortowo i może zacząć płakać. A to nie służy budowaniu pozytywnych skojarzeń z pływalnią.

5. Mokre ciało, zwłaszcza ciało małego dziecka, bardzo szybko traci ciepło. Dlatego zaraz po wyjściu z wody należy jak najszybciej i jak najszczelniej otulić dziecko ręcznikiem i wytrzeć je do sucha. Świetnie sprawdzają się specjalne ręczniki kąpielowe z kapturkiem z bambusa Close Parent ze sklepu www.babymama.pl

Ten dwustronny, miękki i gruby ręcznik z bambusa i mikrofibry szczelnie otula malca po kąpieli, chroniąc mały organizm przed wyziębieniem. Jest super chłonny (dzięki włóknom bambusa) i bardzo delikatny. Idealny dla wrażliwej skóry małych pływaków.

Pamiętaj – basen to samo dobro. Jednak zanim zdecydujesz się pójść z pociechą na pływalnię, dokładnie sprawdź obiekt, który zamierzacie odwiedzić. Basen powinien być właściwie przystosowany do potrzeb najmłodszych dzieci: mieć odpowiednią temperaturę wody, specjalne miejsce do przewijania, łagodne zejścia do wody, odpowiednią głębokość. Woda w basenie, w którym pływają dzieci, musi być bardzo czysta i najlepiej ozonowana, a nie chlorowana.

Dziecko basen

One thought on “Pływanie dziecka i wpływ na zdrowie – ABC małego pływaka

  1. No właśnie ja z synem miałem pewne obawy przed pójściem na basen chociaż wodę bardzo lubi. Ostatnio się dowiedziałem, że często zdarza się tak, że dziecko wcześniej pływa niż chodzi. W okolicach Warszawy bardzo fany basen dla bobasów jest w Aninie – maja super program dla rodzin.

Dodaj komentarz

Top